URLتشخیص كروناویروس در بزاق با استفاده از نور مادون قرمز

تشخیص كروناویروس در بزاق با استفاده از نور مادون قرمز

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان راهی جدید برای تشخیص کروناویروس در بزاق به وسیله ی نور مادون قرمز بوجود آورده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، محققان طی تحقیقاتی بین المللی تحت رهبری دانشگاه موناش(Monash) و موسسه ی بیماری های عفونی و ایمنی پیتر دوهرتی(Peter Doherty) به راهی جدید، سریع و قابل حمل برای تشخیص ویروس سارس-کوو-۲ توسط نور مادون قرمز دست یافته اند.
پروفسور بایدن وود(Bayden Wood) از دانشکده ی شیمی دانشگاه موناش، دکتر فیل هراود(Phil Heraud) از موسسه تحقیقات پزشکی موناش و همکارانشان پروفسور دیل گادفری(Dale Godfrey) و دیمن پورسل(Damian Purcell ) از موسسه ی دوهرتی به روشی جدید برای تشخیص ویروس سارس-کوو-۲ در بزاق دست یافته اند که در آن از نور مادون قرمز استفاده می شود.
محققان با استفاده از نور مادون قرمز موفق به مشاهده ی نشانه هایی از عفونت درون بزاق ۲۷ نفر از ۲۹ فرد آلوده به سارس -کوو-۲ شدند این افراد در بیمارستان رویال ملبورن بستری بودند.
پروفسور وود می گوید: مهم ترین مزیت های این روش سرعت بالا، سهولت انجام آزمایش و مقرون به صرفه بودن آن است و همینطور سبب کاهش خطر برای بیماران و کادر درمان می شود.
دانشمندان می گویند که تحقیقات اولیه امیدوار کننده بوده است و آنها مشتاقند این آزمایش را روی گروه بزرگ تری از افراد انجام دهند تا به درک بهتری از این رویکرد برسند.
محققان یک دستگاه طیف سنج مادون قرمز برای اسکن سریع نمونه ها بدون احتیاج به تمیز کردن بین اندازه گیری ها بهبود بخشیدند.
پروفسور وود تخمین می زند که با این روش میتوان به بررسی ۵۰۰۰ نمونه در روز پرداخت و نتیجه آزمایش هر نمونه تنها در مدت زمان پنج دقیقه آماده خواهد شد.
دکتر هراود می گوید: از آن جایی که نور مادون قرمز با ارتعاشات مولکول ها برهم کنش دارد میتوان از آن برای ساخت طیفی بهره برد که نشان دهنده ی نشانه های شیمیایی منحصر به فرد نمونه ها است و سپس میتوان آنرا با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشین پردازش کرد.
پروفسور گادفری می گوید: این روش مزایای قابل توجهی نسبت به آزمایش پی سی آر دارد. همانطور که می دانیم آزمایش پی سی آر باید در آزمایشگاه صورت گیرد و برای مشخص شدن نتایچ آن باید یک روز یا بیشتر صبر کرد.
به نقل از پروفسور پرسل، این روش جدید نیازی به نمونه برداری از حلق ندارد و نتیجه آن در عرض پنج دقیقه آماده می شود که خطر گسترش بیماری را کم خواهد نمود.
پیش از این محققان دانشگاه موناش برای تشخیص مالاریا و هپاتیت از روشی مشابه بهره برده بودند.
سرعت و دقت این روش آنرا جهت استفاده در فرودگاه ها، اماکن ورزشی، دانشگاه ها یا مدارس مناسب می کند و به اولویت بندی افرادی که باید پی سی آر انجام دهند کمک می نماید.
منبع:

1400/03/09
21:01:12
5.0 / 5
561
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک