URLكشف ماده نهایی گمشده برای حیات در یك دنباله دار

كشف ماده نهایی گمشده برای حیات در یك دنباله دار

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران با كشف فسفر در دنباله دار ˮ67P/Churyumov-Gerasimenkoˮ سرانجام ماده نهایی گمشده برای ایجاد حیات در یك دنباله دار را یافتند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما مدت هاست که به دنبال آن هستیم که دریابیم زندگی و حیات چگونه در سیاره دوست داشتنی ما شکل گرفته است و آنچه تا حالا می دانیم این است که تمام مولکول های بیولوژیکی روی زمین از شش عنصر شیمیایی به اسامی "کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و گوگرد"(CHNOPS) تشکیل شده است. در گذشته، اغلب این عناصر را در دنباله دارها یافته ایم.
چهار مورد از این عناصر یعنی کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن از ترکیبات اصلی سیارک های کربنی هستند، در صورتیکه مورد پنجم یعنی گوگرد(sulfur) در تجزیه و تحلیل شیمیایی دنباله دار "۶۷P / Churyumov-Gerasimenko" کشف شد. حالا پژوهشگران در همین دنباله دار موفق به کشف ششمین و آخرین عنصر گمشده حیات یعنی فسفر شده اند.
پژوهشگران دانشگاه "تورکو"(Turku) در بیانیه مطبوعاتی در مورد این یافته اظهار داشتند: این نخستین بار است که این شش عنصر(CHNOPS) ضروری جهت زندگی در مواد جامد دنباله دارها یافت می شود. کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد در مطالعات قبلی توسط تیم "تجزیه و تحلیل توده یونی ثانویه"(COSIMA) یافت شده بود و الان فسفر کشف شده در این دنباله دار، آخرین مورد از عناصر "CHNOPS" است. کشف فسفر نشان دهنده تحویل عناصر لازم برای شکل گیری حیات بر روی کره زمین جوان توسط دنباله دارها است.
این یافته ممکنست سرانجام فاش کند که واقعاً ستاره های دنباله دار بوده اند که میلیاردها سال پیش حیات را برای کره زمین به ارمغان آورده اند.
"COSIMA" ابزاری است که روی فضاپیمای "روزتا"(Rosetta) متعلق به آژانس فضایی اروپا قرار دارد. این فضاپیما، این دنباله دار و ذرات گرد و غبار دنبال آنرا بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۶ ردیابی کرد که منجر به یافتن فسفر در مجاورت این دنباله دار شد.
۶.۵ سال طول می کشد این دنباله دار به دور خورشید بچرخد.
لازم به ذکر است که عنصر "فلورین" نیز در این دنباله دار شناسایی شده است، بااینکه اهمیت و نقش آن هنوز مشخص نشده است.
این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/08
21:21:09
5.0 / 5
775
تگهای خبر: ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک