URLدر یك شركت دانش بنیان ایرانی؛

زباله به انرژی تبدیل می شود

زباله به انرژی تبدیل می شود

به گزارش كوتاه كننده لینك یك شركت دانش بنیان با بومی سازی فناوری و طراحی مشعل های پلاسمایی، امكان تجزیه زباله ها و تبدیل به انرژی را فراهم نموده است.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید كالاها و محصولات گوناگون، فناوری های پیشرفته ای را به خدمت گرفته و رشدی شتابان یافته است. اما همین اندازه از تولیدات باعث ایجاد ضایعات شده است. كار از بین بردن اصولی و غیر مخرب این پسماندها اگر بیشتر از تولید فناورانه دشوار نباشد به همان میزان سختی دارد.
فناوری های از بین بردن زباله با عنایت به شناخت تازه از قابلیت های طلای كثیف، دست خوش تحول شده است. بر همین اساس، یك شركت دانش بنیان، طراحی و ساخت «مشعل پلاسما» بعنوان یكی از فناوری های مورد استفاده در از بین بردن زباله و تبدیل آن به انرژی را دنبال می كند.
علیرضا زمانی مدیرعامل یك شركت دانش بنیان با اشاره به این كه مشعل های پلاسمایی، نوع تازه ای از فناوری هاست كه می تواند زباله را به كوچك ترین عناصر تجزیه كند اظهار داشت: در كوره ها یا راكتورهای پلاسما كه به مشعل مجهز است، با ایجاد یك دمای بسیار بالا همه تمامی بخش های زباله به صورت كامل تجزیه می شود.
این فعال دانش بنیان با اشاره به فناوری پیچیده و پیشرفته این مشعل و راكتورها اظهار داشت: به غیر از چند كشور اروپایی و آمریكا، كشور دیگری از این تكنولوژی برخوردار نیست و الان فناوری این مشعل ها در كشور بومی سازی شده است.
وی با اشاره به كاربردهای گسترده مشعل پلاسمایی اظهار داشت: این مشعل ها كه به صورت یك مجموعه راه اندازی می شود، در حذف زباله های انبوه و از بین بردن زباله های خطرناك مانند زباله های عفونی بیمارستانی به كار می آید.
وی اظهار داشت: یكی از خصوصیت های این دستگاه این است كه می تواند همه پسماندهای خطرناك و ویژه را تا ۹۵ درصد جرم و حجم زباله كم كند. این طرح همینطور می تواند در ابعاد و حجم های گوناگون از ۱ تن در روز تا ۱۰ تن در روز اجرا شود.
وی با بیان این كه این دستگاه از راه پلاسما كردن گاز دما را زیاد می كند، افزود: دمای گاز این مشعل ها از ۶ هزار تا ۳۰ هزار كلوین تغییر می كند و زباله را تبخیر می كند.
زمانی، به سازوكار منحصر به فرد مشعل پلاسمایی اشاره نمود و افزود: این سیستم با تولید دمای بسیار بالا و نرخ انتقال حرارت بسیار زیاد به محیط زیست صدمه ای نمی رساند، ضمن آن كه تبدیل زباله به مواد غیر مضر را به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به تولید این دستگاه به كمك تعدادی از متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی اظهار داشت: تولید مشعل های پلاسمایی ضمن آن كه یكی از اشكالات عمده كشور یعنی از بین بردن حجم انبوه زباله و پسماندها، بخصوص نوع خطرناك آنرا رفع می كند، می تواند به حوزه حفظ محیط زیست كمك نماید.

1398/04/14
16:12:44
5.0 / 5
1397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک