URLکوشش برای ساخت واکسن مادام العمر کووید-۱۹ در ژاپن

کوشش برای ساخت واکسن مادام العمر کووید-۱۹ در ژاپن

کوتاه کننده لینک: ژاپن درحال کار بر روی واکسنی برای مقابله با کووید-19 است که مصونیت مادام العمر را ارائه می دهد و می تواند مسیر این همه گیری را برای همیشه تغییر دهد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه علوم پزشکی "توکیو متروپولیتن" درحال کار بر روی ساخت واکسنی برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ هستند که نه فقط مصونیت مادام العمر در مقابل ویروس "SARS-CoV-۲" ایجاد می کند، بلکه می تواند در دمای اتاق به نقاط دوردست جهان منتقل شود.
از آنجا که تعداد موارد مبتلاشدن به عفونت های ناشی از سویه "اُمیکرون" در سراسر جهان در حال افزایش می باشد، کشورها ممکنست به زودی با انتخاب دشواری مواجه شوند که طی آن یا باید محدودیت های سختی اعمال کنند یا اجازه دهند این سویه در میان مردم شیوع پیدا کند.
واکسیناسیون شدت بیماری را می کاهد، اما در پیشگیری از گسترش ویروسی که سرایت بسیار بالایی دارد، بی اثر است.
اکنون از آنجا که شرکت های تولید واکسن برای تولید دوزهای یادآور و تقویت کننده خاص برای سویه های مختلف این ویروس عجله دارند و این بیماری همه گیر وارد سومین سال تقویمی خود شده است، از اخبار مربوط به یک تک واکسن که می تواند مصونیت مادام العمر ایجاد نماید، بسیار استقبال می شود.
این واکسن که توسط "میچینوری کوهارا"(Michinori Kohara) و تیم پژوهشگران او ایجاد می شود، از موفق ترین واکسن های مورد استفاده در تاریخ استفاده می نماید که واکسن آبله است. این تیم از سویه ای از ویروس "واکسینیا" استفاده می نماید که موجب بیماری نمی گردد، اما تعدادی از اجزای پروتئینی آنرا با اجزای پروتئینی "SARS-CoV-۲" جایگزین کرده است.
در حالی که ترکیب مجدد پروتئین سنبله با یک مکانیسم متفاوت تحویل، استراتژی رایجی است که این روزها در طراحی واکسن مورد استفاده قرار می گیرد، "کوهارا" مطمئن است که این واکسن جدید نه فقط می تواند آنتی بادی های خنثی کننده قدرتمندی را با تنها یک دوز تولید نماید، بلکه موجب ایجاد ایمنی سلولی قدرتمندی نیز می شود که محافظت طولانی مدت ارائه می کند.
"ژاپن تایمز" گزارش داد، آزمایش های انجام شده روی موش ها نشان داده است که موش های واکسینه شده سطوح آنتی بادی بالایی را برای بیش از ۲۰ ماه برابر با میانگین عمرشان حفظ کردند. در این گزارش آمده است که وقتی دو دوز به فاصله سه هفته از یکدیگر تزریق شد، آنتی بادی های خنثی کننده ۱۰ برابر افزوده شد.
آزمایش های مشابهی که روی میمون های ماکاک انجام شد، نشان داد که این واکسن آنها را از عفونت محافظت می کند، برای اینکه سطوح ویروس در میمون های ماکاک واکسینه شده، هفت روز بعد از آلوده شدن آنها به ویروس کرونا کمتر از حد مجاز باقی ماند.
"کوهارا" همین طور می گوید که این واکسن مزیت بیشتری را در تولید عوارض جانبی کمتر در مقایسه با سایر واکسن هایی که مجوز استفاده اضطراری دریافت کرده اند، ارائه می کند. وی ادعا کرد که سویه غیر بیماری زای مورد استفاده در طراحی این واکسن قادر به تکثیر در پستانداران نیست و عوارض جانبی کمتری بوجود می آورد.
محققان این واکسن را در مقابل چهار سویه نگران کننده از ویروس کرونا که تا حالا شیوع یافته اند، آزمایش کردند و دریافتند که در مقابل آنها موثر عمل می کند.
"کوهارا" اظهار داشت که انتظار دارد این واکسن مقابل سویه امیکرون نیز موثر باشد و همین طور تصریح کرد که این واکسن را می توان در دمای اتاق نگهداری کرد که حمل و نقل و تزریق آنرا در کشورهای درحال توسعه با آب و هوای گرمسیری آسان می کند.
موسسه علوم پزشکی "توکیو متروپولیتن" تجربه ای در حوزه تجاری سازی یک واکسن ندارد و با شرکت داروسازی "نوبل فارما"(Nobelpharma) برای انجام آزمایشات بالینی قرارداد امضا نموده است.
انتظار می رود فاز اول و دوم آزمایش های بالینی این واکسن در سال ۲۰۲۳ شروع شود و در صورت عدم وجود نگرانی های مربوط به کارایی و ایمنی، فوراً یک آزمایش بزرگ تر شروع شود.
"ژاپن تایمز" گزارش داد اگر همه چیز خوب پیش برود، این واکسن ممکنست از سال ۲۰۲۴ بصورت تجاری در دسترس باشد.
منبع:

1400/10/11
16:59:33
5.0 / 5
550
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک