URLتشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

تشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

به گزارش كوتاه كننده لینك یك گروه تحقیقاتی توانستند تشخیص سرطان ریه را با یك آزمایش خون امكان پذیر كنند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با توسعه فناوری تشخیصی جدید، امکان شناسایی سرطان ریه حتی در مراحل اولیه آن با آزمایش خون بیمار فراهم می شود. در این روش با فناوری نانو و طیف سنجی رامان می توان از یک قطره خون بیمار برای تشخیص سرطان ریه استفاده نمود. این روش در مراحل آزمایشگاهی بوده و هنوز تجاری سازی نشده است.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره به رهبری «کیم هیون گو و چوی یئون هو» روشی عرضه کردند که با استفاده از آن می توان به سرعت و با دقت بالا سرطان ریه را تشخیص داد.
این پروژه که در بیمارستان گورو در دانشگاه کره انجام شده به فناوری ختم شده که در آن تنها با یک قطره از خون بیمار می توان سرطان ریه را شناسایی کرد.
این گروه تحقیقاتی اگزوزم هایی را از سلول های محیط کشت ۲۰ فرد سالم استخراج کرده و آنها را با نمونه های ۴۳ بیمار مبتلا به سرطان که در مراحل یک و دو سرطان ریه بودند مقایسه کردند. در این پروژه با استفاده از طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی و با کمک فناوری نانو، بیشتر از ۲۰۰۰ سیگنال طیف سنجی رامان تشخیص داده شد.
با استفاده از این سیگنال ها، محققان یک سامانه هوش مصنوعی مجهز به یادگیری عمیق را بگونه ای آموزش دادند که بتواند با موفقیت سلول های سالم را از اگزوزم های سلول های سرطانی تفکیک کند و این کار با دقت ۹۵ درصد انجام شد.
این گروه موفق شدند اگزوزم های بیماران مبتلا به سرطان ریه را نسبت به اگزوزم های حاصل از سلول های سرطان ریه با حساسیت ۸۴ درصد و انتخاب گری ۸۵ درصد دسته بندی کنند.
این تیم تحقیقاتی اعتقاد دارد که با این روش حتی بیماران مبتلا به سرطان ریه که در مرحله اول هستند و تشخیص زودهنگام آنها دشوار است، می توانند در مدت زمان نیم ساعت تنها با یک قطره خون، مورد آزمایش قرار گرفته و سرطان ریه آنها مشخص شود.
کیم می گوید: «با استفاده از این تکنولوژی، بیمارستان ها می توانند آزمایش خون را برای شناسایی سرطان ریه به کار گیرند و آزمایش CT را فقط درصورت ضرورت انجام دهند چون که این آزمایش بیمار را در معرض تابش های خطرناک قرار می دهد. این روش جدید بسیار مهم می باشد چونکه می تواند بیماران را در مرحله اول بیماری با دقت نسبتا بالایی شناسایی کند.


منبع:

1399/05/03
21:53:30
5.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک