URLنقش مهم میکروب ها در آینده تغییرات اقلیمی زمین

نقش مهم میکروب ها در آینده تغییرات اقلیمی زمین

به گزارش کوتاه کننده لینک پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نقش مهم میکروب ها را در آینده تغییرات اقلیمی زمین نشان داده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، میکروب ها نقش مهمی در آب و هوا دارند چونکه هنگام غذا خوردن، دی اکسید کربن را در جو آزاد می کنند. باکتری ها و شکارچیان اصلی آنها یعنی آغازیان، بیشتر از ۴۰ برابر زیست توده همه جانوران روی زمین هستند. در نتیجه، آنها تاثیر زیادی بر انتشار دی اکسید کربن دارند. با این حال، پیشبینی اندازه این اثر و نحوه تاثیر گرمایش جهانی بر انتشار دی اکسید کربن ناشی از میکروب، چالش برانگیز است.
پژوهشگران آمریکایی در پروژه ای که با بودجه "وزارت انرژی آمریکا"(DOE) انجام شده است، نشان داده اند که بررسی خصوصیت های خاص میکروب ها مانند اندازه و شکل به آنها امکان می دهد تا به صورت قابل اطمینانی پیشبینی کنند که چگونه تنفس میکروب ها با افزایش دما تغییر می کند. این یافته ها، منبع جدیدی از اطلاعات را در مورد سرعت تغییرات آب و هوا عرضه می دهند.
درک اینکه گرمایش چگونه بر تنفس میکروبی تاثیر می گذارد، دشوار است چونکه جوامع میکروبی بسیار متنوع و پیچیده هستند. این پژوهش نشان داده است که پیچیدگی های واکنش میکروب ها نسبت به گرم شدن را میتوان با بررسی خصوصیت های میکروب ها مشخص کرد.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که دانشمندان می توانند پیشبینی های قابل اعتماد و کلی در مورد این مولفه مهم چرخه کربن جهانی و اثرات آن بر آب و هوا داشته باشند. همچنین، این یافته ها امکان دارد برای پیشبینی سیستم های دیگری که آب و هوای زمین را شکل می دهند، سودمند باشند.
پیشبینی نحوه واکنش اکوسیستم ها نسبت به تغییرات آب و هوایی، یکی از اشکالات در ارتباط با اکولوژی است که باید فورا مورد بررسی قرار بگیرد. استدلال پژوهشگران این است که درک واکنش های پیچیده اکوسیستم، نیازمند چارچوبی است که ارگانیسم ها را به محیط شان پیوند می دهد و سپس این تعاملات را تا سطح جمعیت، جامعه و اکوسیستم مقیاس بندی می کند. صفات عملکردی، خصوصیت های قابل بررسی ارگانیسم ها هستند که این پیوند را با کنترل تنوع در رشد، بقا و تولید مثل فردی در محیط ممکن می سازند.
پژوهشگران در این پروژه، خصوصیت های کلیدی مانند اندازه، شکل و محتویات سلولی را در آغازیان بررسی کردند و دریافتند گونه هایی که از نظر میزان رشد جمعیت متفاوت هستند، واکنش متفاوتی نسبت به تغییرات دما نشان می دهند.
دانشمندان دریافتند که این تفاوت های مبتنی بر خصوصیت در رشد جمعیت، با استفاده از روش های قابل پیشبینی، تفاوت هایی را در توانایی رقابتی، کنترل ساختار جامعه آغازیان و خصوصیت های اکوسیستم مانند تنوع زیستی و میزان تنفس ایجاد می کنند.
درک واکنش های پیچیده اکوسیستم نسبت به تغییرات آب و هوایی جهانی، دشوار است چونکه اکوسیستم ها شامل تعاملات بی شماری در سطوح مختلف هستند و گونه های متنوعی را در بر دارند که هر کدام واکنش های محیطی منحصر به فردی را نشان می دهند.
در این پژوهش، خصوصیت ها با افشای تنوع سیستماتیک در واکنش های محیطی گونه های مختلف، راهی را برای کاهش این پیچیدگی عرضه می کنند.
یافته های این پژوهش، برای درک اینکه تغییرات آب و هوایی چگونه این مولفه میکروبی ضروری چرخه کربن جهانی را تغییر می دهد، حیاتی هستند اما از طرفی، نتایج این پژوهش نشان می دهند که این روش مبتنی بر خصوصیت امکان دارد به سیستم های دیگر هم گسترش یابد و بتوان آنرا در مدلهای دیگر هم به کار گرفت تا واکنش های اکوسیستم نسبت به تغییرات آب و هوایی را اعلام کند. به صورت کلی، این روش می تواند برای از بین بردن پیچیدگی اکوسیستم ها و پیشبینی علل و نتایج تغییرات آب و هوایی در آینده سودمند باشد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.1400/11/11
22:59:47
5.0 / 5
541
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک