URLآزمایش خونی كه مرگ را پیش بینی می كند

آزمایش خونی كه مرگ را پیش بینی می كند

كوتاه كننده لینك: یك مطالعه جدید می تواند احتمال مرگ طی 5 تا 10 سال آتی برای یك فرد را پیش بینی نماید. البته پیش از هر چیز باید اظهار داشت كه این آزمایش از مرحله انجام آزمایشات بالینی خود خیلی فاصله دارد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه "لیدن"( Leiden) موفق به ابداع آزمایش خونی شدند كه ۱۴ نشانگر زیستی كه با مرگ ومیر ارتباط دارند را مورد بررسی قرار می دهد.
نشانگرهای زیستی شناخته شده به بیماری خاصی مربوط نیستند ولی در عوض بیان كننده سلامت عمومی بدن هستند.
از میان آنها می توان به نشانگرهایی برای متابولیسم اسیدچرب، التهاب و قندكافت اشاره نمود. قندكافت مجموعه ای از واكنش های درون سلولی است كه توسط آن یك قند شش كربنه (معمولاً گلوكز) به تركیبات كربن دار كوچك تری (دو مولكول سه كربنه پیروات) شكسته می شود.
پژوهشگران این آزمایش را با دریافت نمونه هایی از ۴۴ هزار نفر در همه گروه های سنی انجام دادند و نشان داده است كه نتایج آزمایش آنها به درستی می تواند احتمال مرگ ومیر در زنان و مردان در تمامی گروه های سنی را پیش بینی نماید.
یكی از نتایج این پژوهش این است كه این نوع از آزمایش خون می تواند یك جایگزین برای مطالعات بالینی كلی مرگ ومیر باشد.
پژوهشگران پژوهش خاطرنشان كرده اند كه نتیجه این آزمایش می تواند به پزشكان كمك نماید كه راهكارهای موثرتری برای درمان بیماران مسن عرضه كنند.
آنها همین طور معتقدند كه سن عددی نمی تواند وضعیت كلی سلامت افراد سالخورده را مشخص نماید. بعنوان مثال امكان دارد یك فرد ۷۰ ساله كاملا سالم باشد و یك ۷۰ ساله دیگر ۳ بیماری داشته باشد.
ولی نشانگرهای زیستی ای هم وجود دارند كه به شناسایی افراد سالمند لطمه پذیر كمك می نماید.
نتایج پژوهش در مجله " journal Nature Communications" منتشر شد.
منبع:

1398/05/30
15:51:35
5.0 / 5
1226
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک