URLتولید غبار كیهانی با استفاده از یك مایكروویو خانگی

تولید غبار كیهانی با استفاده از یك مایكروویو خانگی

به گزارش كوتاه كننده لینك محققان انگلیسی نشان دادند كه می توان با استفاده از یك دستگاه مایكروویو خانگی، غبار كیهانی تولید كرد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، غبارهای كیهانی بعنوان نخستین مواد جامدی بودند كه در ابتدای تاریخ كیهانی ساخته شدند. این مواد جامد بعنوان كلیدی برای درك منشا شیمیایی ستارگان، سیارات و حتی "زندگی" هستند.
گرچه كه تابحال نمونه هایی از گرد و غبار كیهانی به شكل ذرات بین سیاره ای، غبار دنباله دار و شهاب سنگ به زمین رسیده اند، ولی این موارد برای درك غبارهای كیهانی كافی نبوده اند.
ازاین رو می توان خواص این مواد را از راه مشاهدات نجومی و یا آزمایش گرد و غبارهای شبیه سازی شده در آزمایشگاه بهتر درك كرد.
تابحال تولید غبارهای كیهانی روی زمین گران، پیچیده و وقت گیر بوده است.
"استفان تامپسون"(Stephen Thompson) از آزمایشگاه ملی شتاب دهنده ذرات انگلیس اظهار كرد، منشا غبارهای كیهانی تابحال به خوبی درك نشده است و الان این امكان وجود ندارد كه نمونه هایی را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری كرد.
وی ادامه داد، ازاین رو ساخت نمونه هایی نظیر گرد و غبار كیهانی در مایكروویو می تواند به درك تاریخ اولیه منظومه شمسی كمك نماید.
تامپسون و تیم تحقیقاتی اش در این پروژه روی روشی كار كردند كه از مواد كوچكی معروف به "سول -ژل"( sol-gel)، مواد جامد تولید می كند.
"سول -ژل ها" قوامی شبیه به كرم دست دارند بدین سان به منظور تولید نمونه های گرد و غبار باید خشك شوند.
خشك شدن سول -ژل ها در هوا بسیار وقت گیر بوده و حدود ۲۴ ساعت زمان لازم دارد. یكی دیگر از سختی های این مورد در مورد زنگ زدن ذرات آهن است. چونكه همواره آهن روی كره زمین تمایل به زنگ زدن دارد. واكنشی كه در فضا رخ نمی دهد.
سول ژل های تشكیل دهنده گرد و غبار كیهانی می تواند با آهن تركیب شود. ولی چنین موردی احتیاج به شرایط ویژه ای برای خشك شدن دارد.
در این راستا تیم تحقیقاتی از فرآیندی مبتنی بر خلاء استفاده كردند كه بسیار وقت گیر بوده و چند روز زمان نیاز داشت.
در نتیجه این محققان برای تسریع خشك شدن سول -ژل ها از یك مایكروویو خانگی استفاده كردند.


این محققان سول-ژل های آهن دار و بدون آهن را در مایكروویو خشك كردند و با نمونه های قبلی كه در شرایط خلاء و در هوا خشك شده بودند، مقایسه كردند.
در این مطالعه، محققان روی ساخت سیلیكات های منیزیم-آهن تمركز كردند كه شبیه به ذرات غباری است كه در اتمسفر اطراف ستاره های غول پیكر قرمز رنگ وجود دارند.
بنا به قول محققان، استفاده از مایكروویو روشی ارزان، عالی و سریع است كه تنها ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد كه سول-ژل ها را به نمونه های گرد و غبار كیهانی تبدیل كند.


محققان معتقدند كه این روش می تواند به تولید مواد نانو ساختار هم كمك نماید.
هر نمونه از غبارهای كیهانی تولید شده به محققان كمك می نماید كه درك بهتری از چگونگی شكل گیری سیستم های سیاره ای داشته باشند.
نتایج این پژوهش در مجله "Astronomy & Astrophysics" منتشر شد.1398/11/12
21:10:40
5.0 / 5
1966
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک