URLابداع یك بُتن آب گریز خود تمیز كننده؛

ساختمان های آینده خودشان را تمیز می كنند بعلاوه فیلم

ساختمان های آینده خودشان را تمیز می كنند بعلاوه فیلم

به گزارش كوتاه كننده لینك تعدادی از پژوهشگران انجمن شیمی آمریكا موفق به ابداع یك نوع بتن شده اند كه هم به شدت آب گریز است و هم كثیفی ها و گرد و غبار را از خود می زداید و نوید ساختمان هایی را می دهد كه قاردند خودشان را تمیز كنند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، گویا باید وسایل شستشوی كف و نما و رنگ كردن هر چند سال یك مرتبه ساختمان ها را به دست فراموش سپرد، چون كه با ابداع یك تركیب جدید، ساختمان های آینده امكان دارد همه این كارها را خود به خود انجام دهند.
محققان انجمن شیمی آمریكا موفق به ساخت محصولی جدید در صنعت ساختمان شده اند كه بتن خود تمیز كننده نام گرفته است.
محققان نوع جدیدی از بتن را بوجود آورده اند كه نه تنها قوی و عایق گرما و صوت است، بلكه قادر به دفع انواع مواد همچون قهوه یا نوشابه هم هست. این بتن حتی ذرات گرد و غبار را به همراه مایعات از سطح خود می زداید.
دانشمندان طی سال های اخیر همواره به دنبال ساخت سطوح خود تمیز كننده بوده اند و بدین منظور به صورت معمول مواد آب گریز را به سطوح اضافه می كنند اما محدودیت هایی وجود دارد، چونكه مواد شیمیایی با گذشت زمان به مرور گرفتار خوردگی می شوند. ازاین رو آن دسته از مواد شیمیایی كه بتن را تضعیف می كنند، برای سازه های ساختمانی ایده آل نیستند.
محققان می خواستند روشی آسان برای خود تمیز كنندگی بتن ایجاد كنند و با افزودن روغن، یك امولسیفایر یا امولسیون كننده و یك پلیمر سیلیكونی آب گریز به نام "PDMS" به خواسته خود رسیدند.
این مواد به بتن مرطوب اضافه شدند. روغن به لطف امولسیفایر، قطراتی را تشكیل داد كه حاوی PDMS بود. سپس بتن خشك و گرم شد تا روغن تبخیر شود و باعث به جا ماندن منافذی به نام PDM روی بتن شد.
بتن حاصل، سبك وزن، از نظر مكانیكی قوی و قادر به دفع گرد و غبار و مایعات از سطح خود بود.
*****نامیزه یا امولسیون (Emulsion) نوعی كلوئید مایع در مایع است كه در آن قطره های ریز یك مایع مانند روغن در مایعی دیگر مانند آب بی آنكه با یكدیگر درآمیزند، پراكنده است. یك امولسیون از دو مایع امتزاج ناپذیر (معمولاً روغن و آب) تشكیل شده است كه یكی از آنها به صورت قطرات ریز در دیگری پراكنده شده است. مایع پراكنده شده فاز پراكنده یا داخلی و مایع احاطه كننده قطرات فاز پیوسته، بسته یا خارجی نامیده می شود.*****
محققان توانایی های این بتن را برای دفع انواع مایعات همچون شیر، سس سویا، قهوه و رنگ آزمایش كردند و هیچ لكه ای از این مایعات روی آن باقی نماند.
این بتن حتی بعد از قرار گرفتن در معرض سنگ زنی مكانیكی، عملیات حرارتی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی قابلیت "فوق آب گریزی" خویش را نشان داد.
محققان به سرپرستی "شین شو" ایده ابداع این بتن خود تمیز كننده را از طبیعت گرفتند. نمونه های خیلی از سطوح خود تمیزكننده در طبیعت وجود دارد. خیلی از برگ ها با استفاده از این توانایی همراه با بارش باران، عوامل بیماری و گرد و غبار را از سطح خود با قطرات آب می شویند.
این مطالعه در مجله ACS Applied Material & Interfaces انتشار یافته است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/09/02
08:11:37
5.0 / 5
1160
تگهای خبر: آزمایش , صنعت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک