URLدر گزارش كوتاه كننده لینك عنوان شد؛

کرونا صادرات محصولات دانش بنیان را کم کرد

کرونا صادرات محصولات دانش بنیان را کم کرد

مدیرکل دفتر توسعه کسب وکار بین الملل معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: حوزه سلامت و مواد شیمیایی که 50 درصد آن توسط دانش بنیان ها به تولید می رسد، متاثر از شرایط کرونا با کاهش جدی صادرات مواجه گردید.روح الله استیری در گفتگو با خبرنگار مهر درباب صادرات محصولات در رابطه با کووید ۱۹ توسط شرکت های دانش بنیان اظهار نمود: بصورت کلی ۵ ماه پس از شروع پاندمی کرونا در کشور، صادرات خیلی از محصولات حوزه سلامت به ویژه محصولاتی که مستقیم و غیر مستقیم با بیماریهای عفونی و کووید مرتبط بود ممنوع گردید.
مدیرکل دفتر توسعه کسب وکار بین الملل معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: به علت این که مصرف این محصولات به شدت بالا رفت، سیاست کشورها هم مبتنی بر عدم صادرات شد و طی این مدت کشورهای پرجمعیتی که زیرساخت تولیدشان ضعیف بوده با مشکل مواجه گشتند.
به گفته وی، ایران هم با وجود ظرفیت تولید بالای محلول های ضد عفونی کننده و ماسک از اوایل پاندمی امکان صادرات نداشت و تا اواخر سال ۹۹ مجوز صادرات صادر نمی شد.
وی اشاره کرد: با پیگیری های معاونت علمی و فناوری امکان صادرات این محصولات از اواخر سال ۹۹ به وجود آمد برای اینکه ظرفیت تولید هم تا آن زمان افزوده شد و با تامین نیاز داخل، به میزان محدودی صادرات محصولات مجوز داده شد.
وی بابیان این که هم اکنون هم محدودیت هایی برای صادرات این نوع محصولات وجود دارد، اظهار داشت: برمبنای آمار بین المللی، در مجموع در زمینه صادرات غیرنفتی همه کشورها بجز اتحادیه اروپا به علت داشتن زیرساخت های خوب، با مشکل مواجه گردید. این بدان معناست که صادرات آنها کاهش پیدا کرد و این موضوعی جهانی بود.
وی افزود: هم اکنون ماسک و مواد ضد عفونی کننده همچون اقلامی هستند که بدون مشکل و نامحدود امکان صادرات دارند برای اینکه ظرفیت تولید بالاست. تجهیزات پزشکی مشروط بر تامین نیاز قراردادهای دولتی بصورت محدود می توانند صادرات داشته باشند. کیت تشخیص کووید ۱۹ هم همچون مواردی است که توسط شرکت های دانش بنیان به تولید می رسد و صادرات آن نیز به علت افزایش ظرفیت تولید بصورت محدود محقق شده است.
وی با تاکید بر این که شرایط برای صادرات منطقی به نظر نمی رسید و مصرف داخل بالاست، اظهار داشت: ما حالا به علت شرایط کشور و موج های کرونا، تشویق و ترغیب شرکتها را در نیمه ۹۹ به پس از دستور کار خارج کردیم برای اینکه زمانیکه کشور در گیر کروناست پیگیری برای صادرات غیر منطقی است.
وی در ارتباط با صادرات کلی محصولات دانش بنیان اظهار داشت: نیمی از کشورهای دنیا، به علت پاندمی با کاهش شایان توجه صادرات غیر نفتی مواجه گشتند که ایران هم همچون این کشورها بود.
کاهش میزان صادرات حوزه سلامت و مواد شیمیایی
وی اضافه کرد: صادرات در دو بخش مهم سلامت، مواد شیمیایی طی این دو سال به شدت در دنیا و ایران (به غیر ازاتحادیه اروپا) کاهش پیدا کرد؛ بیشترین کاهش صادرات در زمینه مواد و سلامت بود که بیش از ۵۰ درصد صادرات دانش بنیان را تشکیل می داد. کاهش ۲۰ درصدی صادرات حوزه سلامت در دنیا و کاهش ۴۰ درصدی در زمینه مواد طی این مدت محسوس بود.
وی با اشاره به علت کاهش صادرات اظهار داشت: حوزه سلامت به خاطر نیاز داخل کشور و حوزه مواد تحت تاثیر صرف بودجه در بخش سلامت با کاهش شایان توجهی مواجه گردید. بدین سبب بسیاری از پروژه های پالایشگاهی، پتروشیمی و… تحت تاثیر پاندمی قرار گرفت و خرید بین المللی آنها ضعیف شد.
برنامه های معاونت علمی در امتداد توسعه و تقویت صادرات
استیری اظهار داشت: باتوجه به بهتر شدن شرایط امسال و به ویژه پیش بینی نیمه دوم سال، برنامه های حمایتی معاونت علمی در جهت تقویت توان صادراتی شرکتها و توسعه بازار محصولات دانش بنیان دنبال خواهد شد.
وی اضافه کرد: همچون برنامه های پیش رو در راه صادراتی محصولات دانش بنیان ویژه سازی حمایت ها برای شرکت های دانش بنیانی است که در زنجیره تامین بین المللی قرار می گیرند. این مهم بوسیله ارزیابی آمادگی صادراتی آنها و تطابق محصولات تولیدی آنها با حجم و اندازه بازار دنیا بوسیله داده های سازمان تجارت جهانی صورت خواهد گرفت.

1400/07/09
21:48:03
5.0 / 5
571
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک