URLآژانس فضایی اروپا:

بیایید فضا را تمیز نماییم

بیایید فضا را تمیز نماییم

كوتاه كننده لینك بیایید فضا را تمیز نماییم


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، ⠀زباله های فضایی خطری جدی برای ماهواره ها و فضاپیماها محسوب می شوند و سبب آلوده شدن فضای نزدیك زمین می شوند.
زباله های فضایی اشیاء گوناگونی هستند كه توسط انسانها به وجود آورده شده و در مدار زمین در حال گردش هستند، اما هم اكنون فاقد هرگونه بهره مندی هستند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه ها گرفته تا قسمت هایی از سفینه كه در مراحل مختلف مأموریت فضایی از آن جدا می شوند یا هر چیز دیگری كه به عمد یا سهو در مدار زمین رها شده و دیگر هیچ كاربردی ندارد. میزان این زباله های فضایی به نحو تصاعدی افزایش یافته و به مرز بحران رسیده است.
آژانس فضایی اروپا در ادامه نوشت: به منظور آگاهی بیشتر از میزان خطرناك بودن این موضوع، دفتر آموزش ما در حال برگزاری سومین دوره از دوره آموزش اطلاع از زباله های فضایی است.
دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد و دكتری عضو آژانس فضایی اروپا طی این كلاس ها به بررسی مبحث خطر زباله های فضایی می پردازند و طی آن به افراد می گویند كه چرا رسیدگی به این مورد امری ضروری و مهم می باشد.
متخصصان حوزه فضا باور دارند كه پرتاب ماهواره های بیشتر می تواند به افزایش میزان زباله های فضایی منجر شود و دسترسی انسان را به فضا محدود كند.
با پرتاب ماهواره های بیشتر به فضا، امكان برخورد آنها به یكدیگر هم افزایش می یابد و قطعات به جا مانده از آنها در فضا معلق می مانند. هرگونه برخورد میان ماهواره ها در فضا می تواند زباله های بسیاری تولید كند؛ در نتیجه یافتن راهی برای برطرف نمودن این مشكل، بسیار مهم بنظر می رسد.
آژانس فضایی اروپا به تازگی اعلام نموده است در سال ۲۰۲۵ نخستین كاوشگر خود برای حذف زباله های فضایی را پرتاب خواهد نمود.
اواخر ماه نوامبر "كنسرسیوم شورای وزیران آژانس فضایی"(Ministerial Council consortium ) یك قرارداد با یك استارت آپ سوئیسی به نام"ClearSpace" بستند و طی آن قرار شد كاوشگری توسعه دهند كه توسط آن بتوانند یكی از مهمترین زباله های فضایی را به دام اندازند. مأموریت آنها "ClearSpace-۱" نام دارد و مقرر است در سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و هدف آن حذف زباله های فضایی است. ماموریتی كه آژانس فضایی اروپا قصد انجام دارد "ClearSpace-۱" نام دارد و آژانس فضایی اروپا مقرر است این كاوشگر دارای چهار بازوی رباتیك را به مدار زمین بفرستد تا زباله ها را از مدار زمین پاكسازی كند.
بعد از آزمایش و پرتاب این كاوشگر با "وسپا" كه یكی از مهمترین زباله های فضایی است روبه رو خواهد شد و از چهار بازوی رباتیك برای گرفتن استفاده می نماید. اگر این مأموریت موفقیت آمیز باشد، راه را برای آزمایش های بلندپروازانه تر همچون حذف چندین قطعه زباله هموار می كند. زباله فضایی وسپا حدود ۱۰۰ كیلوگرم وزن دارد. به سبب شكل ساده و ساختار محكم وسپا، این كاوشگر به راحتی می تواند این زباله را بگیرد.


1398/12/19
21:12:06
5.0 / 5
1614
تگهای خبر: آزمایش , تولید , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک