URLاختراع نیمه هادی های جدید برای ال ای دی ها و سلول های خورشیدی

اختراع نیمه هادی های جدید برای ال ای دی ها و سلول های خورشیدی

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران از تولید نیمه هادی های جدیدی از جنس پروسکایت آهن و هالید آگاهی داده اند که می توانند جایگزین نیمه هادی های سیلیکونی مورد استفاده در سلول های خورشیدی و نمایشگرهای ال ای دی شوند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از تک اکسپلور، گرمایش زمین و نتایج آن نیاز به صفحات خورشیدی برای تولید برق را افزایش داده و بدین منظور از نیمه هادی های سیلیکونی استفاده می شود. اما روند تولید آنها پرهزینه بوده و شکنندگی این نیمه هادی ها نیز بالاست.
نیمه هادی های جدید از جنس پروسکایت آهن و هالید با هزینه کمتری قابل تولید بوده و همچنین مستحکم تر و دارای راندمان بیشتر هستند. این نیمه هادی ها را هم می توان در قالب جوهرهایی برای پوشاندن سطوح مختلف مورد استفاده قرار داد و هم می توان آنها را در قالب لایه هایی منعطف تولید کرد.
استفاده پژوهشگران آلمانی از این نیمه هادی ها برای تولید سلول های خورشیدی یا نمایشگرهای ال ای دی هزینه ساخت و راندمان این محصولات را نیز می افزاید.
البته برای تولید انبوه این نیمه هادی نیز چالش هایی وجود دارد. نکته اول این که ترکیبات مورد اشاره حاوی سرب سمی هستند و تلاش ها برای جایگزینی آن با عناصر کمتر سمی تا حالا تنها تا حدی موفقیت آمیز بوده است. نکته دوم این که دستگاه های پروسکایت نسبت به دستگاه های سیلیکونی طول عمر کمتری دارند.
از همین رو تجاری سازی این محصول تازه به گذشت زمان بیشتری نیاز دارد.


منبع:

1400/08/05
19:50:09
5.0 / 5
694
تگهای خبر: تولید , محصول , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک