URL



ورزش پیش از درس خواندن به یادگیری كمك می نماید

ورزش پیش از درس خواندن به یادگیری كمك می نماید

كوتاه كننده لینك: یك پژوهش جدید روی موش ها نشان داد كه یك تمرین كوتاه ورزشی، بیان یك ژن خاص را تقویت می كند كه موجب افزایش ارتباط بین سیناپسی میان نورون ها می شود و بدین سبب احتمالاً انجام مختصر حركات ورزشی پیش از درس خواندن، به افزایش یادگیری كمك می نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، شكی نیست كه ورزش برای سلامت مغز مفید می باشد، اما چگونگی تأثیر دقیق فعالیت فیزیكی در پیشرفت عملكرد شناختی مغز هنوز كاملاً معین نمی باشد.
پژوهش جدید پژوهشگران دانشگاه بهداشت و علوم اورگان(Oregon) نشان داد كه تنها انجام چند حركت ورزشی می تواند بیان یك ژن خاص را افزایش دهد كه موجب افزایش رشد سیناپسی در هیپوكامپ می شود.
"گری وستبروك" یكی از نویسندگان این مطالعه توضیح می دهد: مطالعات قبلی تقریباً همگی بر انجام تمرینات ورزشی مستمر متمركز بودند. پژوهش ما به این معنا نیست كه ما به مزایای ورزش برای سلامت قلب و عضلات توجه نمی نماییم، بلكه بعنوان دانشمندان علوم اعصاب می خواهیم بدانیم كه مزایای خاص ورزش برای مغز چیست.
هدف این مطالعه جدید، بررسی تغییرات خاص عصبی است كه در چند دقیقه یا چند روز بعد از تمرین ورزشی رخ می دهد. پژوهشگران گروهی از موش ها را وادار به انجام یك تمرین دو ساعته و دویدن روی یك چرخ كردند كه برای انسان معادل ۳.۲ كیلومتر دویدن برآورد شده است.
تنها یك ساعت بعد از انجام این تمرین، فعالیت سیناپسی در هیپوكامپ موش ها تقویت نشان داد. هیپوكامپ ناحیه ای از مغز است كه با حافظه و یادگیری مرتبط می باشد.
تجزیه و تحلیل های بیشتر پرده از یك كشف جدید و اعجاب انگیز برداشت در خصوص اینكه انجام یك تمرین ورزشی معمولی سبب افزایش بیان یك ژن خاص به نام "Mtss1L" در نورون های تك می شود.
این نخستین بار است كه دانشمندان وابستگی بیان ژن "Mtss1L" به انجام فعالیت را در نورون های تك می بینند. این ژن در تشكیل سیناپس در مخچه دخیل است و در این مطالعه مشخص شد زمینه افزایش رشد دندانه های نورون یا دندریت ها را فراهم می آورد كه این عمل موجب افزایش ارتباط بین سیناپسی میان نورون ها می شود.
در نهایت همه آن چیزی كه این مطالعه نشان داده است این است كه بنظر می رسد یك تمرین كوتاه ورزشی منجر به توسعه ارتباطات جدید سیناپسی در مغز می شود، به این معنا كه یادگیری بعد از انجام یك تمرین فیزیكی امكان دارد بهبود یابد.
در صورتیكه این مطالعه فقط شامل مطالعه روی موش ها بود، مطالعات مشابه پیشین برای نشان دادن تاثیر ورزش در بهبود عملكرد شناختی انسان موجود است. همچون تأیید یك بررسی شش هفته ای در خصوص ارتباط انجام تمرین ورزشی با بهبود حافظه و یك آزمایش كوتاه مدت كه نشان داد فقط ۱۰ دقیقه فعالیت شدید موجب افزایش عملكرد شناختی می شود. بدین سبب شواهد قوی وجود دارد كه مكانیزم كشف شده در این پژوهش جدید احتمالاً به انسان نیز قابل تعمیم است.
گام بعدی برای پژوهشگران این است كه بررسی دقیق تری انجام دهند كه چگونه ورزش می تواند بطور مستقیم حافظه و یادگیری را بوسیله بیان این ژن خاص بهبود بخشد.
اَسبك یا هیپوكامپ(hippocampus) قسمتی از دستگاه كناره ای(سیستم لیمبیك) مغز و مركز یادگیری است. هیپوكامپ از بخش های مهم مغز پستانداران است. حافظه افرادی كه هیپوكامپ آنان لطمه دیده و یا با جراحی برداشته شده مبتلا به اختلال جدی می شود.
هیپوكامپ مسئول حافظه نزدیك است و پیش مغز را از آزموده های گذشته ما آگاه می كند. این مجموعه خاطرات گذشته را به شكل كوتاه یا دراز مدت حفظ می نماید. این ناحیه از مغز جز نخستین نواحی مغز است كه در بیماری آلزایمر لطمه می بیند.
دِندریت ها زائده های رشته مانندی هستند كه به جسم سلولی یاخته های عصبی متصل هستند. دندریت ها نقش آورنده پیام های صادر شده از یاخته حسی مجاور یا یاخته های عصبی رده بالاتر به درون یاخته را به عهده دارند. این پیام های عصبی به صورت سیگنال های الكتریكی در درازای دندریت ها حركت می كنند.
دندریت ها معمولاً بیشتر از یك عدد، كوتاه و منشعب (بسیار بلند در نورون های حسی، سلول های پوركینیه در مخچه و سلول های پیرامیدال در مغز) هستند و دارای همه ارگان ها بجز دستگاه گلژی، ختم به انشعابات ظریف و گوناگون در اختتام هستند.
این پژوهش جدید در مجله eLife انتشار یافته است.




منبع:

1398/04/12
18:41:13
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: آزمایش , الكتریكی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک