URLبا تلاش پژوهشگران اتریشی صورت می گیرد

ابداع ربات ها و ابزار الكترونیكی از جنس ژلاتین!

ابداع ربات ها و ابزار الكترونیكی از جنس ژلاتین!

پژوهشگران اتریشی با استفاده از ژلاتین، نوعی ربات ابداع نموده اند كه می توان از آن برای دارورسانی به حیوانات استفاده نمود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، ربات های نرمی که از ارگانیسم های واقعی تقلید می کنند، می توانند برای رساندن دارو به حیوانات به کار بروند. این تنها یکی از کاربردهای احتمالی ماده جدیدی است که از ژل قابل تجزیه زیستی ایجاد می شود.
"مارتین کالتنبرانر"(Martin Kaltenbrunner)، پژوهشگر "دانشگاه ژوهانس کپلر لینز"(JKU) اتریش اظهار داشت: سوال ما این بود که آیا می توانیم ماده ای ابداع نماییم که استفاده از آن قابل اطمینان باشد و بلافاصله بعد از استفاده، به صورت کامل تجزیه شود.
پژوهشگران در این پروژه، با استفاده از موادی مانند ژلاتین که به صورت کامل در بدن تجزیه می شوند، نوعی ژل ابداع کردند که می تواند رشد باکتری را متوقف نماید و به جلوگیری از کمبود آب بدن بپردازد.
این ژل زیستی طوری طراحی شده که باکتری های موجود در فاضلاب می توانند آنرا بخورند؛ بدین ترتیب اگر در محل دفن زباله قرار بگیرد، به صورت طبیعی تجزیه می شود و در غیر این صورت پایدار می ماند. پژوهشگران در بررسی های آزمایشگاهی دریافتند که این ژل به مدت یک سال، خشک نمی گردد و هیچ کدام از خصوصیت های خویش را از دست نمی دهد.
پژوهشگران از این ژل برای ساخت رباتی شبیه به فیل استفاده کردند که می تواند بیشتر از ۳۳ هزار حرکت بدون توقف را بدون خشک شدن یا ترک برداشتن تحمل کند.
کالتنبرانر افزود: از آنجائیکه ژلاتین یک ماده خوردنی است، شاید بتوان از این ژل زیستی در ساخت داروهایی برای حیوانات بهره برد که به صورت ربات هایی قابل خوردن به آنها داده می شوند.
"داریو فلورینو"(Dario Floreano)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ژلاتین به علت تطبیق پذیری، سادگی تولید و هزینه کمی که در مقایسه با سایر الاستومرهای قابل تجزیه زیستی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. اهمیت این پژوهش به این علت است که راه را برای ساخت نسل جدیدی از سنسورهای پوشیدنی و ابزار محاسباتی فراهم می آورد.
این پژوهش، در مجله "Nature Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/28
12:44:34
5.0 / 5
1034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک