URLدرمان كووید-۱۹ با داروی شیمی درمانی

درمان كووید-۱۹ با داروی شیمی درمانی

به گزارش کوتاه کننده لینک خراسان رضوی نتایج تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که پرالاترکسات (فلوتین)، داروی شیمی درمانی که در اصل برای درمان لنفوم ساخته شده است می تواند برای درمان بیماری کووید-۱۹ هم مورداستفاده قرار گیرد.


به گزارش مدیکال اکسپرس، برای مقابله با همه گیری کووید-۱۹ که سبب بیماری و مرگ افراد بی شماری در سرتاسر جهان شده است، نیازمند درمان های بهتر هستیم. یک میانبر در این مورد، استفاده از داروهای موجود است که در اصل برای درمان سایر بیماری ها تولیدشده اند. روش های محاسباتی می توانند با شبیه سازی نحوه تداخل داروهای مختلف با سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲)، عامل ویروسی بیماری کووید-۱۹ را بیان و به شناسایی چنین داروهایی کمک کنند.
هایپینگ ژانگ از موسسه فناوری پیشرفته شنژن چین و همکاران وی برای کمک به غربالگری مجازی داروهای موجود، چندین روش محاسباتی را ترکیب کردند تا تداخل دارویی-ویروسی را از دیدگاه های مختلف و تعریفی، شبیه سازی کنند. آنان از این روش ترکیبی برای غربالگری ۱۹۰۶ داروی موجود برای توانایی بالقوه آنها در پیشگیری از تکثیر سارس-کوو-۲ باهدف قرار دادن یک پروتئین ویروسی RNA وابسته به RNA پلیمراز (RdRP) استفاده کردند.
رویکرد غربالگری جدید چهار داروی امیدوارکننده را شناسایی کرد که در آزمایش های آزمایشگاهی در مقابل سارس-کوو-۲ موردبررسی قرار گرفتند. دو دارو، پرالاترکسات و آزیترومایسین با موفقیت تکثیر ویروس را مهار کردند. نتایج آزمایش های بیشتر نشان داد که پرالاترکسات با شدت بیشتری از تکثیر ویروسی نسبت به داروی رمدسیویر (Remdesivir) جلوگیری می کند، دارویی که هم اکنون برای درمان بعضی از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ استفاده می شود.
این یافته ها نشان داده است که پرالاترکسات می تواند به صورت بالقوه برای درمان کووید-۱۹ مورداستفاده قرار گیرد. بااین حال، این داروی شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی قابل توجهی هم به دنبال داشته باشد. این دارو برای درمان افراد مبتلا به شکلی لنفوم استفاده می شود، ازاین رو استفاده فوری از آن برای بیماران کووید-۱۹ تضمین نمی گردد. البته هنوز هم یافته ها این راهبرد غربالگری شناسایی داروهایی که می توانند برای درمان این بیماری استفاده شوند را پشتیبانی می کند.
ژانگ می گوید: «ما ارزش رویکرد ترکیبی جدید خویش را که تلفیقی از فناوری های یادگیری عمیق و شبیه سازی های سنتی از پویایی مولکولی است را ثابت کردیم.»
ژانگ و همکاران وی درحال توسعه روش های محاسباتی دیگری برای تولید ساختارهای جدید مولکولی هستند که می توانند بعنوان داروهای جدید برای درمان کووید-۱۹ عرضه شوند.
نتایج این تحقیق در نشریه PLOS Computational Biology انتشار یافته است.1399/10/13
12:41:23
5.0 / 5
650
تگهای خبر: آزمایش , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک