URLكاوشگر اینسایت فقط یك سال دیگر زنده می ماند

كاوشگر اینسایت فقط یك سال دیگر زنده می ماند

با عنایت به آنکه خاک روی پنل های خورشیدی کاوشگر اینسایت را پوشانده، محققان این پروژه معتقدند اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، سال آینده مأموریت کاوشگر آخر می یابد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از بیزینس اینسایدر، به نظر می آید لندر «اینسایت» ناسا تا سال دیگر روی مریخ دوام نمی آورد. این ابزار رباتیک ۸۰۰ میلیون دلاری در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی روی منطقه ای از مریخ به نام Elysium Planitia فرود آمد و از آن زمان تابحال بیشتر از ۵۰۰ زلزله و بیشتر از هزار طوفان خاک در مریخ را رصد کرده است. همینطور اینسایت اخیرا عملیات سنجش هسته سیاره را شروع کرده بود. اما طی ۶ ماه گذشته با بحران انرژی روبرو شده چونکه گرد و غبار روی پنل های خورشیدی آنرا پوشانده است. در نقاط دیگری از مریخ که کاوشگرهای ناسا فرود آمده اند، وزش باد گرد و غبار را از روی پنل های خورشیدی پاک می کند اما این منطقه عاری از باد است. ازاین رو تیم اینسایت مشغول آماده سازی خاموش کردن ابزارهای علمی آن هستند تا انرژی بیشتری ذخیره شود. این درحالی است که طی دو ماه آینده فاصله سیاره سرخ تا خورشید هم بیشتر می شود.
با متوقف کردن عملیات های علمی، این ابزار می تواند برق کافی برای گرم نگه داشتن سیستم هایش در شبهای سرد مریخ تأمین کند. اما طبق اطلاعات موجود حتی اگر اینسایت بتواند ماه های سرد پیش رو را پشت سر بگذارد، سطح انرژی آن باردیگر از ماه آوریل کاسته می شود. چونکه احتمالاً تا آن زمان غبار بیشتری روی پنل های لندر می نشیند. بروس بانرد محقق ارشد این پروژه می گوید: در صورتی که بازده پنل های خورشیدی به میزان قابل توجهی بهبود نیابد، مأموریت ما سال آینده آخر می یابد. هم اکنون ۸۰ درصد پنل های خورشیدی اینسایت با خاک پوشیده شده اند و قابلیت تولید انرژی آنها از ۵ هزار وات ساعت به کمتر از ۷۰۰ وات ساعت رسیده است. اما از آنجائیکه در ماه آگوست، مریخ باردیگر به سمت خورشید بر می گردد، تیم پروژه اینسایت پیشبینی می کنند ابزار رباتیک انرژی خورشیدی بیشتری جذب و برق بیشتری تولید نماید تا بتواند سیستم پشتیبانی ابزارهای علمی اش را فعال کند.


منبع:

1400/04/06
00:52:14
5.0 / 5
690
تگهای خبر: ابزار , تولید , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک