URLپنجمین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از کنار سیاره زهره

پنجمین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از کنار سیاره زهره

به گزارش کوتاه کننده لینک کاوشگر خورشیدی ˮپارکرˮ در روز ۱۶ اکتبر از کنار سیاره زهره گذشت و با موفقیت از گرانش این سیاره برای جهت گیری به سمت خورشید بهره برد تا باردیگر به خورشید نزدیک شود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این کاوشگر خورشیدی در ساعت ۵: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳: ۰۰ تهران) با سرعت ۲۴ کیلومتر بر ثانیه از فاصله ی سه هزار و ۸۱۴ کیلومتری سیاره زهره گذشت.
چنین مأموریت هایی برای "پارکر" اهمیت زیادی دارند چونکه می توانند به این کاوشگر در نزدیک تر شدن به خورشید کمک کنند.
این کاوشگر با اتکا بر گرانش سیاره زهره انرژی مداری خویش را می کاهد تا در نهایت بدین وسیله به خورشید نزدیک شود و خصوصیت های بادهای خورشیدی را اندازه بگیرد.
این پنجمین گذر کاوشگر "پارکر" از کنار سیاره زهره بود. این کاوشگر به صورت کلی هفت بار از کنار زهره گذر خواهد نمود. این گذرها سرعت "پارکر" را تا حدود ۹ هزار و ۷۲۰ کیلومتر بر ساعت کم می کنند و آنرا برای دهمین گذر نزدیک از کنار خورشید در تاریخ ۲۱ نوامبر آماده می کنند.


کاوشگر "پارکر" این دفعه رکورد سرعت و فاصله خویش را خواهد شکست و در فاصله ی هشت و نیم میلیون کیلومتری از سطح خورشید یعنی ۱.۹ میلیون کیلومتر نزدیک تر از گذر قبلی قرار خواهد گرفت و به سرعت ۱۶۳ کیلومتر بر ثانیه خواهد رسید.
کاوشگر "پارکر" در ماه آگوست سال ۲۰۲۳ و نوامبر ۲۰۲۴ هم باردیگر از کنار سیاره زهره می گذرد و در نهایت در ماه دسامبر سال ۲۰۲۴ در فاصله ی ۶.۲ میلیون کیلومتری از سطح خورشید قرار خواهد گرفت.
این کاوشگر که در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز در لارل(Laurel)، مریلند طراحی و ساخته شده، سالم می باشد و سیستم های آن بعد از گذر از کنار زهره به درستی کار می کنند.1400/07/30
12:09:32
5.0 / 5
553
تگهای خبر: آزمایش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک