URL



ساخت سنجش آلاینده های محیطی توسط دانش بنیان ها

ساخت سنجش آلاینده های محیطی توسط دانش بنیان ها

به گزارش کوتاه کننده لینک کاهش آلاینده های تا سنجش و کاهش میزان ذرات معلق موجود در هوا همگی به تجهیزاتی نیاز دارند که توسط یک شرکت دانش بنیان ساخته شده است.



به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا نورپور مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه فعالان فناور این شرکت در راه سنجش و کاهش آلاینده های محیطی و کنترل کیفیت هوا گام برمی دارند، اظهار داشت: اولین دستاورد دانش بنیان این شرکت یعنی دستگاه غبارسنج دودکش، برای اندازه گیری و کمک به عرضه راه کارهای کاهش آلایندگی کارخانه ها کمک می نماید. با شناخت دقیق از کارکرد نمونه های خارجی این دستگاه، موفق شدیم غبارسنج ایران ساخت را تولید و بخش قابل توجهی از نیاز صنایع، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را تأمین نماییم.
نورپور با بیان اینکه شرکت ها، آزمایشگاه ها، پژوهشگاه های پایش و حتی کارخانجات می توانند میزان آلایندگی را بسنجند افزود: به کمک این دستگاه و با سنجش دقیق میزان آلایندگی به بخش های گوناگون صنعت همچون کارخانه ها، می توانیم راه کارها، خدمات و راهبردهای کاهش میزان آلایندگی را عرضه نماییم و در راه کاهش آلودگی هوا گام برداریم.
به گفته این فعال فناور، محصولات از تنوع بالایی برخوردار می باشند و بسیاری به جمع محصولات دانش بنیان پیوسته اند و برخی دیگر در آستانه دانش بنیان شدن هستند. از مهم ترین خصوصیت آنها سنجش میزان آلاینده ها به صورت لحظه ای و با دقتی بالا است.
وی ضمن اشاره به این که غبارها و ذرات معلق کارخانه ها نقش مهمی در میزان آلودگی هوا ایفا می کنند، افزود: میزان آلاینده تولیدی کارخانه ها می بایست به صورت دوره ای پایش شود. دستگاه گازسنج دودکش قابل حمل می تواند غلظت گازهای آلاینده خروجی از این دودکش ها را با دقتی بالا بسنجد. این میزان با تحلیل ها و مطالعات بعدی، به اصلاح منشأ تولید آلاینده و در نهایت کاهش آلودگی هوا منجر می شود.
راه کارها و تجهیزاتی کارآمد برای کاهش آلایندگی
این فعال فناور از تنوع در سبد محصولات کاهش آلودگی هوا و محیط های بسته گفت و افزود: علاوه بر تولید بومی دستگاههای گازسنج و غبارسنج محیطی که مؤلفه های زیست محیطی را سنجش و تحلیل می کنند، توانستیم دستگاه سنجش ذرات معلق را که به دو روش و آنلاین و ثقلی این سنجش را انجام می دهد در کشور تولید نماییم. از این تجهیز دانش بنیان برای سنجش آلایندگی، بررسی تاثیر آن روی محیط زیست و موجودات زنده استفاده می شود و در شکل های قابل حمل و ایستگاهی با هزینه ای بسیار پایین تر از نمونه خارجی به بازار عرضه شده است.
نورپور ضمن اشاره به تولید ایستگاه های شهری سنجش آلودگی هوا اظهار داشت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و و نگهداریشان، هزینه های بسیار هنگفتی به دنبال دارد. با این تجهیز ایران ساخت، می توان به شکلی کارآمدتر، ارزان تر، چابک تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.
مدیرعامل شرکت از به روزرسانی و تولید بومی محصولاتی مانند تصفیه هوای خانگی و صنعتی با استفاده از فناوری های پیشرفته چون فیلترهای نانو گفت و افزود: عمده ترین مشتریان این تولیدات، دانشگاه ها، کارخانه ها، صنایع گاز، پتروشیمی، سازمان محیط زیست، شهرداری ها و پژوهشگاه ها هستند.
نورپور ضمن اشاره به کار موفق در کاهش آلاینده های شهری، اضافه کرد: در حوزه کاهش آلاینده های شهری، دستگاه فیلتراسیون هودهای صنعتی را به نتیجه رساندیم. این دستگاه آلاینده های خروجی را با کارایی بالای ۹۰ درصد جذب می کند و به شکلی کارآمد می تواند سبب کاهش آلودگی هوای ناشی از صنایع و کارخانه ها شود.
کمک به اشتغال و کاهش ارزبری
این فعال فناور از عرضه راه کارها و نرم افزارهای پایش آلاینده ها به صنایع گفت و افزود: بعد از سنجش آلایندگی صنایع، خدمات مشاوره، ارزیابی و سازوکارهای کاهش آلودگی را عرضه می نماییم.
وی ضمن اشاره به مزیت های قیمتی قابل توجه محصول ایران ساخت نسبت به نمونه های وارداتی، اظهار داشت: به صورت مثال دستگاه سنجش آلایندگی هوا که در تهران نصب شده اند، هرکدام به صورت میانگین بیشتر از ۲۰ میلیارد ریال هزینه اقلام مصرفی، تعمیر و نگهداری نیاز دارند اما نمونه ایران ساخت این دستگاه، یک دهم نمونه مشابه هزینه بر است ضمن آن که کارایی بالاتری عرضه می کند.
این فعال فناور همینطور بیان نمود: همینطور نمونه خارجی دستگاه گازسنج دودکش با هزینه ۲.۵ میلیارد ریالی بدون خدمات پشتیبانی و از مبادی غیر رسمی عرضه می شود. در حالیکه نمونه مشابهی که در کشور تولید کردیم، با کیفیتی به مراتب بالاتر و روزآمدتر، با یک سوم هزینه نمونه مشابه عرضه می شود. تولید این محصولات ضمن کاهش ارزبری، کمک به بومی سازی خیلی از مواد اولیه و صنایع وابسته، زمینه اشتغال مستقیم ۴۰ نفر از دانش آموختگان را به صورت مستقیم و صدها نفر به صورت غیر مستقیم به دنبال داشته است.

1399/10/21
14:09:57
0.0 / 5
581
تگهای خبر: آزمایش , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک