URLارتباط امواج مغزی و تشخیص زوال عقل

ارتباط امواج مغزی و تشخیص زوال عقل

پژوهشگران ˮبیمارستان عمومی ماساچوستˮ در مطالعه اخیرشان از ارتباط امواج مغزی و تشخیص زوال عقل آگاهی داده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، در پزشکی و روانپزشکی، زوال عقل یا خِرَدسودگی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به سبب بیماری مغز است که با تغییر شخصیت و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه هم راه است. ارزیابی تعدادی از الگوهای امواج مغزی که هنگام خواب افراد رخ می دهند، ممکنست به پزشکان در تشخیص زوال عقل و سایر شرایط مربوط به حافظه، زبان و تفکر کمک کنند.
مطالعه جدیدی که بتازگی توسط پژوهشگران آمریکایی انجام شده می تواند به بهبود روش های خودکار برای تشخیص این الگوهای امواج مغزی یا دوک های خواب و ارتباط آنها با عملکرد شناختی افراد کمک نماید.
دوک های خواب(Sleep spindle) امواج کوتاهی هستند که با بسامد ۱۴-۱۲ هرتز در خلال مراحل ۴-۱ خواب و در فاصله زمانی ۵-۲ دقیقه پیدا می شوند. این امواج نمایانگر فعالیت مکانیسمی هستند که حساسیت مغز را در مقابل اطلاعات حسی کم می کند و در استمرار خواب شخص نقش دارند. در اشخاص سالمند این موج ها کمتر دیده می شود و بنا بر این سالمندان در طول شب چندین بار از خواب بیدار می شوند. دوک ها همانند اثر انگشت هستند و بدین سبب دوک های خواب هر فرد با فردی دیگر متفاوت می باشد.
دوک های خواب، امواجی از کارهای مغزی هستند که در طول خواب غیر همراه با حرکات سریع چشم(non-REM sleep) رخ می دهند و پزشکان می توانند آنها را بوسیله روش الکتروانسفالوگرام(EECs) (که شامل قرار دادن الکترودهای غیرتهاجمی روی پوست سر هستند) مورد ارزیابی قرار دهند.
"نور آدرا"(Noor Adra) نویسنده اصلی این مطالعه از بیمارستان عمومی ماساچوست اظهار داشت: با افزایش بار بیماریهای عصبی، نیاز مبرمی به یک نشانگر زیستی حساس شناختی وجود دارد. توجه به این مساله منجر شده تا پژوهشگران تحقیقات بسیاری در مورد بررسی دوک های خواب که یک الگوی نوسانی از فعالیت مغز در طول خواب است، بپردازند و نقش آنها در وضعیت مختلف عصبی-روانی و عملکرد شناختی را بررسی نمایند.
بااینکه دوک های خواب و سایر خاصیت های مغز نشانگرهای الکتروفیزیولوژیک امیدوارکننده ای برای تشخیص بیماریهای عصبی و روانپزشکی ارائه می دهند اما با این وجود باز هم تشخیص و ارزیابی دوک های خواب امری ساده نیست.
دکتر "هائوکی سان"(Haoqi Sun) از دیگر پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: مردم پیش تر نیز باخبر بودند که این رویدادهای گذرا با فرکانس بالا در طول خواب در مغز ارتباط نزدیکی با شناخت، خصوصاً یادگیری و حافظه دارند. اما وقتی اهتمام می کنید دوک ها را در میان بیش از ۱۰۰ خواب ضبط شده تشخیص دهید، وضوح این امواج کمتر می شوند.
دوک های خواب بطور معمول بوسیله بررسی بصری نوار مغزی آنالیز می شوند، اما روش های خودکار می توانند نتایج ثابت تری عرضه کنند. طی این مطالعه پژوهشگران چندین آزمایش مربوط به خواب را برای ۱۶۷ بزرگسال طراحی کردند تا مشخص کنند که چگونه تنظیمات پارامتر تشخیص دوک بر ارتباط بین خاصیت های دوک و شناخت تاثیر می گذارد.
پژوهشگران بعد از انجام آزمایش و بررسی نتایج دریافتند که دوک های خواب به شدت با آنچه بعنوان هوش سیال(fluid intelligence) شناخته می شود، مرتبط می باشد. هوش سیال مبتنی بر تفکر انتزاعی و مهارت های حل مسئله است و در مراحل اولیه زوال عقل کاهش پیدا می کند.
آدرا در این زمینه اضافه کرد: بنابراین، یافته های ما از دوک های خواب بعنوان یک نشانگر زیستی مبتنی بر خواب مهم در امر شناخت سیال پشتیبانی می کند. دوک های خواب یکی از خاصیت های مهم قابل اندازه گیری فعالیت مغز در طول خواب هستند که اطلاعاتی از وضعیت فعلی سلامت مغز و خطر ابتلای فرد به بیماریهای مغزی یا زوال شناختی می دهند. حالا که ما بهتر می دانیم چگونه دوک های خواب را اندازه گیری نماییم، می توانیم آنها را به فاکتورهای سلامت مغز که می توان در طول خواب اندازه گیری نمود اضافه نماییم. این شاخص ها ابزارهای ضروری برای توسعه درمان هایی که می توانند سلامت مغز را حفظ و تقویت نمایند، خواهند بود.1400/10/28
16:55:46
5.0 / 5
649
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک