URLصندوق نوآوری اعلام كرد؛

ارتقای ۷رتبه ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

ارتقای ۷رتبه ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

به گزارش کوتاه کننده لینک مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از ارتقای ۷ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ اطلاع داد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱، در روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۹ شهریور ۱۴۰۰) با مبحث «ردیابی نوآوری در بین بحران کووید ۱۹» منتشر گردید.
مرضیه شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی و دکترای سیاست گذاری علم و فناوری ضمن اشاره به این که گزارشGII ۲۰۲۱، ضمن ارزیابی عملکرد نوآوری ۱۳۲ کشور جهان، جدید ترین روندهای نوآوری را بررسی نموده است، اظهار داشت: ایران که در سال ۲۰۲۰ در جایگاه ۶۷ جهان قرار گرفته بود، در سال ۲۰۲۱ با ۷ پله صعود و با کسب جایگاه ۶۰ جهان، بعنوان یکی از کشورهایی به حساب می آید که بیشترین ارتقای رتبه را داشته است.
وی اضافه کرد: درگزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱، رده بندی کشورها به تفکیک منطقه و سطح درآمدی هم عرضه شده و ایران در بین کشورهای دارای درآمد متوسط به بالا در جایگاه ۱۳ و در بین کشورهای منطقه آسیای مرکزی و جنوبی، بعد از هند، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: همینطور در گزارش GII ۲۰۲۱، از ۸۱ زیرشاخص در چارچوب ۷ رکن (۵ رکن در ارتباط با شاخصهای ورودی و ۲ رکن در ارتباط با شاخصهای خروجی) برای محاسبه امتیاز و رتبه کشورها استفاده شده است.

این متخصص سیاست گذاری علم و فناوری با اشاره به اینکه ایران، از نظر شاخصهای ورودی در جایگاه ۸۶ و از نظر شاخصهای خروجی در جایگاه ۴۴ قرار گرفته و بدترین رتبه در بین ارکان ورودی در ارتباط با «نهادها» (۱۲۴) و بهترین رتبه در ارتباط با «سرمایه انسانی و پژوهش» (۴۹) می شود.
مدیر توانمند سازی صندوق نوآوری و شکوفایی از ارتقا ۷ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ اطلاع داد و اظهار داشت: در بین ارکان خروجی نیز، بهترین رتبه ایران در بین ۱۳۲ کشور جهان در ارتباط با «خروجی های دانش و فناوری» و «خروجی های خلاق» (۴۶) است.
شاوردی افزود: در بین زیرشاخص های بررسی شده، بهترین رتبه های کشورمان در ارتباط با «نشان تجاری» (در رکن خروجی های خلاق) (۱)، «دانش آموختگان علوم و مهندسی» (در رکن سرمایه انسانی و پژوهش) (۳) و «طرح صنعتی» (در رکن خروجی های خلاق) (۴) می شود.

وی بدترین رتبه ها را هم در ارتباط با «کیفیت رگولاتوری» (در رکن نهادها) و «نرخ تعرفه» (در رکن پیچیدگی بازار) (۱۳۰) و «سهولت شروع کسب وکار» و «ثبات سیاسی و عملیاتی» (در رکن نهادها) (۱۲۹) اعلام نمود.

متخصص سیاست گذاری علم و فناوری با اشاره به اینکه تعداد کمی از کشورها همواره در اوج عملکرد نوآورانه بوده اند، اظهار داشت: کشورهای سوئیس، سوئد، ایالات متحده آمریکا و انگلیس طی سه سال قبل جزء ۵ کشور برتر بوده اند و کره جنوبی برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱ به جمع ۵ کشور برتر پیوسته است.

به گفته شاوردی برخی کشورهای درحال توسعه، عملکردی فراتر از سطح توسعه اقتصادی خود دارند. هند، کنیا، جمهوری مولداوی و ویتنام رکورد عملکرد نوآورانه خویش را برای یازدهمین سال متوالی ثبت کرده اند. برزیل، ایران و پرو برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱، عملکردی فراتر از سطح توسعه خود داشته اند.


منبع:

1400/06/30
17:50:16
5.0 / 5
658
تگهای خبر: صنعت , فناوری , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک