URL



شارژ تلفن همراه از راه دور با فناوری ضد لیزر

شارژ تلفن همراه از راه دور با فناوری ضد لیزر

به نظر می آید باید با اتصال دستگاههای خود به شارژر خداحافظی نماییم، چون كه این روزها فناوری های شارژ جدیدی ظاهر می شوند كه بر سرعت و سهولت شارژ دستگاههای مورد استفاده ما می افزایند. نمونه آخر از این تكنولوژی های جدید، فناوری شارژ بی سیم و از راه دور تلفن های همراه در فضای اتاق است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک تکنولوژی جدید مانند دستگاههای مورد استفاده در فیلمهای علمی-تخیلی به نظر می آید. تصور کنید که تلفن همراه یا لپ تاپ خویش را برای شارژ کردن، هیچگاه به چیزی متصل نکنید. در عوض، یک نیرو از آن طرف اتاق مستقیماً انرژی را به دستگاه شما برساند.
این رویا به لطف اختراع جدیدی به نام "ضد لیزر" محقق شده است که بزودی به حقیقت تبدیل می شود. این مطالعه که در مجله Nature Communications انتشار یافته است، نشان داده است که این "ضد لیزر" می تواند صرف نظر از شلوغ بودن یک اتاق، با کارایی ۹۹.۹۹۶ درصدی به دستگاهها پرتو افشانی کند.
این مهم می باشد، چونکه وضعیت یک اتاق یکی از موانع اصلی دستگاه ها در گذشته بود. در حقیقت، محیط زندگی واقعی بسیار پیچیده تر از یک آزمایشگاه با دیواره هایی است که انرژی را منعکس می کنند. در دنیای واقعی، برخی از اشیاء مانع از حرکت و بازتاب انرژی می شوند، ضمن اینکه سایر وسایل الکترونیکی هم مانع از آن می شوند.
روشی که دانشمندان برای این فناوری بهره برده اند، "جذب کامل منسجم"(CPA) نامیده می شود و شامل یک دستگاه ارسال کننده یک نیرو در سرتاسر اتاق و دستگاه دیگری برای مکش آن است. در این فناوری، این "ضد لیزر" است که مکش را انجام می دهد.
محققان می گویند: "جذب کامل منسجم"(CPA) از نظر ارتباط بنیادی و فنی همواره برای فیزیکدانان و مهندسان جذاب بوده است. در سطح فنی، اجرای آن نوید تحقق خانواده ای از دستگاههای مبتنی بر موج را می دهد که جذب بسیار انتخابی و قابل تنظیم را به روشی انجام می دهند که فراتر از مفهوم سنتی تطبیق امپدانس است.
محققان می افزایند: در سطح بنیادی، "CPA" در ابتدا با مفهوم "تقارن نسبت به زمان"(TR) یکی از اساسی ترین تقارن های طبیعت مرتبط بوده است.
تقارن نسبت به زمان(T-symmetry) یا تقارن T در فیزیک نظری به یک تقارن فرضی تحت تبدیل معکوس زمان گفته می شود. یعنی در صورت تغییر زمان به منفی آن سیستم تقارن داشته و پارامترهای سیستم پایستار باقی بمانند.
تقارن نسبت به زمان شرایطی است که در آن، زمان می تواند به سادگی به جلو و عقب برود و در ابتدا برای کار "ضد لیزر" لازم بود. این مساله مشکل ساز بود، چونکه بازآفرینی چنین شرایطی دشوار است.
با این وجود دانشمندان برای این آزمایش، فوتون ها را چنان شدید لرزاندند که تقارن نسبت به زمان از دست رفت ولی "ضد لیزر" هنوز کار می کرد! این ثابت می کند که مفهوم "CPA" بسیار فراتر از تصور اولیه بعنوان "لیزر معکوس زمان" است و حاکی از این است که نوآوری "ضد لیزر" می تواند روزی در زندگی واقعی کار کند.




منبع:

1399/09/03
13:43:00
5.0 / 5
1033
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک