URLشناسایی چند مولکول آلی خاص در مریخ

شناسایی چند مولکول آلی خاص در مریخ

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان پشتیبان مأموریت مریخ نورد کنجکاوی اعلام کردند کنجکاوی برای اولین بار مولکول های آلی خاصی را در مریخ شناسایی کرده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اینورس، مریخ نورد کنجکاوی ناسا بعد از گذراندن ۱۹۰۹ روز مریخی در سیاره سرخ، از یک نقص جزئی رنج می برد. زمانی که کنجکاوی روی خط یال(یال محل برخورد دو دامنه شیب دار است) "ورا رابین"(Vera Rubin) مریخ در مرکز کوه شارپ بود، مته آن از کار افتاد. این مریخ نورد نمونه ای از خاک مریخ را جمع آوری کرده بود ازاین رو محققان پشتیبان این مأموریت تصمیم گرفتند تا این مریخ نورد مسیر دیگری را طی نماید. به جای قرار دادن نمونه ها در یکی از محفظه های ذخیره نمونه، آنها در یکی از محفظه های از پیش پر شده از مخلوط شیمیایی قرار داده شده بودند. نمونه ها سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و محققان دریافتند این مریخ نورد موفق به شناسایی چند مولکول آلی در مریخ شده که پیش تر هیچ آژانس فضایی آنها را شناسایی نکرده بود.
"میوا میلان"(Maëva Millan) محقق مقطع فوق دکتری از مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا و نویسنده اصلی مطالعه جدید اظهار داشت که انگیزه اولیه پشت این آزمایش، داشتن مرجعی برای انجام آزمایش های شیمی بیشتری است که مقرر است در آینده بر روی نمونه های مریخ صورت گیرد.
میلان در گفتگو با سایت اینورس اظهار داشت: این آزمایش موفقیت آمیز بود. گرچه آنچه به دنبالش بودیم یعنی رد پای زیستی را پیدا نکردیم اما نشان دادیم که این تکنیک واقعا امیدوارکننده است. "زیست نشانزد" یا "رد پای زیستی" به هر ماده ای مانند عنصر، ایزوتوپ یا پدیده ای که مدرک علمی از وجود یا پیشینه و حال زیست در محلی را فراهم آورد نامند.
مریخ نورد کنجکاوی ناسا در ۶ اوت ۲۰۱۲ بر دهانه گیل فرود آمد و از آن زمان تابحال در زمین مریخ حرکت می کند. هدف این مأموریت جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ است.
اگرچه مریخ امروز سرد و بایر است، اما امکان دارد زمانی دارای رودخانه های جاری و دریاچه های پر آب بوده باشد. دانشمندان اعتقاد دارند که این سیاره امکان دارد زمانی قابل سکونت بوده و احیانا در طول تاریخ اولیه خود میزبان حیات میکروبی باستانی بوده است.
برای جستجوی آن حیات، دانشمندان به دنبال ردپای زیستی در مریخ هستند. آنها در جستجوی مواد شیمیایی خاصی مانند میکروب ها یا چیزهای پیچیده تر که امکان دارد در حیات گذشته یا حال این سیاره ساخته شده باشد، هستند. دانشمندان همینطور به دنبال مولکول های آلی هستند. مولکول های آلی بعنوان بلوک های سازنده حیات روی زمین در نظر گرفته می شوند که می توانند به سایر نقاط جهان منتقل شوند.


مریخ نورد کنجکاوی قبلا موفق به شناسایی مولکول های آلی دفن شده در رسوبات مریخ شده بود. در مارس ۲۰۱۷ کنجکاوی نمونه هایی از خاک بخش تپه بگنولد(Bagnold Dunes) مریخ را جمع آوری کرده بود. حال یافته های جدید آن هم مجدد به لیست مولکول های آلی شناسایی شده توسط آن می افزاید و این لیست را گسترش می دهد که این مورد هم بحث قابل سکونت بودن مریخ در گذشته را بیشتر تقویت می کند. این مریخ نورد دارای ۷۴ محفظه در بخش داخلی خود است و ۹ عدد از این محفظه ها هم از قبل با یک مخلوط شیمیایی پر شده اند.
محققان به علت پرتو یونیزان انتظار نداشتند که نمونه های غنی از مولکول های آلی به خوبی حفظ شده باشند. پرتو یونیزان یا تابش یون ساز تابشی است که به اندازه کافی انرژی دارد تا الکترون ها را از اتم یا مولکول جدا کند یا به بیانی دیگر آنها را یونیزه کند. اما بعد از آزمایش نمونه با مخلوط شیمیایی، محققان این مأموریت مولکول های آلی را شناسایی نمودند که قبلا هیچگاه در مریخ دیده نشده بودند. این دو مولکول مهم بنزوئیک اسید و آمونیاک بودند. باآنکه این مولکول ها ردپای زیستی نیستند، اما شاخصهای خوبی برای وجود ردپای زیستی هستند. بعد از شناسایی مولکول های آلی، محققان به دنبال یافتن منشا آنها هستند. اما از آنجاییکه کنجکاوی نمونه را از دهانه گیل برداشته است و فرض هم بر این است که این ناحیه در گذشته آب داشته است، پس مولکول ها می توانند نشانه احتمالی سکونت پذیری مریخ در گذشته باشند.
حال دانشمندان مسئول این مأموریت منتظر پرتاب مأموریت اگزومارس آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۲۲ برای جمع آوری نمونه های بیشتری از مریخ هستند. مریخ نورد استقامت هم درحال جمع آوری نمونه هایی از سطح مریخ است که بعدا برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه به زمین آورده خواهند شد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Astronomy" منتشر گردید.
منبع:

1400/08/13
12:54:04
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آزمایش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک