URLمتخصصان حوزه فضا:

پرتاب ماهواره ها، دسترسی انسان را به فضا محدود خواهد كرد!

پرتاب ماهواره ها، دسترسی انسان را به فضا محدود خواهد كرد!

كوتاه كننده لینك: متخصصان حوزه فضا باور دارند كه پرتاب ماهواره های بیشتر می تواند به افزایش میزان زباله های فضایی منجر شود و دسترسی انسان را به فضا محدود كند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، با پرتاب ماهواره های بیشتر به فضا، امكان برخورد آنها به یكدیگر نیز افزایش می یابد و قطعات به جا مانده از آنها در فضا معلق می مانند. هر گونه برخورد میان ماهواره ها در فضا می تواند زباله های بسیاری تولید كند؛ در نتیجه یافتن راهی برای برطرف نمودن این مشكل، بسیار مهم بنظر می رسد.
شركت "اسپیس ایكس"(SpaceX) و "آژانس فضایی اروپا"(ESA) در اوایل ماه سپتامبر، به صحبت درباره این مشكل پرداختند. "نیروی هوایی آمریكا"(USAF) به هر دو طرف اعلام نموده كه ممكنست یكی از ماهواره های اینترنتی شركت اسپیس ایكس موسوم به "استارلینك"(Starlink) و فضاپیمای آژانس فضایی اروپا موسوم به "آئلوس"(Aeolus) كه وظیفه بررسی بادها را بر عهده دارد، به یكدیگر برخورد كنند. بااینكه میزان وقوع این خطر به یك در ۱۰۰۰ می رسید اما آژانس فضایی اروپا ترجیح داد تا برای پیش گیری از وقوع احتمالی آن، مداخله كند.
مواردی از این دست، بسیار نادر هستند اما با افزایش پرتاب ماهواره های جدید توسط شركت هایی مانند اسپیس ایكس، "وان وب"(OneWeb)، آمازون و حتی اپل، امكان وقوع این گونه خطرات نیز افزایش می یابد. در این میان اسپیس ایكس، بیشترین برنامه را برای دریافت مجوز پرتاب از طرف دولت آمریكا دارد.
دولت آمریكا و سازمان هایی كه با آن همكاری دارند، توانسته اند تابحال حدود ۲۳ هزار جسم شناور را در فضا ردیابی كنند كه بزرگتر از یك سافت بال هستند و از كارهای انسانی به جا مانده اند. به غیر از این اجسام، میلیون ها قطعه كوچكتر از زباله های فضایی نیز وجود دارند كه در حال گردش به دور زمین هستند.
همچنان كه شركت ها و سازمان های دولتی به پرتاب فضاپیماهای بیشتر می پردازند، نگرانی در مورد احتمال وقوع "سندروم كسلر"(Kessler syndrome) نیز افزایش می یابد. سندروم كسلر كه در سال ۱۹۷۸ توسط "دونالد كسلر"(Donald Kessler)، دانشمند ناسا عنوان شد، به بیان این ایده می پردازد كه برخورد میان اشیا می تواند آبشاری از برخوردهای مداری را به وجود آورد كه احتمال برخورد بیشتر را بیشتر می كند و شاید دسترسی انسان به فضا را تا صدها سال محدود كند.
منبع:

1398/10/08
20:18:56
5.0 / 5
1318
تگهای خبر: اینترنت , تولید , شركت , لینك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک