URLفراخوان معاونت علمی برای طرح های تولید فیبر نوری

فراخوان معاونت علمی برای طرح های تولید فیبر نوری

کوتاه کننده لینک: معاونت علمی و فناوری در صدد دریافت طرح های دانش بنیان حوزه تولید فیبر نوری است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنعت زیرساخت ارتباطی کشور برای توسعه پایدار ارتباطات، در زمینه محصولات کلیدی مانند فیبر نوری، شرکت های دانش بنیان را جایگزین وارد کنندگان قدیمی خواهدنمود.
فیبر نوری رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.
فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل های معمولی است و با آن می توان داده های تصویر، صوت و داده های دیگر را به آسانی با پهنای باند بالا تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.
امروزه مخابرات نوری، به سبب پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی، و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهم ترین ابزار انتقال اطلاعات شمرده می شود.
در سال ۱۳۶۷، کارخانه تولید فیبر نوری در یزد به بهره برداری رسید. عملاً در سال ۱۳۷۳ تولید فیبر نوری با ظرفیت ۵۰ هزار کیلومتر در سال در ایران شروع شد.
با توجه به اهمیت این محصول در گسترش زیرساخت های کلیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از همان ابتدا پلی منسجم میان صنعت و کارفرمایان بزرگ این حوزه و شرکت های نوآور، خلاق و دانش بنیان ایجاد کرد تا پاسخگویی نیازهای فناورانه این محصول باشند.
فیبر نوری در مقایسه با سایر بسترهای ارتباطی از مزایای فراوانی برخوردار است، همچون این مزایا می توان به ابعاد و وزن کوچکتر، پهنای باند بسیار بالاتر، قیمت پایین تر، افت کمتر، عدم تداخل، مصرف انرژی کمتر، پایداری بالاتر و مانند آن، اشاره نمود.
با توجه به تحولات سریع دنیای ارتباطات در جهت گذر انتقال اطلاعات از شبکه های مسی به سمت شبکه های فیبر نوری از یک سو و کاربردهای بیش از پیش و زیر ساختی فیبر نوری در صنایع مختلف کشور مانند مخابرات، برق، نفت و گاز و پزشکی از طرف دیگر، بومی سازی تولید تار نوری می تواند سبب شود کل پروسه تولید انواع مختلف کابل های فیبر نوری در داخل کشور بومی شود.
در حال حاضر یکی از وابستگی های کلیدی کشور در خیلی از حوزه های ارتباطی و صنایع ذکر شده، تولید تار نوری است. در صورتیکه با اعمال تحریم ها و بروز نوسانات ارزی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کابل های فیبر نوری گرفتار مشکل شده اند. شرکت های دانش بنیان به میدان آمده اند تا این کمبود را جبران کنند.
در این راستا شرکت توانیر در نظر دارد بوسیله یکی از شرکت های زیرمجموعه نسبت به خرید تار فیبر نوری تولید شده توسط متخصصین داخلی اقدام نماید.
علاقه مندان تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا طرحهای خود ارسال نمایند.


منبع:

1400/04/19
18:58:32
5.0 / 5
599
تگهای خبر: ابزار , تولید , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک