URLابداع یك روش جدید برای تولید فیبرهای نوری سریع ساخت و 100 برابر ارزان تر!

ابداع یك روش جدید برای تولید فیبرهای نوری سریع ساخت و 100 برابر ارزان تر!

محققان برزیلی به شیوه جدیدی برای تولید فیبرهای نوری ارزان و سریع ساخت دست یافته اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، فیبرهای نوری هم اکنون در خیلی از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما اگر تولید سریع تر و ارزان تری داشته باشند، کاربردهای بیشتری هم خواهند داشت.
حالا ادعا می شود که یک فرایند جدید آزمایشی هر دو مورد را محقق می کند و همینطور از فناوری های موجود بهره می برد.
باآنکه فیبرهای نوری می توانند به روش های مختلفی تولید شوند، اما متداول ترین روش شامل یک نسخه استوانه ای کوتاه و پهن از فیبر است که بعنوان پیش ساخته شناخته می شود. این استوانه را به صورت عمودی از یک برج فیبری بلند آویزان می کنند و انتهای پایینی آنرا گرم می کنند که سبب ذوب شدن آن می شود. سپس جاذبه سبب می شود که یک نخ نازک از مواد ذوب شده پایین بیاید و بعد از خنک شدن و طی فرایند پخت، این نخ به فیبر نوری تبدیل می شود.
حالا پروفسور "کریستیانو کوردیرو" از دانشگاه کامپیناس برزیل یک سیستم جایگزین ابداع کرده است که به قول وی تولید فیبرهای نوری با این روش کمتر از یک ساعت طول می کشد و حداقل صد برابر ارزان تر از روش های سنتی است.
این روش شامل یک پاشنده رشته ای است که یک دستگاه به اندازه یک اجاق مایکروویو است و به صورت معمول برای تولید رشته های پلاستیکی در چاپگرهای سه بعدی استفاده می شود.
در تنظیمات محققان دانشگاه "کوردیرو"، پالت های پلیمری ترموپلاستیک شفاف وارد دستگاه می شوند که دستگاه آنها را ذوب کرده و مواد مذاب را از راه یک نازل تیتانیومی سفارشی ساز خارج می کند و بسته به نحوه پیکربندی این نازل، فیبرهای نازک خارج شده می توانند جامد شوند یا دارای چندین کانال هوا باشند که آنرا "فیبر نوری ریز ساختار" یا "MOF" می نامند.
فیبر بعد از پاشش و خروج از نازل توسط یک مجموعه غلتک مجاور کشیده می شود. این کار سبب می شود فیبر، خنک و محکم نگه داشته شود تا کانال های درون آن از بین نرود.
نه تنها ادعا می شود که کل این فرایند سریع تر، ارزان تر و فشرده تر از تکنیک های معمولی است، بلکه طول فیبرها فقط به تعداد پالت هایی که برای تغذیه در دستگاه موجود است، محدود می شود.
این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1399/06/23
22:01:58
5.0 / 5
935
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک