URL



تلاش ناسا برای احیای هابل ادامه دارد

تلاش ناسا برای احیای هابل ادامه دارد

ناسا بعد از انجام مجموعه آزمایش های دیگری در ایام ۲۳ و ۲۴ ژوئن(دوم و سوم تیر) همچنان به دنبال یافتن مشکل در کامپیوتر ی تلسکوپ فضایی هابل است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، کامپیوتر ی این تلسکوپ در روز ۱۳ ژوئن(۲۳ خرداد) به مشکل خورد و جمع آوری داده های علمی توسط این تلسکوپ متوقف گردید.
"هابل" و تجهیزاتش در شرایط خوبی قرار دارند و در وضعیت ایمنی هستند.
این تلسکوپ دارای دو کامپیوتر است که یکی از آنها بعنوان پشتیبان عمل می کند. این کامپیوتر ها قطعات سخت افزاری زیادی دارند از جمله: ماژول پردازش مرکزی که دستوراتی که ابزارها را کنترل می کنند را پردازش می کند، یک رابط استاندارد که میان ماژول مرکزی و سایر بخش ها ارتباط برقرار می کند، یک گذرگاه ارتباطی که دارای خطوطی است که سیگنال ها و داده ها در آن بین سخت افزارها جابه جا می شوند و یک ماژول حافظه فعال که دستورات عملیاتی را ذخیره می کند و سه ماژول پشتیبان.
آزمایش های انجام شده در تاریخ ۲۳ و ۲۴ ژوئن شامل روشن کردن کامپیوتر ی پشتیبان برای نخستین بار در فضا بود. این آزمایش ها نشان داد که مجموعی از این قطعات سخت افزاری کامپیوتر های اصلی و پشتیبان همگی خطای یکسانی را بروز می دهند. دستورات برای خواندن حافظه و نوشتن آن هم موفقیت آمیز نبود.
از آنجائیکه بعید به نظر می آید همه ی سخت افزارها به مشکل خورده باشند این گروه حالا درحال بررسی سخت افزارهای دیگری است که امکان دارد که این خطا ناشی از آنها باشد. آنها همینطور نگاهی به تنظیم کننده نیرو خواهند داشت تا ولتاژی که به سخت افزارها می رسد را بررسی نمایند. تنظیم کننده ی نیرو به برقراری یک ولتاژ ثابت کمک می نماید.
در هفته آینده محققان به بررسی سخت افزارهای دیگری خواهند پرداخت و اگر این سخت افزارها یا تنظیم کننده نیرو مشکلی داشته باشند سخت افزار یا تنظیم کننده پشتیبان را فعال خواهند کرد.




منبع:

1400/04/07
13:59:25
5.0 / 5
679
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک