URLدر جشن پنجاهمین سالگرد سفر به ماه

لباس نیل آرمسترانگ به معرض نمایش گذاشته می شود

لباس نیل آرمسترانگ به معرض نمایش گذاشته می شود

به گزارش كوتاه كننده لینك موزه ملی هوافضای اسمیتسونیان به مناسبت پنجاهمین سالگرد پا گذاشتن انسان به كره ماه چندین مراسم یادبود و فعالیت های آموزشی در نظر گرفته است كه مهم ترین آنها شامل نمایش لباس فضانوردی ˮنیل آرمسترانگˮ است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، لباس فضانوردی فضانورد افسانه ای ناسا تابستان امسال در موزه ملی هوافضای اسمیتسونیان (Smithsonian) در معرض نمایش قرار داده خواهد شد.
این نمایشگاه بخشی از یك جشن پنج روزه (از ۱۶ تا ۲۰ ژوئیه) به مناسبت پنجاهمین سالگرد نخستین فرود انسان بر ماه خواهد بود. این نخستین بار است كه لباس فضایی آرمسترانگ بعد از ۱۳ سال باردیگر در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.
این موزه همینطور چندین مراسم یادبود و آموزشی طی این پنج روز برگزار خواهد نمود.
اولین انسان روی ماه
"نیل آرمسترانگ" نام خویش را بعنوان یكی از خدمه مأموریت آپولو ۱۱ و نخستین انسانی كه قدم بر ماه گذاشت در تاریخ ثبت كرده است. مأموریت آپولو ۱۱ نخستین مأموریت سرنشین دار به ماه در سال ۱۹۶۹ بود كه توسط آرمسترانگ، باز آلدرین و مایكل كالینز انجام شد.
آرمسترانگ و آلدرین در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ قدم به سطح ماه گذاشتند، در حالیكه كالینز در ماژول فرماندهی و سرویس در مدار ماه مانده بود.
لحظه تاریخی زمانی بود كه آرمسترانگ تبدیل به نخستین انسانی شد كه تاكنون قدم روی ماه گذاشته است و این جملات تاریخی را بر زبان آورد: این یك قدم كوچك برای یك انسان و یك جهش بزرگ برای بشریت است.
این دو فضانورد سپس یك سری آزمایش در سطح ماه انجام دادند و از خاك این قمر نمونه برداری كردند تا روی زمین تجزیه و تحلیل شود. آنها همینطور پرچم ایالات متحده را برافراختند.
برخی از مورخان می گویند ایالات متحده با تبدیل شدن به نخستین كشوری كه توانست انسان به ماه بفرستد در مسابقه فضایی ضد شوروی برنده شد.
این دستاورد همینطور به صورت زنده برای میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان از راه تلویزیون پخش گردید و آرمسترانگ و آلدرین را به نماد اكتشاف فضایی تبدیل كرد.


پنجاهمین سالگرد فرود بر ماه
یك كمپین در سال ۲۰۱۵ با جمع آوری كمك های مالی از مردم توانست پول كافی برای حفظ و نگهداری از لباس آرمسترانگ را جمع كند.
موزه ملی هوافضای اسمیتسونیان این لباس فضانوردی حساس را در یك قاب پیشرفته به نمایش درخواهد آورد. این لباس تا زمانی كه كار ساخت نمایشگاه "منزل ماه" در سال ۲۰۲۲ تكمیل شود، درست در كنار پروانه هواپیمای ابداعی برادران رایت متعلق به سال ۱۹۰۳ نمایش داده می شود.
این موزه همینطور برنامه "روز اكتشاف ماه" را برگزار خواهد نمود كه در آن بازدیدكنندگان می توانند در فعالیت های آموزشی و سرگرم كننده مخصوص پنجاهمین سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر روی ماه شركت نمایند. آنها می توانند فرصتی برای گفتگو با دانشمندان موزه برای كسب اطلاعات بیشتر درباره اكتشافات و تحقیقات ماه داشته باشند.
بازدیدكنندگان همینطور قادر به مشاهده تصاویر سه بعدی از ماه و خیلی از تصاویر با وضوح بالا گرفته شده توسط مدارگرد ماه ناسا خواهند بود.
این موزه همینطور یك شبیه سازی فرود بر ماه را راه اندازی خواهد نمود كه به بازدیدكنندگان اجازه می دهد مراحل فرود تاریخی آرمسترانگ را شخصاً تجربه كنند. آنها قادر به بازدید از ایستگاه های مختلف در طول مسیر هستند كه همان فاصله ای است كه فضانوردان آپولو در طول مأموریت خود بر روی سطح ماه پیمودند.
برنامه كانال اسمیتسونیان
كانال تلویزیونی اسمیتسونیان برنامه های متعددی را به مناسبت سالگرد فرود بر ماه پخش خواهد نمود.
یكی از برنامه های آن مستند Apollo's Moon Shot است كه تمام برنامه اكتشاف ماه آمریكا را به شكل مستند بیان می كند. بینندگان قادر خواهند بود فیلم های نادر و جدید بازسازی شده از آرشیوهای ناسا را در این مستند به تماشا بنشینند.
این مجموعه مستند شش ساعته همینطور شامل تصاویری است كه توسط "جان گلن" فضانورد سابق ناسا گرفته شده است و همینطور تصاویری از ماژول فرماندهی آپولو ۱۱ و آخرین كفش های فضایی مورد استفاده در ماه كه هنوز هم گرد و غبار ماه روی آنها است.
این مستند جزئیاتی از داستان جذاب زنان و مردان مشغول در ناسا را روایت می كند كه این مأموریت تاریخی را رقم زدند.1398/02/02
16:04:23
5.0 / 5
1601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک