URLتشخیص سرطان و محل آن با یك آزمایش ادرار جدید

تشخیص سرطان و محل آن با یك آزمایش ادرار جدید

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) نانوذراتی را ساخته اند که می تواند سرطان را بوسیله آزمایش ادرار آشکار کند و همین طور محل آنرا در بدن مشخص نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سرطان هرچه سریعتر تشخیص داده شود، نتیجه آن برای بیمار بهتر است. حالا پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سیستم تشخیصی جدید ابداع نموده اند که می تواند با یک آزمایش ساده ادرار، وجود سرطان و همین طور محل آنرا در بدن را تشخیص دهد.
این سیستم حول یک نانوذره مخصوص بنا شده است که در صورت مبتلاشدن به سرطان می تواند در ادرار، نشانگرهای زیستی مصنوعی تولید نماید.
این سیستم در آزمایشات قبلی نویدبخش عمل کرده بود، اما مسئله این بود که نمی توانست تشخیص دهد که تومورها در کجای بدن واقع شده اند. حالا پژوهشگران تواسنته اند این عملکرد را نیز به این سیستم اضافه کنند.
روشی که این نانوذرات بوسیله آن سرطان را تشخیص می دهند، بسیار هوشمندانه است. خیلی از سرطان ها برای فرار از مبدا شکل گیری و گسترش در بدن، از آنزیم هایی به نام "پروتئاز" استفاده می نمایند که ماتریکس خارجی سلول را می بُرند. حالا این نانوذرات تشخیصی در پپتیدهایی پوشانده می شوند که می توانند توسط این پروتئازها برش داده شوند، بدین سبب اگر در جایی تومور وجود داشته باشد، نانوذرات نیز این برش ها را در ادرار تشخیص می دهند.
دانستن مبتلاشدن به سرطان با دانستن این که سرطان کجای بدن است، دو سوال کاملاً متفاوت می باشد. بدین سبب پژوهشگران برای کمک به پاسخ به سوال دوم، دستورالعمل این نانوذرات را اصلاح کردند. آنها یک پپتید اضافه کردند که به محیط های اسیدی مانند محیط هایی که تومورها در اطراف خود تولید می کنند، جذب می شود. به این معنا که نانوذرات تمایل دارند در اطراف سرطان جمع شوند.
آنها همین طور "مس-64" که ردیاب رادیواکتیو است که تحت تصویربرداری "PET" می درخشد، به آن اضافه کردند. این بدان مدلول است که نانوذرات در محل تومورها جمع می شوند و در زیر اسکن PET به وضوح قابل مشاهده هستند.
محققان می گویند که این روش موجب می شود تومورها بهتر برجسته شوند.
این تیم این نانوذرات را بر روی موش های مبتلا به سرطان متاستاتیک روده بزرگ آزمایش کرد و توانست نحوه واکنش آنها به شیمی درمانی را ردیابی کند. اگر این فناوری در دراز مدت به استفاده روی انسان منجر شود، پژوهشگران تصور می کنند که این آزمایش خواهد توانست قسمتی از یک بررسی سالانه سلامتی باشد.
"سانگیتا باتیا" نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: هر ساله می توان بعنوان قسمتی از یک بررسی عمومی سلامتی، آزمایش ادرار داد و با این آزمایش جدید شما فقط در صورت مثبت شدن آزمایش ادرار خود می توانید یک تصویربرداری انجام دهید تا بدانید که این سیگنال از کجای بدن می آید. ما برای رسیدن به این نقطه به تحقیقات بیشتری نیاز داریم، اما می خواهیم در طولانی مدت به آن نقطه برسیم.
این تحقیق در مجله Nature Materials انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/26
10:38:34
5.0 / 5
540
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک