URLبا ابداع یك دستگاه اشعه ایكس قابل حمل

امكان بررسی شكستگی استخوان ها توسط افراد در اماكنی نظیر كوه یا پیست اسكی

امكان بررسی شكستگی استخوان ها توسط افراد در اماكنی نظیر كوه یا پیست اسكی

پژوهشگران دانشگاه ˮاولوˮ در فنلاند یک دستگاه اشعه ایکس قابل حمل ساخته اند که به بیماران امکان می دهد تا استخوان های خودرا بررسی نمایند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هم اکنون اگر کسی گرفتار سانحه شود و مشکوک به شکستگی استخوان باشد، باید توسط پرسنل آموزش دیده در بیمارستان تحت تابش اشعه ایکس قرار بگیرد تا تصویری از وضعیت استخوان های وی به دست بیاید. اما به زودی این معضل برطرف خواهد شد، چونکه امکان تصویربرداری اشعه ایکس توسط خود بیمار با بهره گیری از یک دستگاه جمع و جور قابل حمل که می تواند در هر جایی واقع شود، وجود خواهد داشت.
نمونه اولیه این دستگاه اشعه ایکس پرتابل یا قابل حمل که هم اکنون در دانشگاه "اولو"(Oulu) فنلاند در دست توسعه است، فقط ۵۰ در ۵۰ در ۱۳۰ سانتی متر فضا اشغال می کند.
این دستگاه نه فقط از دستگاه های اشعه ایکس معمولی بسیار کوچکتر است، بلکه از آنجائیکه دارای محافظ تابش داخلی است، لازم نیست تصویربرداری در یک اتاق دارای حفاظ سربی صورت گیرد و همین طور لازم نیست که از یک اتاق جداگانه صورت گیرد.
این دستگاه با راهنمایی بیماران طی مراحل عکسبرداری به آنها نشان میدهد که محل لطمه دیده را چگونه و کجا قرار دهند. سپس اشعه ایکس را بطور خودکار تابانده و در صورت تشخیص عارضه، آنرا به کاربر اطلاع می دهد.
این دستگاه در شکل نمونه اولیه فعلی خود هم اکنون برای عکسبرداری اشعه ایکس از استخوان کف و مچ دست تنظیم شده است، اما با توسعه بیشتر سیستم، مناطق بیشتری اضافه خواهد شد.
ایده پشت این فناوری این است که دستگاه های نسبتاً ارزان بتوانند در مکان هایی مانند پیست اسکی یا کلینیک های پزشکی مستقر شوند، جایی که بیماران بتوانند لطمه دیدگی خودرا بررسی نمایند تا ببینند آیا استخوان آنها واقعا گرفتار شکستگی شده است یا خیر.
این فناوری می تواند تقاضاهای موجود برای عکسبرداری با دستگاه های حجیم اشعه ایکس بیمارستانی گرانقیمت و پیچیده و نیاز به لزوم حضور اپراتورهای متخصص انسانی را کم کند و در دسترس بودن آنها را برای کارهای مهمتر افزایش دهد.1399/10/20
19:36:15
0.0 / 5
573
تگهای خبر: سیستم , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک