URLدور شدن تدریجی مدار تیتان از سیاره زحل

دور شدن تدریجی مدار تیتان از سیاره زحل

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران ˮموسسه فناوری كالیفرنیاˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند مدار تایتان یا تیتان، بزرگ ترین قمر سیاره زحل در حال بزرگ شدن است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، تیتان بزرگترین قمر سیاره زحل و دومین قمر بزرگ منظومه شمسی است. جو تیتان تا حد زیادی از نیتروژن تشکیل شده است و بخش جزئی از آن منجر به تشکیل ابر متان و اتان و دود ارگانیک غنی از نیتروژن می شوند. آب و هوای این سیاره همچون باد و باران خاصیت های سطحی این سیاره را شبیه به خاصیت های سطح زمین مانند داشتن تپه ها، رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها می کند.
تیتان با شعاع ۲۰ به دور زحل می چرخد اما یک مطالعه جدید نشان داده است که مدار تیتان در اطراف زحل در حال گسترش است و این به آن معنا است که این قمر با سرعت ۱۰۰ برابر سریع تر از آنچه انتظار می رود در حال دورتر و دورتر شدن از سیاره زحل است.
بنابر یافته های این مطالعه، تیتان در ابتدا بسیار به زحل نزدیک بود و از ۴.۵ میلیارد سال قبل تا مدتی پیش با فاصله ۱.۲ میلیون کیلومتری از سیاره(حدود ۷۴۶هزار مایل) قرار داشت که حالا داده ها نشان میدهد مدار این قمر در حال بزرگ شدن و این قمر در حال دور شدن از سیاره زحل است.
"جیم فولر"(Jim Fuller) استادیار اخترفیزیک مؤسسه فناوری کالیفرنیا و نویسنده این مطالعه اظهار داشت: در بیشتر مطالعاتی که پیش تر انجام شده بود دانشمندان پیش بینی کرده بودند که قمرهایی همانند تیتان یا کالیستو(یکی از قمرهای سیاره مشتری) در فاصله مداری شبیه به مکان هایی که حالا می بینیم شکل گرفته اند. این بدان مدلول است که سیستم قمری سیاره زحل و بطور بالقوه حلقه های آن، فعال تر از آنچه پیش تر تصور می شد شکل گرفته و تکامل یافته اند. برای درک بهتر اصول اولیه "مهاجرت مداری"(orbital migration)، زمین و ماه را در نظر بگیرید. ماه کره زمین هنگام چرخش به دور زمین، فشار گرانشی کمی به آن وارد میکند. این همان چیزی است که موجب جزر و مد می شود. فشارهای دارای ریتم ماه موجب می شود که اقیانوس های کره زمین از یک طرف به طرف دیگر بروند. بااینکه این روند واقعاً تدریجی است و زمین تا زمانی که زمین و ماه در حدود شش میلیارد سال دیگر توسط خورشید محصور نشوند، ماه را از دست نمی دهد. همین اتفاق برای تیتان و زحل نیز رخ می دهد. تیتان فشار مشابهی را به زحل وارد میکند. اما به سبب ترکیب گازی زحل، روند اصطکاکی آن بسیار ضعیف تر از زمین است. بعضی از نظریه های استاندارد پیش بینی کرده اند که به سبب فاصله تیتان از زحل، تیتان باید با سرعت کم و حداکثر ۰.۱ سانتی متر در سال مهاجرت کند و از سیاره دور شود اما نتایج این مطالعه جدید با این پیش بینی ها مغایرت دارد.
طی این مطالعه دانشمندان از روش های مختلفی برای اندازه گیری مدار تیتان طی یک دهه استفاده کردند. یکی از روش هایی که آنها استفاده کردند "اخترسنجی"(astrometry) نام دارد و این روش تخمین های دقیقی از موقعیت تیتان نسبت به ستاره هایی که تصویر آنها در تصاویری که توسط "فضاپیمای کاسینی" ثبت شده است، ارائه می دهد.
اخترسنجی شاخه ای از اخترشناسی و دانش اندازه گیری های دقیق جایگاه ستارگان، پیکره ها و اجرامِ فلکی در آسمان و بررسی دگرگونی در جایگاه آنها است.
از طرفی آنها از روشی دیگر به نام رادیومتری برای محاسبه سرعت کاسینی که تحت تأثیر نیروی گرانشی تیتان قرار گرفته بود استفاده کردند.
دانشمندان از دو روش فوق، برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کردند.
فولر اظهار نمود که دامنه زیاد نوسانات زحل، انرژی زیادی را پراکنده می کند و بدین سبب موجب می شود تیتان با سرعتی سریع تر از آنچه تصور می شد در حال دور شدن از آن باشد. مشاهدات نشان داد که که تیتان با سرعت ۱۰۰ برابر سریع تر از آنچه انتظار می رود و هر سال حدود ۱۱ سانتی متر در حال دور شدن از سیاره زحل است.
منبع:

1399/03/22
13:38:55
5.0 / 5
911
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک