URLپژوهشگران آمریكایی:

مقابله با شكارچی به رشد مغزی ماهی ها كمك می نماید

مقابله با شكارچی به رشد مغزی ماهی ها كمك می نماید

به گزارش كوتاه كننده لینك بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی حاكی از این است كه مقابله با شكارچی می تواند به رشد سلول های مغزی جدید در ماهی ها كمك نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، گاهی اوقات استرس می تواند برای ماهی ها مفید باشد. بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی نشان می هد كه رشد سلول های مغزی در نوعی ماهی معروف به "كپوردندان های تخم گذار"(killifish) هنگام روبرو شدن با شكارچی، بیشتر از هنگامی است كه با هیچ شكارچی روبرو نمی گردد. بررسی های حاكی از این هستند كه پرورش سلول های مغزی هنگام روبرو شدن با شكارچی، در بزرگسالی این ماهی هم رخ می دهد.
"كنت دانلپ"(Kent Dunlap)، پژوهشگر "كالج ترینیتی"(Trinity College) اظهار داشت: من از دیدن نتایج این پژوهش، شگفت زده شدم چونكه ما در بررسی های پیشین به این نتیجه رسیده بودیم كه شكارچیان، تولید سلول های مغزی را سركوب می كنند اما به نظر می آید كه ماجرای كپوردندان های تخم گذار، متفاوت می باشد.
دانلپ و همكارانش، مغز كپوردندان های تخم گذار را كه از سه رود متفاوت جمع آوری شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها از هر رود، حدود هشت ماهی بزرگسال را جمع آوری كردند كه در ناحیه ای پر از شكارچی قرار داشتند و هشت ماهی دیگر را هم جمع آوری كردند كه در منطقه آنها، شكارچی كمی بود یا هیچ شكارچی وجود نداشت. پژوهشگران، بررسی خویش را روی ماهی های نر انجام دادند چونكه پژوهش پیشین آنها نشان داده بود كه شكارچیان، مغز ماهی های نر را تحت تأثیر قرار می دهند نه ماهی های ماده.


پژوهشگران، اندازه مغز ماهی های نر و تراكم سلول های جدید را بررسی كردند و دریافتند اندازه مغز هر دو گروه ماهی، شبیه به یكدیگر است اما ماهی هایی كه مجبور هستند با شكارچیان مقابله كنند، دو برابر بیشتر از ماهی های دیگر، سلول مغزی جدید دارند.
دانلپ افزود: برپایه این نتایج می توان گفت شاید سلول های جدید مغز بتوانند رفتار واكنشی تری در مقابل شكارچیان داشته باشند.
دانلپ و گروهش برای مشخص كردن این كه آیا این تأثیر و واكنش نسبت به محیط اطراف، ژنتیكی است یا خیر، ماهی ها را از محیط زندگی بیرون آوردند و مغز آنها را در آزمایشگاه بررسی كردند.
دانلپ افزود: ما در این پژوهش دریافتیم كه وجود شكارچی باعث می شود كه ماهی ها از نظر ژنتیكی متفاوت باشند. احتمال دارد كه این الگو، در حیوانات دیگری كه رشد سلول های مغزی آنها در بزرگسالی هم ادامه داد، دیده شود.
وی ادامه داد: بدن و مغز پستانداران و پرندگان به محض رسیدن به بلوغ جنسی، دیگر رشد زیادی ندارد اما رشد مغز این ماهی طی عمر آن ادامه می یابد.
این پژوهش، در مجله "Royal Society Proceedings B" به چاپ رسید.
منبع:

1398/09/20
21:26:54
5.0 / 5
1164
تگهای خبر: آزمایش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک