URLپژوهشگر ایرانی به دنبال چاپ ۳ بعدی استخوان در بدن انسان

پژوهشگر ایرانی به دنبال چاپ ۳ بعدی استخوان در بدن انسان

کوتاه کننده لینک: بتازگی تعدادی از محققان ˮدانشگاه نیو ساوت ولزˮ استرالیا در مطالعه ای که با کمک ˮایمان روحانیˮ پژوهشگر ایرانی انجام شد از چاپ سه بعدی استخوان به روشی نوین آگاهی داده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، فناوری چاپ سه بعدی در حوزه پزشکی راه طولانی را به خصوص در تولید اندام طی کرده است و آنچه زمانی همانند داستان علمی تخیلی به نظر می رسید حال با کمک این فناوری به واقعیت تبدیل گشته و سبب تحولی عظیم در حوزه بهداشت و درمان شده است.
اما استخوان های چاپ سه بعدی شده چطور؟ در سال ۲۰۱۶ خبری در مورد مطالعه تعدادی از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن ایلینوی منتشر گردید که طی آن پژوهشگران یک داربست چاپ سه بعدی را به وجود آورده بودند که تلفیقی از هیدروکسی آپاتیت، یک ماده معدنی موجود در استخوان با پلی کاپرولاکتون یک پلیمر زیست سازگار بود. نتیجه نهایی جایگزینی استخوان بود که بدن آنرا رد نکرد. از آن زمان تا حالا چندان دراین زمینه پیشرفت خاصی دیده نشده بود اما حالا یک گروه از پژوهشگران دانشگاه نیو ساوت ولز(UNSW) در سیدنی استرالیا جوهر سرامیکی را ساخته اند که می تواند با سلول های زنده و بدون مواد شیمیایی خطرناک که اغلب به این روند مرتبط هستند، چاپ سه بعدی شود.


پژوهشگران ادعا می کنند که این امر می تواند موجب شود که استخوان ها بطور مستقیم در بدن انسان به صورت سه بعدی چاپ شوند.
"ایمان روحانی" مهندس زیستی دانشکده شیمی دانشگاه نیو ساوت ولز و یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: بر خلاف مواد استفاده شده در مطالعات قبلی، روش ما راهی برای چاپ سازه های درجا ارائه می دهد که از ساختار و شیمی استخوان تقلید می کند.
هم اکنون، متداول ترین روش برای ترمیم استخوان ها پیوند استخوان اتولوگ(autologous bone grafting) است. با این وجود در این پیوندها میزان مبتلاشدن به عفونت بالا است و اگر ماده استخوان مورد نیاز بیش از اندازه بزرگ باشد، بسادگی کار نمی کنند.
بدین سبب پژوهشگران این دانشگاه جوهری که قابلیت چاپ سه بعدی در محیط آبی داشت(همانند بدن انسان) را پیدا کردند. جوهر آنها به شکل خمیر در دمای اتاق قرار می گیرد اما به محض قرار گرفتن در وان ژلاتین، به یک ماتریس نانوکریستال شبیه ساختار بافت واقعی استخوان تبدیل می شود.
پژوهشگران هم اکنون قصد چاپ ساختارهای بزرگ و آزمایش آن روی حیوانات دارند تا ببیند قطعات استخوان چاپ سه بعدی شده آنها تا چه حد موثر هستند.
یافته های این مطالعه در مجله Advanced Functional Materials انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/13
14:48:04
0.0 / 5
512
تگهای خبر: آزمایش , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک