URLتصویربرداری از تغییرات نانوذرات با قدرت تفكیك فمتوثانیه

تصویربرداری از تغییرات نانوذرات با قدرت تفكیك فمتوثانیه

كوتاه كننده لینك: یك تیم تحقیقاتی روشی برای تصویربرداری از تغییر نانوذرات در اثر تابش لیزر ارائه كردند كه می تواند در مقیاس های كمتر از یك نانومتر این تغییرات را به تصویر بكشد.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران موسسه ملی «اولسان» به رهبری «وون اوهان» موفق به ارائه روشی برای تصویربرداری از تغییرات مواد در مقیاس های كمتر از یك نانومتر شدند كه با استفاده از میكروسكوپ الكترونی عبوری بسیار سریع گرفته شده است.
با این روش می توان به صورت زنده از چگونگی تغییر نانوذرات میله ای شكل طلا تصویربرداری كرد، نانوذراتی كه در معرض انرژی خارجی قرار گرفته اند.
نتایج این پروژه در نشریه Matter به چاپ رسیده است. این روش آنالیز ساختار مواد برای مشاهده تغییرات اتم منفرد تدارك دیده شده است. هرچند این نوع تغییرات در مواد معمولا فمتوثانیه بوده و نیازمند دقت و صحت بالایی در پروسه است چیزی كه قبل از آن دسترسی به آن مقدور نبود.
در حال حاضر، میكروسكوپ های نوری به شكلی توسعه یافته اند كه می توانند با قدرت تفكیك فمتوثانیه تصویربرداری كنند. اما این ادوات هنوز محدودیت هایی از نقطه نظر ابعاد دارند و نمی توانند مواد را در كمتر از یك نانومتر شناسایی كنند.
میكروسكوپ الكترونی به كاربر اجازه می دهد تا چنین موادی را مشاهده كرد در صورتیكه قدرت تفكیك فمتوثانیه نیز در تصویربرداری لحاظ شده است.


منبع:

1398/06/21
13:04:55
5.0 / 5
1212
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک