URLآزمایش ژنتیك نقش ویتامین D در پیش گیری از كووید-۱۹ را رد می كند

آزمایش ژنتیك نقش ویتامین D در پیش گیری از كووید-۱۹ را رد می كند

کوتاه کننده لینک: بر طبق آزمایش های ژنتیکی این احتمال وجود دارد که ویتامین دی در جلوگیری از مبتلاشدن به کووید-19 بی اثر باشد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، مطالعات بالینی نشان داده بود که افزایش سطح ویتامین دی ممکنست از فرد در مقابل مبتلاشدن به نوع شدید کووید-۱۹ محافظت کند. با این وجود این تحقیقات بی نتیجه و گیج کننده بودند.
مقاله ای که توسط گیلام باتلر لاپورت(Guillaume Butler-Laporte) و توموکو ناکانیشی(Tomoko Nakanishi) و همکارانشان از دانشگاه مک گیل، کانادا در مجله ی "PLOS Medicine" به چاپ رسیده است شواهدی ژنتیکی در خصوص بی اثر بودن ویتامین دی در محافظت در مقابل کووید-۱۹ را نشان میدهد.
توانایی ویتامین دی در محافظت از مبتلاشدن به نوع شدید کووید-۱۹ برای متخصصان حوزه ی سلامت موضوع قابل توجهی است اما شواهد کمی برای پشتیبانی از این نظریه وجود دارد.
پژوهشگران جهت بررسی ارتباط میان ویتامین دی و کووید-۱۹ مطالعه ای تصادفی با بهره گیری از قوانین مندلی(وراثت) انجام دادند. آنها از ژن هایی که در افزایش سطح ویتامین دی موثر هستند استفاده کردند.
نویسندگان این مقاله گونه های ژنتیکی ۴ هزار و ۱۳۴ نفر که مبتلا به کووید-۱۹ بودند و یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۸۷۶ نفر را که سالم بودند از ۱۱ کشور مورد بررسی قرار دادند تا دریابند وجود ژن های در رابطه با افزایش ویتامین دی با شدت کمتر بیماری در فرد ارتباط دارد یا خیر.
نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ شواهدی در خصوص تاثیر سطوح ویتامین دی ژنتیکی بر کاهش شدت بیماری وجود ندارد و افزایش سطح ویتامین دی خون با بهره گیری از مکمل ممکنست نتیجه ای برای کنترل بیماری در بر نداشته باشد.
با این وجود در این تحقیقات کمبودهایی نیز وجود داشت بطور مثال این تحقیقات افرادی که گرفتار کمبود ویتامین دی هستند را شامل نمی شد بدین سبب ممکنست استفاده از مکمل برای افرادی که از کمبود ویتامین دی رنج می برند مفید باشد علاوه بر آن این تحقیقات تنها بر روی ژن های نژاد اروپایی انجام گرفت بدین سبب مطالعات دیگری درآینده باید بر روی سایر جوامع صورت گیرد.
دکتر باتلر لاپورت می گوید: تفسیر مطالعات مربوط به ویتامین دی دشوار است برای اینکه نمی توان آنرا با سایر عوامل خطر مانند سن بالا و داشتن بیماری مزمن تطبیق داد. این عوامل خطر نشانه هایی از کمبود ویتامین دی نیز هستند. بهترین راه برای یافتن اثر ویتامین دی بر کووید انجام آزمایشات تصادفی است اما این آزمایش ها پیچیده و زمان بر هستند و آزمایش تصادفی مندلی می تواند بینش مناسبی در مورد نقش ویتامین دی به ما بدهد. با این وجود این آزمایش شواهدی قوی در خصوص اثر مکمل های ویتامین دی بر کووید-۱۹ ارائه نمی کند.
منبع:

1400/03/12
23:04:57
5.0 / 5
596
تگهای خبر: آزمایش , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک