URLاختلالات خواب، عامل افزایش وزن دوران یائسگی است

اختلالات خواب، عامل افزایش وزن دوران یائسگی است

به گزارش کوتاه کننده لینک خراسان رضوی بر مبنای نتایج تحقیق جدیدی که در جلسه سالانه مجازی ENDO ۲۰۲۱ عرضه شد، توجه به علایم خواب در دوران یائسگی امکان دارد استعداد افزایش وزن در زنان یائسه را کم کند.


به نقل از پارمسی تایمز، دکتر لیلا گرانت از بریگام و بیمارستان زنان بوستون ایالات متحده اظهار داشت: «یافته های ما نشان داده است که نه تنها استروژن، بلکه اختلالات خواب در دوران یائسگی امکان دارد در بدن زنان تغییراتی ایجاد و زنان میانسال را مستعد افزایش وزن کند. بهتر خوابیدن زنان در هنگام یائسگی از احتمال افزایش وزن پیشگیری کرده و به نوبه خود خطر مبتلا شدن به دیابت و سایر بیماری های مرتبط را هم می کاهد.
محققان ۲۱ زن سالم پیش از یائسگی را مورد مطالعه قرار دادند تا نقش اختلالات خواب و تغییرات هورمونی در افزایش وزن یائسگی را بهتر درک کنند. این گروه جهت بررسی تأثیر کم خوابی و استفاده از چربی بدن، با یک مدل آزمایشی شبیه سازی اختلال خواب تجربه شده در دوران یائسگی بررسی شدند.
شرکت کنندگان دو شب خواب بدون وقفه و سه شب خواب با وقفه داشتند که در آن هر ۱۵ دقیقه و هر بار دو دقیقه بیدار می شدند. محققان با تجویز دارویی به نام لوپرولید که موقتاً استروژن را سرکوب می کند، به زیر گروهی از ۹ شرکت کننده باردیگر شاهد وقفه در خواب بودند.
محققان، در افراد بعد از سه شب خواب آشفته، میزان قابل توجهی استفاده از چربی بدن در مقایسه با یک شب خواب معمولی را مشاهده نمودند. هنگام سرکوب استروژن، حتی در خواب طبیعی هم کاهش مشابهی در استفاده از چربی بوجود آمد.
نتایج این تحقیق نشان داد، تلفیقی از استروژن کم و اختلال خواب در زنان یائسه سبب کاهش استفاده از چربی شد.
گرانت در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار نمود: «علاوه بر استروژن، اختلالات خواب سبب کاهش استفاده از چربی می شود و امکان دارد احتمال ذخیره چربی و افزایش وزن در دوران یائسگی را افزایش دهد.»
منبع:

1400/01/11
19:42:30
5.0 / 5
580
تگهای خبر: آزمایش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک