URLپسماندهای الکترونیک با راهکارهای فناورانه بازیافت می شود

پسماندهای الکترونیک با راهکارهای فناورانه بازیافت می شود

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران در صدد هستند در قالب یک پروژه، پسماندهای الکترونیک را بازیافت کنند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، برمبنای آمارهای موجود، هر ایرانی در سال به طور متوسط حدود ۸ کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می کند. پسماندهای الکترونیک هر چند که به لحاظ مقدار، تنها ۲ درصد از کل مقدار پسماند را می سازند اما به لحاظ آلودگی، منشاء ۷۰ درصد آلودگی ها هستند.
متاسفانه در طول سالیان اخیر، تدبیری در جهت برخورد با این پسماند پیچیده و بسیار خطرناک صورت نگرفته است.
با توجه به ضرورت مدیریت این پسماندها و ارائه راهکارهای فناورانه برای بازیافت و استخراج فلزات گران بها، راه اندازی یک سیستم پایلوت بازیافت اصولی پسماندهای الکترونیک اجرا شده است.
پس از انجام موفق طرح در فاز آزمایشگاهی و نتایج مثبت تست های انجام شده، فاز نیمه صنعتی آن ازطریق یک شرکت فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین اجرا شده و برنامه ریزی های لازم برای توسعه در سطح سایر استانها در حال انجام می باشد.
اجرای فاز پایلوت به شکلی است که بعد از اختتام این طرح، امکان گسترش آن به شکل صنعتی در سراسر کشور فراهم می شود.
از مهم ترین مزیت های این روش که در دو فاز جداسازی فیزیکی و شیمیایی انجام می شود، می توان به حذف کوره، کاهش پساب، افزایش سرعت فرایند، بازگشت پلاستیک بوردها به چرخه استفاده مجدد و افزایش ظرفیت دریافت پسماند اشاره نمود.
با این طرح که توسط شرکت چرخه سبز بازیافت الکترونیک (رینو) در حال انجام می باشد، فناوری جداسازی فیزیکی بوردهای الکترونیکی بدون نیاز به کوره در راه توسعه قرار گرفته و کسب و کارهای نوینی درباب مدیریت و بازیافت پسماندهای الکترونیکی ایجاد می شود.
طرح انتقال و بومی سازی فناوری های در رابطه با بازیافت و امحاء پسماند الکترونیک، ضمن رونق فرهنگ سازی روش های صحیح جمع آوری پسماندهای الکترونیکی، فناوری پروسه جداسازی شیمیایی استخراج فلزات گرانقیمت را توسعه می بخشد.
این طرح با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تاکید بر توان متخصصان جوان داخلی، در راه اجرا قرار دارد.


منبع:

1400/10/15
09:40:17
5.0 / 5
656
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک