URLایلان ماسك:

استارشیپ تا ۶ ماه آینده به مدار زمین پرتاب می شود

استارشیپ تا ۶ ماه آینده به مدار زمین پرتاب می شود

به گزارش كوتاه كننده لینك شب گذشته ˮایلان ماسكˮ رئیس شركت ˮاسپیس ایكسˮ طی كنفرانسی در مركز تاسیسات اسپیس ایكس در منطقه بوكاچیكا تگزاس جزئیات موشك فضایی استارشیپ و زمان پرتاب آن به مدار زمین را فاش كرد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، ایلان ماسك طی كنفرانس خود اعلام كرد، موشك استارشیپ می تواند ظرف شش ماه آینده به مدار زمین پرتاب شود.
ایلان ماسك طی این رویداد اظهار داشت: من فكر می كنم ما باید تمام تلاش خویش را برای تبدیل شدن به یك شركت خاص انجام دهیم و از حالا هم باید این كار را انجام دهیم.
ماسك اعتقاد دارد كه انسان می تواند و باید به یك گونه "بین سیاره ای" تبدیل گردد. وی بر این باور است فضاپیمای جدید او می تواند به دستیابی به آن هدف والا كمك نماید. وی شب گذشته درباره موشك استارشیپ كه می تواند روزی انسان ها را به مریخ ببرد، توضیحاتی داد. وی طی این رویداد درباره استارشیپ توضیحاتی داد اما در ادامه گفت طی ماه های آینده درباره این موشك بیشتر در توئیتر خود توضیحاتی خواهد داد.
از زمان ارسال فالكون ۱ به مدار حدود ۱۱ سال می گذرد. از آن زمان تابحال این شركت پیشرفت های گوناگونی كرده است. مأموریت مریخ همیشه در صدر اهداف اسپیس ایكس بوده است. سه سال پیش، ایلان ماسك آرزوهای خویش را برای ارسال انسان ها به سیاره سرخ با یك موشك فوق العاده و قابل استفاده مجدد بیان كرد. حال آن موشك بین سیاره ای كه وی درباره آن صحبت كرده بود، حالا به مرحله اجرا درآمده است.


تابحال وسیله نقلیه آزمایشی "استارهاپر"(Starhopper) كه در واقع پیش درآمدی بر پرتاب موشك غول آسای "استارشیپ" است، دو پرواز با ارتفاع كم را با یك موتور رپتور انجام داده است. هدف بعدی این است كه نمونه اولیه موتورهای سه گانه Mk۱ را از سطح زمین پرتاب نماییم. آنها احتما میدهند Mk۱ تا ارتفاعی حدود ۱۲ مایل (۲۰ كیلومتری) به بالا رود. نمونه دوم، Mk۲، در تاسیسات اسپیس ایكس در فلوریدا در حال ساخت است.
این شركت در حال ساخت "Mk۱" در بوكا چیكا و "Mk۲" در ساحل فلوریدا است. Mk۱ و Mk۲ حداقل مجهز به سه موتور رپتور خواهند شد. آزمایش این نمونه های اولیه راه را برای پروازهای عملیاتی استارشیپ كه مقرر است از اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز شود، هموار می كند.
ماسك اظهار داشت كه ساخت نمونه Mk۳ هم ماه آینده در بوكا چیكا آغاز خواهد شد و اگر همه موارد خوب پیش رود می توان انتظار داشت در عرض سه ماه ساخت این نمونه تكمیل شود.
ماسك اضافه كرد: امكان دارد گفته های من كمی غیرعقلانی به نظر برسد اما ما می خواهیم در عرض شش ماه آینده استارشیپ را به مدار زمین پرتاب نماییم. اگر ساخت سه نمونه اولیه موشك استارشیپ به سرعت صورت گیرد احیانا نمونه Mk۴ یا Mk۵ این موشك را هم خواهیم ساخت.


ماسك در ادامه اظهار داشت كه آزمایش بعدی استارشیپ در حدود یك تا دو ماه آینده صورت خواهد گرفت اما درباره نكات دیگر(نحوه فرود) چیزی نگفت و تنها لبخند زد و با دستانش نحوه فرود را نشان داد. علاوه بر این مورد ماسك اعلام نمود كه سپر حرارتی فولادی این موشك نقش بسیار مهمی در پرتاب دارد و اینكه وی عاشق فولاد است. ماسك اعلام نمود كه به جای استفاده از فیبركربن در بدنه از فولاد ضد زنگ و یك فناوری جدید در سپر حرارتی استفاده می نماید كه برنامه ریزی برای توسعه سیستم های جدید را تسریع می كند.
طراحی جدید برای بدنه موشك و سفینه مسافری فضایی اسپیس ایكس و استفاده از یك بدنه فولادی كاملاً ضد زنگ توجهات را به خود جلب كرده است، چون كه این برای نخستین بار در تاریخ فضا است كه از چنین ماده ای استفاده می شود.
ماسك می گوید فیبركربن كه ماده ای سبك وزن و بادوام است و در مدرن ترین سفینه ها و موشك ها استفاده می شود، بسیار گران است و برای ما به ازای هر كیلوگرم ۱۳۵ دلار هزینه دارد.
طبق گفته ماسك ۳۵ درصد از این مواد هدر می رود، چونكه برش زدن و كار كردن با فیبر كربن بسیار دشوار است، ازاین رو مقدار زیادی از آنرا نمی توان مورد استفاده قرار داد و این مورد هزینه واقعی آنرا برای ما به حدود ۲۰۰ دلار به ازای هر كیلوگرم می رساند. هزینه ۳ دلاری فولاد ضدزنگ به ازای هر كیلوگرم اساسا مشوق بزرگی جهت استفاده از این ماده است.
ماسك می گوید فولاد ضد زنگ سنگین تر از فیبر كربن است، اما فولاد ضد زنگ سبك تر از تمام فلزات دیگری است كه می توانند مورد استفاده قرار گیرند و كار كردن با آن آسان تر است. همینطور هنگامی كه آن محتوی كروم-نیكل زیاد باشد در محیط سرد هم قوی عمل می كند، در حالیكه فلزات دیگر در سرمای شدید شكننده می شوند.
از موشك "سوپر هوی"(Super Heavy) برای ارسال استارشیپ به مدار استفاده خواهد شد. ماسك اظهار داشت كه قدرت این موشك تقریباً دو برابر "ساترن ۵" كه قدرتمندترین موشكی كه تابحال ساخته شده، خواهد بود و دارای ۳۷ موتور رپتور خواهد بود. ساترن ۵ (Saturn V) با ارتفاع بیشتر از ۱۱۰ متر بزرگترین موشكی است كه تابحال ساخته شده است. ساترن ۵ برای بردن فضاپیماهای آپولو به كره ماه طراحی و ساخته شد.


ماسك همینطور افزود برنامه هایی را برای "پر كردن مجدد مداری"(orbital refilling) استارشیپ عرضه داد كه امكان انتقال سوخت بین فضاپیماها در مدار را فراهم می آورد. ماسك گفت این روند ساده تر از اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی است. این یكی از دیگر بخش های مهم معما برای ایجاد ایستگاه در ماه یا مریخ است.
نكته قابل توجه این است كه بنا بر صحبت ها می توان دریافت هدف شركت اسپیس ایكس تنها به سفر به ماه و مریخ منتهی نمی گردد و این شركت مایل است به سیارات دیگر منظومه شمسی هم سفر كند و شاید آن سیاره زحل باشد.
هم اكنون این شركت در حال ساخت "كپسول سرنشین دار خدمه دراگون"(Dragon crew capsule) برای ناسا است. ماسك اعلام نمود ما تمركز خویش را علاوه بر استارشیپ به كپسول دراگون هم معطوف كرده ایم و احیانا سال ۲۰۲۰ اولین پرتاب آن صورت خواهد گرفت.


سال قبل ایلان ماسك طی این رویداد نام نخستین میلیاردر ژاپنی كه مقرر است به ماه برود را اعلام نمود و گفت اسم نخستین مسافر استارشیپ "یوساكو مائیزاوا"(Yusaku Maezawa) است. این مرد، یك میلیاردر ژاپنی و موسس یك شركت "مد و لباس" است. گفتنی است، این مسافر، سفر خویش را به تنهایی انجام نخواهد داد. وی به همراه شش تا هشت هنرمند، از قبیل چند معمار، نوازنده، طراح مد و طراحان رسانه ای به ماه سفر خواهد نمود.
هدف از طراحی فضاپیمای "استارشیپ" توسط شركت اسپیس ایكس ارسال انسان ها به ماه و مریخ است. در ماه ژانویه سال جاری هنگامی كه ایلان ماسك تصویری از نسخه آزمایشی "استارشیپ" را منتشر كرد، توجه افراد بسیاری را به این فناوری جلب كرد و الان نسخه آزمایشی این فضاپیما با پشت سر گذاشتن چند آزمایش باعث گشته تا شركت اسپیس ایكس یك گام به تحقق رؤیای گردشگری فضایی و ارسال انسان ها به ماه و مریخ در سال ۲۰۲۴ نزدیك شود.1398/07/07
19:18:30
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک