URLعلت نادر بودن رعد و برق در مریخ چیست؟

علت نادر بودن رعد و برق در مریخ چیست؟

كوتاه كننده لینك: دانشمندان در سال 2009 اعلام نمودند كه برای اولین بار شواهدی از رعد و برق در طوفان گرد و غبار در مریخ یافته اند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، از آنجائیكه طوفان گرد و غبار بطور مكرر در مریخ رخ نمی دهد، حتی با استفاده از داده های "فضاپیمای مریخ اكسپرس"(Mars Express spacecraft) آژانس فضایی اروپا و "آرایه تلسكوپ آلن"(Allen Telescope Array) در كالیفرنیا نیز نمی توان رعد و برق مریخ را شناسایی كرد.
این به آن معنا است كه رعد و برق بر خلاف زمین در سیاره سرخ به ندرت رخ می دهد كه در این مطالعه جدید، پژوهشگران علت این مساله را دریافتند.
طی این مطالعه، پژوهشگران از ذرات سنگ های آتشفشانی تاریك به نام "بازالت"(basalt) كه در سطح مریخ رایج هستند، استفاده كردند تا شرایطی را ایجاد كنند كه می تواند سبب رعد و برق در طوفان گرد و غبار شود. آنها ذرات كروی بازالت كه پهنای آنها حدود یك تا دو میلی متر است را روی یك صفحه گذاشتند و این صفحه بعد از آن به مدت ۳۰ دقیقه آغاز به لرزش كرد تا یك دفعه الكتریكی بوسیله آنچه كه "اثر برق مالشی "(triboelectric effect) نامیده می شد، ایجاد كنند. اثر برق مالشی نوعی الكتریسیته تماسی است كه در آن ماده ای خاص در تماس با ماده ای دیگر حامله می شود.
پژوهشگران طی این آزمایش، فشار هوا را از ۰.۰۳ میلی بار تا ۸۰ میلی بار تغییر دادند. در مریخ، فشار متوسط هوا شش میلی بار است كه این مقدار در بلندترین آتشفشان ها كمتر از یك میلی بار و در عمیق ترین دره ها ۱۰ میلی بار است.
آنها غلظت ذرات بازالت را از این صفحه برای اندازه گیری سطوح شارژ خود استخراج كردند.
آنها دریافتند زمانیكه فشار هوا كم است، ذرات بازالت به سختی می توانند بار الكتریكی را جمع آوری كنند. بار الكتریكی ذرات آزمایش شده در محدوده فشار هوای مریخ حداقل پنج برابر نسبت به بالاترین فشار هوا در طول آزمایش كمتر بود كه این مساله موجب شد تا رعد و برق با فركانس و انرژی كمتری در مریخ رخ دهد.
در زمین، میانگین فشار جو در سطح دریا حدود ۱۰۰۰ میلی بار است.
"گرهارد ورم"(Gerhard Wurm)، دانشمند سیاره ای از "دانشگاه دیزبورگ-اسن"(University of Duisburg-Essen) در آلمان، اظهار داشت: این مطالعه نشان داده است "اثر برق مالشی تنها در ذراتی به اندازه ذرات شن و ماسه و با فشار اتمسفر كم عمل می كند.
یافته های این مطالعه در مجله "Icarus" منتشر گردید.
منبع:

1398/03/24
13:33:23
5.0 / 5
1272
تگهای خبر: آزمایش , الكتریكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک