URLچالش های زوج فضانورد برای رفتن به فضا

چالش های زوج فضانورد برای رفتن به فضا

به گزارش کوتاه کننده لینک سال قبل ˮباب بهنکنˮ فضانورد مأموریت ˮدمو-۲ˮ زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک کرد، حال مقرر است همسر او ˮمگان مک آرتورˮ فضانورد مأموریت ˮکرو-۲ˮ پنجشنبه زمین را ترک کرده و برای مدتی از پسر کوچک شان دور بماند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، بهار سال قبل فضانوردان ناسا به نامهای "باب بهنکن" و "مگان مک آرتور" پسرشان را به مرکز پرتاب موشک فالکون۹ اسپیس ایکس بردند تا پرتاب آن به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی را مشاهده کند. آنها می خواستند که او غرش موتورهای موشک را احساس کند و صدای آنرا بشنود.
بعد از آن پسر آنها "تئو" که در آن زمان شش ساله بود با پدرش خداحافظی کرد و بهنکن به فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس رفت تا نخستین فضاپیمای تجاری سرنشین دار جهان را هدایت کند. در این مأموریت که "دمو-۲"(Demo-۲) نام داشت، کپسول "دراگون" سوار بر موشک "فالکون ۹" شرکت اسپیس ایکس دو تن از فضانوردان ناسا به نامهای "داگلاس جی. هارلی"(Douglas G. Hurley) و "روبرت ال. بهنکن "(Robert L. Behnken) را به فضا برد و آنها ۹ هفته در آنجا ماندند.
حالا مک آرتور در حال آماده شدن برای هدایت همان سفینه فضایی در مأموریتی به نام "کرو-۲" است و مقرر است این عملیات روز پنجشنبه صورت گیرد.
مک آرتور برای کمک به تعمیر تلسکوپ فضایی هابل قبلاً یک مرتبه به فضا رفته بود اما هیچگاه پا به ایستگاه فضایی نگذاشته است. او اظهار داشت که برای این مأموریت بسیار هیجان زده است اما هنوز هم برای تئو که این ماه ۷ ساله می شود، داشتن والدین فضانورد کار آسانی نیست.
بهنکن اخیراً به مجله پیپل اظهار داشت: در ابتدا او درباره این مورد بسیار ناراحت بود و می اظهار داشت: من نمی خواهم با موشک پرتاب شوید. اما پس از اینکه او یکی از این پرتاب ها را مشاهده کرد با رفتن من و مادرش کنار آمد اما به شرط آنکه خودش هم بعد از مادرش به آنجا برود. البته من نمی دانم که آیا می توانیم چنین کاری را برای او انجام دهیم یا خیر. مک آرتور هم در اینباره اظهار داشت: در کوتاه مدت جدا بودن بزرگترین چالش است.
یکی از سخت ترین کارها تماشای این است که شخصی که شما عاشقش هستید به فضا می رود. این بسیار دشوارتر از این است که خودتان در موشک واقعاً این کار را انجام دهید. شما آموزش می بینید و برای انجام مأموریت آماده هستید اما هنگامی که تماشا می کنید فقط یک تماشاچی هستید و هرچه که رخ دهد هم نمی توانید کاری کنید.


موضوعی که شرایط را دشوارتر می کرد این بود که مشخص نبود که بهنکن و هارلی چه مدت در ایستگاه فضایی می مانند. یکی از چالش های بزرگتر این بود که باید به این سؤال که پدر چه زمانی به خانه می آید پاسخ داد.
در حالیکه بهنکن در فضا بود، مک آرتور و تئو اغلب می توانستند تلویزیون ناسا را روشن کرده و او را در ایستگاه فضایی بین المللی شناور ببینند. آنها هر روز از خانه خود در هیوستون با او تماس می گرفتند. بهنکن اغلب می خواست پیش از خواب صحبت کند اما مشکل اختلاف زمانی هم مطرح بود چون که در آن زمان تازه مدرسه تمام می شد. ازاین رو یافتن زمان مناسب که در آن واقعاً می توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید بخشی از این چالش است.
آنها همینطور تلاش کردند به صورت ویدئویی چت کنند اما فهمیدند که تئو نمی تواند یک ساعت تمام صحبت کند ازاین رو مک آرتور گفت برای این مأموریت مکالمات ویدئویی آنها کوتاه و ۱۵ یا ۲۰ دقیقه خواهد بود.
زمانی که بهنکن هنوز در فضا بود، مک آرتور آغاز به آموزش برای مأموریت خود کرد و قبل از انجام این کار از یک پرستار برای نگهداری پسرش کمک گرفت. سپس سرانجام همسرش بعد از سه ماه به زمین بازگشت. آن زمان بود که مک آرتور برای آموزش خود مجبور شد تمرین های خویش را شروع کند.


احیانا مدت حضور مک آرتور در ایستگاه فضایی بین المللی حتی بیشتر از زمان بهنکن خواهد بود. بهنکن و مک آرتور در سال ۲۰۰۰ وقتی هر دو در کلاس فضانوردان آن سال آموزش می دیدند با هم در ناسا ملاقات کردند و هشت سال بعد درست پیش از اینکه مک آرتور نخستین سفر خویش را به فضا انجام دهد، ازدواج کردند. مک آرتور اظهار داشت: پسرم گفته است که مقرر است به ماه برود. من از او سوال کردم آیا مامان را هم با خودت خواهی برد؟ او اظهار داشت: حتما
نکاتی درباره سفر بهنکن به فضا


بهار سال قبل میلادی کپسول سرنشین دار "دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" به سمت "ایستگاه فضایی بین المللی" پرتاب شد و ناسا بالاخره موفق شد بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خویش را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند. در این مأموریت که "دمو-۲"(Demo-۲) نام داشت، "داگلاس جی. هارلی"(Douglas G. Hurley) و "روبرت ال. بهنکن"(Robert L. Behnken) به فضا اعزام شدند.
نکاتی درباره سفر مک آرتور به فضا


در مأموریت کرو-۲ فضانوردان ناسا شین کیمبرو(Shane Kimbrough) و مگان مک آرتور(Megan McArthur) به همراه آکی هیکو هوشیده(Akihiko Hoshide)، فضانورد آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن(JAXA) و توماس پسکه(Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA)حضور دارند. این مأموریت پنجشنبه صورت خواهد گرفت. حالا موشک کرودراگون اسپیس ایکس در جایگاه پرتاب در فلوریدا قرار دارد و فضانوردان مأموریت کرو-۲ در حال آماده شدن برای پرتاب روز پنجشنبه ساعت ۶: ۱۱ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۴: ۴۱به وقت تهران) هستند.1400/01/30
14:25:15
5.0 / 5
752
تگهای خبر: چت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک