URLچین بخش جدیدی از داده های جمع آوری شده از ماه را منتشر نمود

چین بخش جدیدی از داده های جمع آوری شده از ماه را منتشر نمود

به گزارش کوتاه کننده لینک چین اطلاعات در ارتباط با سومین بخش از نمونه های ماه را که توسط مأموریت ˮچانگ ای-۵ˮ این کشور به زمین بازگردانده شده بود، منتشر نمود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، نخستین بخش از داده های جمع آوری شده از نمونه های ماه که وزن آنها حدود ۱۷ گرم بود، در ۱۲ ژوئیه منتشر و به ۱۳ موسسه تحویل داده شد. در ماه اکتبر هم آژانس فضایی چین بخش دوم نمونه های جمع آوری از ماه که ۱۷.۹ گرم بود را منتشر نمود و به ۱۷ موسسه تحقیقاتی تحویل داد.
کاربران می توانند جهت بررسی اطلاعات در ارتباط با ۱۵ نمونه جدید و ارسال درخواست برای تحقیق، به وبسایت "اکتشاف ماه و فضای عمیق چین" (www.clep.org.cn) رجوع کنند.
چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ فضاپیمای بدون سرنشین خویش را به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند.
این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. کاوشگر "چانگ ای-۵" که در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت، در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عموما سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود.
چین با این مأموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت "لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
چینی ها که طی مأموریت "چانگ ای-۵" موفق به بازگرداندن نمونه های ماه به زمین شده بودند، چندی قبل اعلام کردند نمونه های آورده شده می تواند به بازنویسی تاریخ ماه به آنها کمک نماید. مأموریت "چانگ ای-۵" چینی ها در بخشی از ماه معروف به "اقیانوس طوفان ها"(دورتر از مناطقی که آپولو و لونا بر روی آن فرود آمده بودند)، فرود آمد و تصور می شود بخشی که مأموریت چینی ها بر روی آن فرود آمد، یکی از جوان ترین مناطق سطح ماه که دارای سنگ بازالت است، بوده باشد.1400/08/21
22:00:56
5.0 / 5
604
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک