URLپایگاه راستی آزمایی اوپن سیگنال :

۵G واقعی ۳ برابر سریع تر از LTE است اما نه در همه جا

۵G واقعی ۳ برابر سریع تر از LTE است اما نه در همه جا

كوتاه كننده لینك: درست است كه فناوری نسل جدید اینترنت موسوم به 5G سرعتی باورنكردنی دارد، اما هم سرعت آن در همه جا یكسان نیست و سرعت های بسیاری متفاوتی دارد و هم بحث پوشش آن داستان دیگری است و مثل نسل های قبلی همچنان یك مشكل است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، اپراتورهای مخابراتی به شما می گویند كه ۵G یك جهش بزرگ نسبت به LTE است، اما این فناوری نه در حرف بلكه در دنیای واقعی چقدر بهتر است؟
با عنایت به اطلاعات پایگاه راستی آزمایی "اوپن سیگنال"(Opensignal)، نسل جدید اینترنت واقعاً بسیار سریع تر از نسل قبل است، اما عمدتاً در ایالات متحده این میزان از سرعت در دسترس می باشد.
این شركت تحقیقاتی دریافته است كه اوج سرعت دانلود در آمریكا بر روی شبكه ۵G بیشتر از ۱.۸ گیگابیت در ثانیه است كه در مقایسه با ۶۷۸ مگابیت در ثانیه روی شبكه LTE، حدود ۲.۷ برابر سریع تر است. این افزایش چشم گیر سرعت بیشتر به خاطر استفاده از طیف موج میلی متری است كه فركانس های فرابالا(UHF) در حدود ۳۰ گیگاهرتز و بیشتر، موجب افزایش این چنینی پهنای باند می شود. با این وجود، كشورهای دیگر آنرا كاملاً شفاف نمی دانند و به آمریكایی ها آگهی می دهند.
فركانس فرابالا(UHF، Ultra High Frequency) به گستره طیفی موج الكترومغناطیسی كه فركانسی بین ۳۰۰ مگاهرتز و ۳ گیگاهرتز دارند، گفته می شود. از این طیف فركانسی برای پخش تلویزیونی و شبكه های موبایلی استفاده می شود.
بدین سبب سرعت كلی ۵G در كشورهای دیگر پایین تر است. بعنوان مثال این سرعت در سوئیس و كره جنوبی نزدیك به ۱.۱ گیگابیت در ثانیه است. بیشتر این بازارها به موج میلی متری دسترسی ندارند و در عوض به فركانس های متوسط(MF) وابسته هستند كه معمولاً بسامدی بین ۳.۴ گیگاهرتز تا ۳.۸ گیگاهرتز دارد تا نسل بعدی اینترنت بی سیم را عرضه نماید.
بر طبق تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات، فركانس متوسط(MF، Medium Frequency) به امواج بین ۳۰۰ كیلوهرتز تا ۳۰۰۰ كیلوهرتز گفته می شود.
این در شرایطی است كه اینترنت ۵G در بعضی كشورها مانند اسپانیا و انگلستان آن قدر جدید و محدود است كه تفاوت آن با LTE به سختی قابل توجه است. حتی هم اكنون اینترنت ۵G در استرالیا با سرعت ۷۹۲ مگابیت در ثانیه در مقایسه با اینترنت LTE با سرعت ۹۵۰ مگابیت در ثانیه سرعت كمتری دارد.
اپراتورهای مخابراتی ایالات متحده امكان دارد نخواهند پرده از پیشرفت های خود بردارند و با صدای بلند درباره آن صحبت كنند. همانطور كه متخصصان دریافته اند كه موج میلی متری ۵G بطور معمول پوشش بسیار محدودی را ارائه می دهد كه با رفتن به یك فضای سربسته به راحتی از بین می رود.
اینترنت ۵G با فركانس متوسط امكان دارد از نظر نظریه كندتر باشد، اما اتصال ۵G را در مكان های بیشتری برقرار نگه می دارد. البته نباید از این نكته غافل شد كه اینترنت ۵G در مرحله اولیه توسعه است و شبكه ۵G الان عمدتاً خالی است. بدین سبب بحث پوشش فركانس متوسط با شلوغ شدن شبكه می تواند تغییر كند.
با این وجود پایگاه "اوپن سیگنال" خوش بین است و می گوید خدمات ۵G بیشتری بر روی طیف جدید و كانال های گسترده تر راه اندازی خواهد شد كه به ارائه قابلیت های بالقوه این فناوری كمك می نماید. به هر حال هم اكنون فقط تعداد انگشت شماری از مردم اینترنت ۵G را با بیشترین سرعت ممكن تجربه می كنند.
نسل پنجم شبكه تلفن همراه (۵G)، یا دقیق تر، نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی، الان جدیدترین نسل سیستم های ارتباطات سیار سلولی است كه بعد از نسل چهارم (۴G) فعلی ارائه شده است.
در ایران، نسل پنجم شبكه تلفن همراه را گاهی به اشتباه نسل پنجم اینترنت می گویند، چونكه اینترنت، نسل ندارد.
از اهداف نسل پنجم، افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یك گیگابیت بر ثانیه برای هر كاربر)، افزایش ظرفیت سرویس دهی به كاربران شبكه (كاربران بیشتر)، كاهش تأخیر شبكه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبكه و كاربر (مانند گوشی موبایل) و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر كاربران در حال حركت (مانند كاربر سوار بر خودرو در اتوبان و یا قطارهای سریع السیر) تعریف شده است.
در این نسل باید حداقل یك میلیون كاربرِ ارتباطات پهن باند سیار در هر كیلومتر مربع بتوانند به شبكه متصل شوند و هر كاربر باید بتواند در شلوغ ترین حالت، حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را تجربه كند، كه این مساله در استاندارد نسل چهارم قید نشده بود. كاهش مصرف انرژی هم معیاری است كه در این نسل به آن توجه شده است و دستگاه های فرستنده و گیرنده اپراتورها باید در ساعت كم مصرف به حالت صرفه جویی انرژی وارد شده و به سرعت فعال شوند كه این معیار هم در نسل چهارم قید نشده بوده است. در نتیجه، نسل پنجم بعنوان مثال، امكان ارتباط به صورت رسانه جاری(streaming) در ساعات اوج مصرف بوسیله تلفن همراه را برای افراد فراهم می آورد.
همچنین، هدف عملیاتی دیگر آن بهبود پشتیبانی از ارتباطات ماشین با ماشین، یعنی اینترنت اشیا، با هزینه كمتر، مصرف باتری كمتر و تأخیر كمتر از نسل چهارم است.
در اوایل ۲۰۱۲، اتحادیه بین المللی مخابرات(ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایلی(IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فراتر از آن (IMT-۲۰۲۰) شروع كرد. در نتیجه یك مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم (۵G) شبكه موبایل رسماً آغاز شد. سه سال بعد، این نسل آغاز به شكل گیری كرد.
یك پیش نویس از طرف ITU-R دربارهٔ IMT-۲۰۲۰، سه خاصیت اصلی ۵G را بعنوان سیستم موبایل پهن باندِ بهبودیافته تعریف می كند؛ ارتباطات پرشمار ماشینی (مانند اینترنت اشیا)، بسیار قابل اطمینان و با تأخیر اندك. همین طور پیش نویس مشابهی به ملزومات این سناریوها از نظر فاكتورهای اجرایی مانند بازده طیف، تأخیر، چگالی ارتباط و ظرفیت ترافیكی ناحیه اشاره می كند.1398/04/18
14:32:50
5.0 / 5
1261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک