URLدر دنیا هنگام بارش برف چه می كنند؟

در دنیا هنگام بارش برف چه می كنند؟

به گزارش كوتاه كننده لینك بارش برف در فصول سردی مانند پاییز و زمستان در عین اینكه مردم را بسیار خوشحال و شكرگذار از رحمت الهی می كند اما از طرفی در صورت بارش سنگین و نبود تجهیزات مناسب برف روبی، می تواند این نعمت را به عاملی دردسرساز تبدیل كند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، با فرارسیدن فصل سرما، خیلی از شهرداری ها به پاشیدن شن و نمك رو می آورند تا جاده ها را یخ زدایی كنند. این نمك ها شبیه نمك خوراكی اند و از سدیم و كلرید تشكیل شده اند، اما درشت ترند.
نمك به سرعت روی جاده حل می شود و كلرید را بر جای می گذارد كه از راه روان آب ها و نشت آب، وارد آب های اطراف می شود. حدودا تمام این یون كلرید، در نهایت راهی به سمت راه های آبی در پایین دست پیدا می كند. كلرید در غلظت های بالا برای موجودات آبزی سمی است. سنگ نمك كمك می نماید جاده های مان را ایمن نگه داریم و حوادث جاده ای را كاهش دهیم اما این نمك می تواند اثرات منفی جدی بر اكوسیستم های آبی بر جا بگذارد. برخی محققان در سراسر جهان به دنبال راهكارهای جایگزین برای نمك هستند كه ایمن و دوست دار محیط زیست باشد.
كشورهای سراسر جهان در مواجه با برف و یخبندان رویكردها متفاوتی را در پیش می گیرند و قبل از آنكه مشكلات جدی برای افراد پیش آید، این مسائل را حل می كنند، حالا در این گزارش می خواهیم چند مورد از آخرین تجهیزات برف روبی در جهان را كه برای حل این مشكل در فرودگاه ها و جاده ها توسعه یافته اند و كاربردهای فراوانی دارند را معرفی نماییم.
بارش شدید برف می تواند توانایی یك فرودگاه را برای كنترل فرود و تیك آف هواپیماها به نصف كم كند در نتیجه خیلی از پروازهای كنسل شده یا درصورت پرواز بیم بروز حادثه وجود دارد. در این گزارش چهار فناوری نوآورانه برف روبی در فرودگاه ها و سه فناوری نوآورانه برف روبی در جاده ها را معرفی می نماییم.
خیلی از فرودگاه ها برای اطمینان از عملكرد در شرایط بارش شدید برف، تجهیزات پیشرفته ای در اختیار دارند. معمولا بارش برف شدید، دلیل هرج و مرج در فرودگاه ها و تعطیلی آنها برای ساعت های طولانی است. در چنین شرایطی، دستگاه های برف روب می توانند در بهبود شرایط و تامین امنیت پروازها تأثیر زیادی داشته باشند. بعنوان مثال، فرودگاه استكهلم-آرلاندا ( Stockholm-Arlanda Airport) سوئد مجهز به بیشتر از ۱۰۰ دستگاه شامل برف روب، لودر، جارو های پیشرفته، كامیون سم پاش و مواد شیمیایی یخ زداست. در نتیجه پروازهای این فرودگاه هیچگاه به سبب بارش برف كنسل نشده یا به تاخیر نمیافتد.

برف روب های مناسب فرودگاه هابرف روب" Yeti Snow"
Yeti Snow یك برف روب خودران است كه توسط شركت توسعه محصولات سوئدی "Semcon "و تولید كننده تجهیزات نروژی" Øveraasen "ساخته شده است. آزمایش این برف روب در ماه مارس ۲۰۱۸ در فرودگاه لیرین فاگرنس (Fagernes Airport، Leirin) نروژ و اخیراً در سپتامبر ۲۰۱۹ در فرودگاه اورنسكولدسویك (Örnsköldsvik Airport) سوئد آزمایش شد.
طول این برف روب خودران ۲۰ متر و عرض آن ۵.۵ متر است و این دستگاه قادر به پاك كردن ۳۵۷، ۰۰۰ مترمكعب برف در هر ساعت است. یكی از اصلی ترین خصوصیت های منحصر به فرد این وسایل نقلیه مدرن این است كه بگونه ای طراحی شده كه در شرایط بارش برف سنگین و دید كم هم كار می كند. این شركت انتظار دارد پس از تكمیل آزمایش ها بتواند از این برف روب برای پاكسازی ۵۰ فرودگاه فعال در نروژ استفاده نماید.كامیون های برف روب "آروكس" مرسدس بنز
شركت خودروسازی آلمانی دایملر آگ، ( Daimler AG) و شركت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز ناوگان كامیون های برف روب خودران"آروكس" (Arocs ) را توسعه دادند كه كامیتون های مذكور از راه تبادل داده در زمان حال، ارتباط برقرار می كنند.
این كامیون ها از راه سیگنال های رمزگذاری شده از راه رابط كامیون از راه دور و همینطور یك صفحه كنترل در وسیله نقلیه رهبر شبكه بندی می شود و یك اپراتور واحد می تواند عملكرد خودرو را كنترل كند. این وسیله نقلیه مجهز به قابلیت "چرخ های تمام محرك " (all-wheel drive) و یك خیش است كه طول آن ۸ متر و عرض آن ۲۲ متر و وزن آن ۲۷ تن است. این وسیله نقلیه همینطور مجهز به یك روبنده در پشت است كه این امر سبب می شود هر برفی باقیمانده مانده از خیش پاكسازی شود. این كامیون ها برای فرودگاه كه محلی پر رفت و آمد و پر از پرسنل هستند، طراحی شده است.سیستم اخطار برف یخ و برف"Boschung"
شركت سوئیسی Boschung به تازگی به منظور حل مشكلاتی كه بعد از بارش برف برای فرودگاه ها رخ میدهد سیستم اخطار برف طراحی نموده است. سیستم اخطار این شركت كه Ice Early Warning System نام دارد جمع آوری، انتقال و ارزیابی داده ها را تسهیل می كند. سنسورهای تعبیه شده درون این سیستم اطلاعات مربوط به شدت بارش برف، دید، دمای هوا و رطوبت نسبی را جمع آوری و به ایستگاه اندازه گیری از راه دور منتقل می كنند. بعد از تجزیه و تحلیل داده ها، در صورت ضرورت اخطار زنگ خطر زده می شود.دستگاه برف روب" Kodiak America"
دستگاه برف روب این شركت كه به صورت خاص برای فرودگاه ها طراحی شده است از دو موتور بهره می برد كه این مورد سبب می شود به سرعت برف را از بین ببرد. افراد می توانند توسط این دستگاه ۲۲ فوتی با سرعت بیشتر از ۳۵ مایل در ساعت باند فرودگاه را تمیز كرده و برف ها را پاك كنند. این دستگاه با استفاده از سیستم پخش پرفشار هوا و بازوهای چرخاننده جمع شدنی عملیات برف روبی را انجام می دهد.
این دستگاه همینطور قادر به جمع آوری خاك، ماسه و زباله ها از باند فرودگاه هم هست و هم اكنون در فرودگاه بین المللی ایندیاناپلیس (Indianapolis International Airport) آمریكا مورد استفاده قرار می گیرد.

برف روب های مناسب جاده ها"ای تی ۲۰۰ توربین استایل بلوئر" (ET۲۰۰ TURBINE STYLE BLOWER)
برف روب "ای تی ۲۰۰ " (ET۲۰۰ ) شركت "Ventrac" می تواند همانند یك سشوار قدرتمند خیلی سریع برف روی زمین و خودرو ها را پاك كند. این برف روب توربین مانند بگونه ای طراحی شده است كه می تواند حجم زیادی از هوا را به بیرون بوزد و صدای آن بسیار ساكت تر از یك برگ روب است. برگ روب یكی از ابزارهای باغبانی است كه خرده ریزهای باغچه یا حیاط مثل برگ و.. را با قدرت دمندگی خود به اطراف پخش می كند. این ماشین از یك موتور دمنده و یك محفظه خلاء به همراه لوله دمنده تشكیل شده است.
از برف روب "ای تی ۲۰۰ "می توان برای پخش كردن برگ ها، برف سبك و زباله های پیاده روها، پاركینگ ها و مناطق دیگر به اطراف بهره برد.
نازل قدرتمند تخلیه جلو هیدرولیكی "ای تی ۲۰۰ توربین استایل بلوئر" می تواند به راحتی ۳۶۰ درجه بچرخد. سپر جلو این برف روب هم از وارد شدن صدمه به نازل، محافظت می كند.
نازل(Nozzle) یا سرشلنگ یا افشانك وسیله ای است كه برای كنترل جهت یا مشخصات(به ویژه برای افزایش سرعت) جریان یك سیال در ورود (یا خروج) از یك حفره یا لوله طراحی شده است. قدرت و كنترل این دستگاه افراد را قادر می سازد تا محیط اطرافشان را به راحتی و همانند جاروبرقی تمیز كنند.آسفالت ذوب برف(snow-melting mats)
در بعضی موارد كه بعد از برف یخبندان می شود تردد برای خودرو ها سخت تر از گذشته است. بنابراین شركت "WarmlyYours" یك چاره برای این مشكل عرضه كرده است و آن فرش كردن خیابان ها است. آنها طی این روش از یك روكش فرش مانند در خیابان ها برای ذوب برف ها استفاده می نمایند. این روش بسیار مناسب می باشد چونكه علاوه بر اینكه سبب افزایش عمر سنگ فرش خیابانها می شود، سبب ذوب سریع برف ها هم می گردد. هزینه انجام این عمل برای هر فوت مربع ۱۰ الی ۲۰ دلار است.HTR۶۰۸
در بعضی موارد در جاده های كوهستانی امكان دارد بیشتر از مناطق دیگر شاهد بارش برف باشیم برای مثال چند سال قبل كه برفی سنگین در "رشته كوه هیدا" آمده بود و سبب انباشته شدن بیشتر از ۱۵ متر برف در اطراف جاده ها شده بود، مهندسان ژاپنی توانستند از یك بولدوزر برف روب عظیم به نام "HTR۶۰۸" ساخت شركت Nichijou ژاپن كه قدرت موتور آن ۶۰۸ اسب بخار بود برای پاك كردن حجم عظیمی از برف جاده استفاده كنند. در جاهایی كه بیشتر از یك متر برف باریده است می توان از ماشین مذكور بهره برد و این دستگاه می تواند كوهی از برف را كنار زده و جاده را باز كند.
این ماشین مجهز به جی پی اس و موبایل ماهواره ای است. "تلفن ماهواره ای"(satellite telephone)، نوعی تلفن همراه می باشد كه به جای اتصال به ماهواره های زمینی به مدار ماهواره ای متصل می شود.1398/08/25
13:51:41
5.0 / 5
1341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک