URLباکتری هایی که بعد از 1000 روز گرسنگی زنده ماندند!

باکتری هایی که بعد از 1000 روز گرسنگی زنده ماندند!

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان باکتری ها را 1000 روز گرسنه نگه داشتند و در کمال تعجب مشاهده نمودند که آنها به حیات خود ادامه می دهند. این مطالعه تصور می کند که باکتری های گرسنه می توانند تا 100 هزار سال هم عمر کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه می دانند که باکتری ها را می توان در همه چیز از یخ گرفته تا رسوبات ۱۰۰ میلیون ساله کف دریا احیا کرد. ما همین طور می دانیم که آنها می توانند حتی در مریخ هم زنده بمانند.
حالا یک مطالعه جدید نشان میدهد که آنها می توانند بدون غذا تا چند سال زنده بمانند. این مطالعه توسط "جی تی. لنون" استاد دانشگاه "ایندیانا" با هدف سنجش مدت زمان زنده ماندن آنها را در زمان گرسنگی انجام شد و در آن مشاهده شد که حدود ۱۰۰ جمعیت از باکتری های مختلف در سیستم های بسته در صورتیکه از خوردن غذا محروم بودند، به مدت ۱۰۰۰ روز زنده ماندند.
"لنون" می گوید: رسیدن به پاسخ این سوال بزرگ تر که باکتری ها چگونه در دوره های طولانی با وجود محدودیت انرژی زنده می مانند به درک عفونت های مزمن در انسان و سایر میزبان ها کمک می نماید و به نحوه تحمل برخی عوامل بیماری زا در مقابل داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها مربوط می شود.
درمان عفونت های باکتریایی دشوار است، برای اینکه باکتری ها اغلب می توانند وارد حالت آرام و خاموش(حالت محدود انرژی) شوند که حساسیت آنها را نسبت به درمان های دارویی می کاهد. در این حالت آنها همین طور می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد کنند.
"لنون" و تیمش در این مطالعه دریافتند که باکتری های با انرژی محدود می توانند طول عمر خودرا تا ۱۰۰ هزار سال نیز بالا برند.
"لنون" اضافه کرد: بدیهی است که این پیش بینی ها بسیار فراتر از توانایی اندازه گیری ما است. اما این اعداد پیش بینی شده با سن باکتری های زنده که از مواد باستانی مانند کهرباها، بلورهای هالیت، یخبندان های دائمی و رسوبات در عمیق ترین اقیانوس ها بازیابی و احیا شده اند، مطابقت دارد.
"لنون" و تیمش تصور می کنند که باکتری ها دارای مکانیسم های زیادی برای حفظ انرژی در حالت خواب هستند. تعدادی از باکتری ها حتی می توانند برای زنده ماندن خویشاوندان مرده خودرا بخورند.
اما نتایج این مطالعه برای انسان چه معنایی دارد؟ این بدان معناست که عفونت های باکتریایی خطرناک تر از همیشه هستند و با تغییر آب و هوا تعدادی از این باکتری های باستانی زنده می شوند و ممکنست به زودی نگران کننده ظاهر شوند.
این مطالعه در نشریه PNAS انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/31
23:17:57
5.0 / 5
527
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک