URLیك نابینا به لطف نوعی ژن درمانی جدید بینا شد

یك نابینا به لطف نوعی ژن درمانی جدید بینا شد

به گزارش کوتاه کننده لینک دانشمندان در یک روش ژن درمانی جدید با استفاده از جلبک ها و میکروب ها سلول های حساس به نور ایجاد کردند که توانست بینایی را به یک مرد نابینا بازگرداند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر مبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Nature Medicine، تعدادی از پژوهشگران با استفاده از نوع جدیدی از ژن درمانی، بینایی جزئی را به یک مرد نابینا بازگرداندند.
این یک نقطه عطف مهم برای یک درمان مبتنی بر ژن است که می تواند به صورت موثری حالت کوری و نابینایی تقریباً کامل را معکوس کند. این روش شامل تزریق در چشم بیماران و سپس فعال سازی ژن ها با عینک های تولید کننده نور است.
"بوتوند روسکا" مدیر و بنیانگذار انستیتوی چشم پزشکی مولکولی و بالینی در بازل سویس اظهار داشت: این یافته ها این مفهوم را اثبات می کند که استفاده از روش درمانی اپتوژنتیک برای بازگرداندن نسبی بینایی امکان پذیر است.
طبق گفته محققان این روش ژنتیکی جدید به جایگزینی سلول های صدمه دیده یا از دست رفته شبکیه در افراد نابینا کمک می نماید.
یک دانشمند علوم اعصاب به نام "ایهود ایساکوف" از دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" که در این مطالعه مشارکت نداشته است، می گوید: برای نخستین بار مشاهده می نماییم که چنین روشی کار می کند. حتی اگر فقط در یک بیمار و برای یک چشم باشد، هیجان انگیز است.
گزارش نیویورک تایمز در مورد این مطالعه می گوید، باآنکه این یک کشف جذاب است، اما به ترمیم کامل بینایی نزدیک نیست.
این درمان نتیجه یک آزمایش بالینی متمرکز بر درمان یک بیمار مبتلا به "رتینیت پیگمنتوزا" است که مجموعه ای از اختلالات بینایی نادر و ارثی است که می تواند منجر به از کار افتادگی و مرگ سلول های شبکیه شود.
بعد از اجرای این ژن درمانی جدید، شرکت کنندگان در کارآزمایی بالینی ترمیم قابل توجه بینایی را تجربه کردند.
یک چشم پزشک به نام "خوزه آلن ساهل" از سوربن پاریس و دانشگاه پیتزبورگ می گوید: بدیهی است که این آخر راه نیست، اما یک نقطه عطف مهم می باشد. "ساهل" و دانشمندان دیگر برای دهه ها به دنبال درمان انواع وراثتی نابینایی بوده اند؛ اختلالاتی که پروتئین های اساسی لازم برای بینایی را از بین می برد.
به صورت معمول وقتی نور به چشم انسان وارد می شود، از راه سلول های گیرنده نور دریافت می شود و سپس یک سیگنال الکتریکی را به همسایگان خود معروف به سلول های گانگلیونی منتقل می کند تا خصوصیت های قابل توجهی مانند حرکت را از راه عصب بینایی به مغز گزارش دهد. مطالعات قبلی هم موفقیت هایی در بازگرداندن بینایی با استفاده از درمان ژنتیکی داشته اند، اما این موفقیت برای سایر اختلالات بوده است.
در اوایل آوریل یک بیمار مبتلا به شکلی نابینایی ژنتیکی از دوران کودکی به نام "LCA" که بر شبکیه چشم تاثیر می گذارد، بعد از فقط یک مرتبه تزریق مستقیم RNA درمانی آزمایشی به چشم، بینایی وی به صورت جزئی بازگشت.
"آرتور وی سیدسیان" محقق این مطالعه و استاد چشم پزشکی اظهار داشت: نتایج ما معیار جدیدی از پیشرفت های بیولوژیکی در مورد درمان "LCA" است.
نتایج این مطالعه جدید به دانشمندان اطمینان می دهد که می توانند بینایی را برای افرادی که از اختلالات دیگری رنج می برند، درمان کنند. اما برخلاف "LCA"، سایر اشکال نابینایی سبب می شود که بیماران از بین رفتن کامل گیرنده های نوری خویش را تجربه کنند.
"ساهل" می گوید: وقتی سلول ها از بین بروند، نمی توان نقص ژن را ترمیم کرد. در سطحی عمیق تر، این روش جدید درمانی برای تبدیل سلول های گانگلیونی به سلول های گیرنده نور جدید، برخلاف عدم توانایی در جذب نور به شکل اولیه کار می کند.
گفتنی است که محققان از پروتئین های ساخته شده از جلبک ها و میکروب ها برای تبدیل هر سلول عصبی به یک ماده بیولوژیکی حساس به نور بهره برده اند.
این یک گام بسیار بزرگ در جهت درمان اختلالات بینایی است که سبب کوری و نابینایی می شوند. این روش یک درمان قطعی برای نابینایی نیست، اما این درمان جدید مبتنی بر ژن یک امیدواری جدید در مبارزه ضد نابینایی است.
منبع:

1400/03/04
22:18:44
5.0 / 5
614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک