URLصداهای مشكوك جاده را با این سیستم بشنوید

صداهای مشكوك جاده را با این سیستم بشنوید

كوتاه كننده لینك: در صورتیكه بتازگی بر روی برخی خودرو ها سیستم های ˮدید كامپیوتر ایˮ جهت بررسی جاده و اعلام خطرات و علایم راهنمایی و عابران پیاده به راننده، نصب می شود اما در بعضی مواقع صداهایی در جاده وجود دارد كه این سیستم ها قادر به شناسایی آن نیستند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، حالا دانشمندان آلمانی "موسسه فناوری رسانه دیجیتال فراونهوفر"(Fraunhofer Institute for Digital Media Technology) موفق به توسعه یك سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه می تواند صداهایی كه در جاده وجود داد و می تواند خطرناك باشد را نیز به رانندگان آگهی دهد. این سیستم مجهز به چند میكروفن است كه این میكروفن ها درون یك "باله آیرودینامیكی"(aerodynamic fin) تعبیه شده است و این سیستم نیز بر روی سقف خودرو نصب می شود و همانند یك آنتن مدرن است.
صداهایی كه توسط این میكروفن ها ثبت می شود به یك واحد كنترل جداگانه منتقل می شوند كه این واحد نیز به نوبه خود مجهز به یك ریزپردازنده است كه بر طبق الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی عمل می كند. بانك داده هایی از صداهای از پیش ضبط شده در این الگوریتم ها وارد شده است كه شنیدن این صداها اساسا برای رانندگان مهم خواهد بود. این صداها شامل صدای آژیر خودرو های امدادی، فریاد كودكان حین بازی یا حتی صدای فرو رفتن یك میخ در لاستیك خودرو می تواند باشد.
عملكرد این سیستم به شكلی است كه می تواند با دقت بسیار بالایی صداهایی را از یكدیگر تفكیك داده و صداهایی خاص مانند صدای آژیر را تشخیص دهد. این صداها به صورت آگهی زودتر به رانندگان اعلام می شود تا آنها در زمان مناسب بتوانند اقدام مناسب را انجام دهند.
شاید برایتان سوال باشد این سیستم در داخل خودرو های خودران چگونه عمل خواهدنمود و جواب این است كه در درون خودرو های خودران سیستم خودرو به محض شنیدن این هشدارها می تواند در كنار جاده متوقف شود.
پیش بینی می شود این فناوری تا اواسط دهه آینده در دسترس كاربران قرار خواهد گرفت. البته می توان از این سیستم همین طور برای شناسایی مشكل برخی ماشین آلات در كارخانه ها نیز استفاده نمود.
چندی پیش شركت كره ای "ال جی" نیز با بهره گیری از هوش مصنوعی موفق به توسعه یك دستیار صوتی برای خودرو ها شده بود. شركت ال جی چندی قبل اعلام نمود با همكاری یك شركت توسعه هوش مصنوعی موسوم به "Cerence" می خواهد دستیار صوتی هوشمند مخصوص خودرو ایجاد كند.
منبع:

1398/11/24
01:46:30
5.0 / 5
1998
تگهای خبر: دیجیتال , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک