URLبا همكاری سونی و سامسونگ صورت می گیرد

پهنای باند فوق پهن فناوری كه موقعیت یابی را متحول می كند

پهنای باند فوق پهن فناوری كه موقعیت یابی را متحول می كند

به گزارش كوتاه كننده لینك شركت های سونی و سامسونگ بعنوان بخشی از كنسرسیوم ˮFiRaˮ با احیای پهنای باند فوق پهن به دنبال بهبود ردیابی موقعیت مكانی هستند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، وقتی صحبت از فناوری بی سیم با برد كوتاه می شود، چند گزینه در ذهن متبادر می شود. بعنوان مثال فناوری های وای فای(WiFi) و بلوتوث حالا دیگر جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما شده اند. برخی دیگر هم آمده اند و رفته اند و به كلی فراموش شده اند.
هم اكنون یكی از مواردی كه در دهه 2000 میلادی بسیار زیاد بود اما در آن برهه خیلی موفق نبود، پهنای باند فوق پهن(UWB) است كه حالا به لطف كنسرسیومی متشكل از نامهای بزرگ دنیای فناوری نظیر سونی و سامسونگ باردیگر احیا خواهد شد.
كنسرسیوم "FiRa" كه مخفف كلمات Fine و Ranging به معنای برد مناسب می باشد شركت هایی همچون سامسونگ، بوش، سونی و لایت پوینت را در خود می بیند و همه آنها متعهد به رشد اكوسیستم UWB هستند.
این فناوری كه از استانداردIEEE موجود (802.15.4 / 4z) استفاده می نماید، خصوصیت های اتصال بی سیم با نرخ كم داده را تعریف می كند.
"فیرا"(FiRa) در تلاش است تا یك استاندارد جدید برای این فناوری تنظیم كند كه بتواند به صورت كامل زندگی روزمره را متحول كند.
فناوری "UWB" با ارسال میلیاردها پالس در طیف گسترده ای از فركانس، چندین گیگاهرتز در پهنای باند كار می كند. سپس گیرنده مربوطه با گوش دادن به یك دنباله از پالس های آشنای ارسال شده توسط فرستنده، آنها را به داده تبدیل می كند.


از آنجائیكه UWB مدرن محدود به قدرت خیلی پایین است، تداخل بسیار كمی با دیگر طیف های بی سیم موجود دارد و از نظر تشخیص موقعیت مكانی هم ایمن و بسیار دقیق است.
این مزایا در دهه 2000 سبب شد UWB به خوبی در برنامه های نظامی و پزشكی استفاده گردد. حالا به لطف توسعه اینترنت اشیا(IoT) استفاده های گسترده تری هم دارد.
طبق اطلاعات فیرا، "UWB" می تواند برای شناسایی و تأیید اعتبارنامه امنیتی افراد مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینكه لازم باشد تلفن همراه از جیب فرد بیرون برود. این امر می تواند مسیریابی و ردیابی مكانی در مكان های بزرگ و شلوغ مانند فرودگاه ها و مراكز خرید و یا پیدا كردن خودرو در پاركینگ های بزرگ را تسهیل كند. این فناوری حتی می تواند به شما در پیدا كردن دوستتان بین جمعیت كمك نماید.
البته تا رسیدن این فناوری به دست كاربران راه زیادی باقی مانده است، اما الان در صنعت وسایل نقلیه در حال بهره برداری است.
"یانگبوم پارك" نایب رییس انجمن فناوری ارتباطات از طریق دور می گوید: فناوری "برد مناسب" دستگاه به دستگاه بدون احتیاج به تجهیزات اضافی برای كاربردهای خانگی یا صنعتی بسیار مفید می باشد. ما معتقدیم كه این فناوری زندگی ما را متحول خواهد نمود.
منبع:

1398/05/11
16:11:17
5.0 / 5
1282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک