URLدستگاه همزمان تولید برق و حرارت تولید شد

دستگاه همزمان تولید برق و حرارت تولید شد

به گزارش كوتاه كننده لینك دستگاه همزمان تولید برق و حرارت در یك شركت دانش بنیان تولید شد.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید همزمان گرما و برق یكی از مهم ترین كاربردهای تولید پراكنده است. در مولدهای قدرت امروزی، معمولاً از سوزاندن سوخت های فسیلی و گرمای حاصله برای تولید قدرت محوری و سپس تبدیل آن به انرژی الكتریسیته استفاده می شود.
از گرمای اتلافی بازیافتی از این سیستم ها، می توان برای مصارف گرمایشی، سرمایشی و خیلی از فرایندهای صنعتی استفاده نمود. تولید هم زمان برق و گرما، می تواند علاوه بر افزایش بازده و كاهش مصرف سوخت، سبب كاهش انتشار گازهای آلاینده شود.
در CHP، از انرژی گرمایی تولیدی بعنوان منبع انرژی در فرآیند تولید قدرت استفاده می شود. مصرف كنندگانی كه به مقدار انرژی گرمایی زیادی در طول روز نیاز دارند (صنایع تولیدی، بیمارستان ها، ساختمان ها، دفاتر بزرگ، خشك شویی ها و …) می توانند برای كاهش هزینه های خود به نحوی مطلوب از CHP بهره ببرند.
علیرضا نوری مدیرعامل شركت دانش بنیان درباره سیستم های تولید همزمان حرارت و برق مقیاس كوچك (micro-CHP)توضیح داد: تولید همزمان حرارت و برق(Combined Heat and Power) یكی از مهم ترین كاربردهای تولید پراكنده است؛ كه عبارت است از تولید همزمان و توأم ترمودینامیكی دو یا چند شكل انرژی از یك منبع ساده اولیه.
نوری افزود: از نظر ترمودینامیكی، تولید همزمان سبب افزایش راندمان در استفاده از سوخت می شود. در تولید جداگانه الكتریسیته، مقداری از انرژی باید به صورت حرارت تلف شده (waste heat) بیرون برود كه این مقدار انرژی بیشتر از نیمی از انرژی وارد شده به وسیله سوخت به نیروگاه است؛ ولی در تولید همزمان از این انرژی حرارتی برای مصارف مفید استفاده می شود.
به گفته وی، تولید همزمان برق و حرارت می تواند علاوه بر افزایش راندمان و كاهش مصرف سوخت، سبب كاهش انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای می شود.
این فعال فناور بیان نمود: سیستم های mCHP می توانند نقش بسیار مهمی در احتیاج به انرژی از یك طرف و حفظ محیط زیست از سوی دیگر ایفا كنند. همچون مزایای این سیستم ها می توان به افزایش بازدهی، سازگاری با محیط زیست، مزیت اقتصادی و قابلیت اطمینان بالا اشاره نمود.
مدیرعامل شركت دانش بنیان به كاربرد این تجهیز اشاره نمود و اظهار داشت: از این سیستم می توان در رستوران ها برای كاهش هزینه های برق در ساعات نیمه باری و اوج بار، استفاده از آب گرم مجانی جهت شست و شو و پخت و پز و همینطور تأمین برق یخچال ها در صورت قطعی برق استفاده نمود.
نوری افزود: هتل ها و مراكز اقامتی- تفریحی، دفاتر اداری- تجاری، آپارتمان ها و منازل و اقامتگاه های ویلایی همچون اماكنی هستند كه می توانند از سیستم استفاده كنند.
مدیرعامل شركت دانش بنیان درباره قیمت تمام شده این محصول اظهار داشت: قیمت تمام شده محصول عددی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برآورد شده است و امیدواریم با تجاری سازی و آغاز تولید انبوه این محصول قیمت تمام شده آن هم كاهش پیدا كند.
وی افزود: شركت های آلمانی در زمینه طراحی و تولید این محصول پیشرو هستند و قیمت آنها هم چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار است كه در مقایسه با محصول تولید شده شركت «سامانه های انرژی آران» بسیار بالاتر است.
در این شركت به صورت مستقیم برای ۸ نفر اشتغال زایی شده است و غیر مستقیم هم این میزان بیشتر خواهد بود.


منبع:

1398/11/01
18:58:34
5.0 / 5
1248
تگهای خبر: تولید , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک