URLپانسمان هوشمند درمان سوختگی را متحول می کند

پانسمان هوشمند درمان سوختگی را متحول می کند

سوختگی یکی از شایع ترین لطمه هایی است که استرالیایی ها از آن رنج می برند و یکی از عوامل اصلی مرگ در کودکان زیر چهار سال است. بااینکه آمار بهبودیافتگان رو به رو رشد است اما درمان سوختگی در کودکان به ویژه با افزایش باکتری های مقاوم به دارو، کاری چالش برانگیز است حالا پژوهشگران با ایجاد پانسمانی هوشمند این مشکل را حل کرده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه استرالیای جنوبی، فناوری جدیدی از دانشگاه استرالیای جنوبی می تواند انقلابی در درمان سوختگی کودکان بوجود آورد. یک پانسمان جدید که به خوبی عفونت را می کاهد و موجب بهبود فرد می شود.
این تحقیقات بر طبق مقاله ای که بتازگی در مجله های Acta Biomaterialia و Biomedicines به چاپ رسیده، انجام شده است. در این مقاله به اثر ضدباکتری نانوذرات نقره اشاره شده است.
پانسمانی که توسط پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی تولید شده دارای پوشش هیدروژل با نانوذرات نقره است و هنگام نیاز این ذرات بسیار کوچک نقره را آزاد می کند. این ذرات باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک را نابود کرده و ترمیم زخم را بهبود می بخشند.
این پانسمان به تغییرات pH و دما حساس است و تنها هنگام وجود عفونت فعال می شود و نانوذرات نقره را آزاد می کند.
دکتر "زلاتکو کوپکی"(Zlatko Kopecki) محقق ارشد دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید که این درمان جدید می تواند بطور قابل توجهی مدیریت بالینی عفونت های به وجود آمده در نتیجه سوختگی را تغییر دهد.
او اضافه کرد: عفونت در ناحیه زخم از مشکلات روزمره کودکانی است که گرفتار سوختگی شده اند. محصولات مبتنی بر نقره از رشد باکتری جلوگیری می کنند اما در صورت انتقال بیش از اندازه نقره به زخم، امکان ایجاد مسمویت وجود دارد. درمان ما منحصربه فرد است برای اینکه از مزایای نقره بهره می برد اما از انتقال بیش از حد آن به زخم جلوگیری می کند و تنها در زمان وجود عفونت فعال می شود. پانسمان هوشمند عفونت را تعدیل کرده و در عین حال بازسازی بافت را تقویت می کند. این درمانی ایمن و موثر برای کودکان است.
پروفسور "واسیلو"(Vasilev) از دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید: این فناوری مدریت سوختگی را متحول می کند. هم اکنون هیچ پانسمانی با این توانایی وجود ندارد.
در استرالیا سالانه حدود ۵۰ هزار بیمار به سبب سوختگی در بیمارستان بستری می شوند و کودکان خردسال بسیار در معرض خطر هستند. دکتر "برنارد کارنی"(Bernard Carney) و دکتر "اندرو می" (Andrew May) از بخش سوختگی بیمارستان زنان و کودکان با دانشگاه استرالیای جنوبی همکاری داشته اند.
دکتر "می" می گوید: سالانه ما حدود ۶۰۰ کودک را درمان می نماییم. بیشتر حوادث سوختگی در خانه رخ می دهد. کودکان زیر پنج سال بیشتر در معرض خطر هستند برای اینکه می خواهند رفتار بزرگسالان را تقلید کنند و نوشیدنی های داغ و قابلمه ها برای آنها خطرناک می شود.
به رغم پیشرفت های مدرن در جراحی سوختگی، عفونت هنوز چالشی بزرگ برای کودکان است و درمان موضعی با بهره گیری از نقره به شکل گسترده برای مقابله با آن مورد استفاده قرار می گیرد.1400/08/26
11:22:30
5.0 / 5
674
تگهای خبر: تولید , فناوری , محصول , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک