URL



برای اولین بار صورت می گیرد؛

تولید سوخت کم سولفور کشتی نفتکش با فناوری نانو در کشور

تولید سوخت کم سولفور کشتی نفتکش با فناوری نانو در کشور

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان با ایجاد زیرساخت مینی پالایشگاه و استفاده از فناوری نانو در صدد هستند قسمتی از سوخت لوسولفور کشتی های نفتکش را با قیمت کمتر از سوخت وارداتی تامین کنند.



سید محمدامین علوی مدیر توسعه کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو به خبرنگار مهر گفت: طبق استاندارد ۲۰۲۰ سازمان بین المللی دریانوردی(IMO) باید سوخت کشتی ها حاوی زیر نیم درصد گوگرد باشد اما سوختی که تا دو سال پیش در اختیار کشتی های نفتکش قرار می گرفته حاوی ۳ تا ۳.۵ درصد گوگرد بوده است.
وی با اعلان اینکه دو سال است که قسمتی از سوخت مورد نیاز کشتی های ایرانی برمبنای استاندارد IMO از منابع خارجی و یک پالایشگاه در کشور فراهم می شود، اظهار داشت: تامین این سوخت از خارج ارزبر است و یک پالایشگاه در کشور هم امکان تامین کل سوخت مورد نیاز نفتکش های ایرانی را ندارد.
مدیر توسعه کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که اگر کشتی های نفتکش ایرانی به فعالیت روتین خود برسند قاعدتاً این پالایشگاه نمی تواند نیاز سوختی کشتیرانی و نفتکش را مرتفع کند، افزود: به همین دلیل شرکتهای دانش بنیان در صدد هستند تا در امتداد تامین سوخت زیر نیم درصد گوگرد کشتی های نفتکش را با راه اندازی مینی پالایشگاه تامین کنند.
علوی با اشاره به توانایی شرکتهای دانش بنیان در تامین سوخت نفتکش های ایرانی اظهار داشت: در همین راستا یک شرکت دانش بنیان توانست مینی پالایشگاهی را راه اندازی کند و گامی در امتداد تامین سوخت کشتیرانی لوسولفور بردارد.
وی اضافه کرد: پژوهشگران این شرکت دانش بنیان با بهره گیری از کاتالیستهای نانو و کسب دانش فنی تولید سوخت کشتی، مبادرت به راه اندازی ۴ مینی ریفاینری کرده اند که هر یک از این مینی پالایشگاه ها ظرفیت تولید ۲۵۰۰ بشکه سوخت در روز را دارند؛ یعنی این شرکت می تواند روزانه ۱۰ هزار بشکه سوخت کشتی نفتکش لوسولفور را به تولید برساند.
علوی با اعلان اینکه علاوه بر کشتیرانی، نیروگاه ها هم می توانند از این سوخت بهره ببرند، اظهار داشت: راه اندازی این مینی پالایشگاه و تولید سوخت لوسولفور به میزان ۵۹۰ تا ۶۴۰ دلار صرفه جویی ارزی در کشور به وجود می آورد.
مدیر توسعه کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو اشاره کرد: این پالایشگاه کوچک است و در جاهای مختلف می تواند مورد بهره برداری قرار بگیرد.
وی درباب فناوری بکار برده شده در این مینی ریفاینری اظهار داشت: این شرکت از یک کاتالیست جاذب استفاده می نماید که عملیات شیرین سازی و شکست را انجام می دهد تا سوخت کشتی به تولید برسد؛ این کاتالیست توسط همین شرکت، با فناوری نانو به تولید رسیده و مورد تایید ستاد توسعه فناوری نانو است.

وی ادامه داد: امیدواریم تا انتهای امسال استاندارد سازی انجام و قسمتی از سوخت نفتکش توسط این شرکت با فناوری نانو تامین گردد. در حقیقت امکان تامین سوخت کشتی های نفتکش توسط این شرکت مهیاست و باید مراحل گرفتن مجوزها طی شود.
مدیر توسعه کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: تا حالا توانستیم مجوز تامین خوراک (نفت از پالایشگاه ها) این مینی پالایشگاه را از شرکت پالایش و پخش گرفتن نماییم. نخستین بار است که سوخت لو سولفور با فناوری نانو در کشور تولید شده و دانش فنی آن بدست آمده است.
وی افزود: این اقدام تا کنون با حمایت معاونت علمی و فناوری همراه بوده و امیدواریم وزارت نفت هم از آن پشتیبانی کند.
علوی با تاکید بر این که باید در این راه استانداردسازی ها صورت گیرد تا مینی پالایشگاه توسط این شرکت آغاز به کار کند، عنوان کرد: این مینی پالایشگاه می تواند محصولات دیگری همچون تینر فوری، تصفیه روغن و …را به غیر از سوخت لوسولفور کشتی نفتکش تولید نماید. اما هدف این است که محصول نهایی در این مینی ریفاینری، سوخت کشتی باشد.


منبع:

1400/12/09
23:19:23
5.0 / 5
533
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک