URLآنچه در سال ۹۷ محقق شد؛

بی نیازی از خارج با ۱۶ دستاورد محققان، از گاز نانویی تا پنجه كربنی

بی نیازی از خارج با ۱۶ دستاورد محققان، از گاز نانویی تا پنجه كربنی

كوتاه كننده لینك: محققان كشور توانستند در سالی كه گذشت در عرصه های متفاوتی از فناوری، كشور را از خارج بی نیاز كنند در این گزارش به مهمترین دستاوردهای آنها كه به مرحله تولید و رونمایی رسیده می پردازیم.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از مهر، طی سال های اخیر تأكیدات فراوان روی اختراعات و تجاری سازی از طرف مسئولان كشوری باعث شده تا محققان بیشتر از گذشته توان خودرا به این مورد معطوف كنند تا بتوانند با تجاری سازی دستاوردهایشان در اقتصاد كشور سهیم باشند. در همین راستا در صدد برآمدیم تا دستاوردهای گزیده سال ۹۷ كه به مرحله رونمایی و تجاری سازی رسیده اند را در ذیل معرفی می نماییم.
برخی از دستاوردهایی كه در سال ۹۷ به بار نشسته به شرح زیر است؛ تولید آب آشامیدنی و نوشیدنی از رطوبت هوا
یك شركت دانش بنیان ایرانی توانسته با ساخت دستگاهی آب را از رطوبت هوا تولید نماید. این دستگاه توسط محققان یك شركت دانش بنیان در شهرك علمی تحقیقاتی اصفهان به نتیجه رسیده و با استفاده از تكنولوژی سیستم تبرید و با روش جذبی و غیرجذبی قادر به تولید آب آشامیدنی در هر شرایط جوی و با حداقل مصرف انرژی است.
این دستگاه ۹۰۰ متر مكعب هوا را دریافت كرده و در فصول مختلف رطوبت هوا را به آب تبدیل می كند. با عنایت به اینكه هر چه رطوبت بیشتر باشد تولید آب بیشتر است از این رو در فصول گرم میزان تولیدی آب از رطوبت هوا بیشتر خواهد بود.
ساخت كنترلری برای ویلچرهای برقی هوشمند با چرخشی شبیه تانك
یكی از دستاوردهایی كه در سال ۹۷ به مرحله رونمایی رسید كنترلر هوشمند ویلچر برقی هوشمند بود. این سیستم توسط محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر طراحی شده است. كنترلر هوشمند قابل نصب روی ویلچرهای برقی است كه این امر استفاده از ویلچر را برای افراد راحت تر می كند. در واقع این سیستم برای كنترل و درایو الكترونیكی انواع ویلچرهای برقی طراحی شده است.
این سیستم یك كنترلر بسیار پیشرفته، ایمن و هوشمند است كه حركت ویلچر را سهل كرده و عملكردی شبیه تانك دارد.
اتمام طرح مفهومی خودروی برقی «یاس»
طرح مفهومی خودروی برقی و دونفره «یاس» در اسفندماه سال ۹۷ رونمایی گردید. این وسیله نقلیه با عنایت به شرایط تهران توسط محققان دانشگاه علم و صنعت طراحی شده است. هم اكنون مرحله طراحی آن تكمیل و آماده ساخت نمونه و تولید است.
این خودروی برقی كه برای حمل و نقل شهری طراحی شده می تواند با یك دفعه شارژ ۱۰۰ كیلومتر را طی نماید و بیشترین سرعت آن باز ۴۵ كیلومتر بر ساعت است. علاوه بر آن شیب روی خودرو با عنایت به شرایط و وضعیت تهران، ۱۵ درصد بطور متوسط تعیین شده است. ارتفاع خودرو تا زمین باز با عنایت به پستی و بلندی های شهر تهران محاسبه شده است.
بدنه خودرو باز به صورت سازه فضایی است كه در پوشش آن از كامپوزیت استفاده شده است. با وجود آنكه كلاس خودرو بین موتور سیكلت و خودرو معمولی است، اما شاسی های كامل یك خودرو را دارد و حمل ونقل با آن راحت است.
داروی گیاهی درمان آلزایمر محققان جهاد دانشگاهی با بهره گیری از دانش كهن و بومی ایران در درمان مشكلات مغزی و باز با بررسی مطالعات روز دنیا در این زمینه توانستند این داروی ثمین را تولید كرده و سپس آزمایش اثربخشی آن، طی روزهای آتی معرفی كنند. این محصول دارای قابلیت معرفی در سطوح بین المللی و فروش و عرضه به بازارهای جهانی است. داروی گیاهی درمان آلزایمر توسط محققان پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده است.
پنجه كربنی ویژه معلولان
از دیگر دستاوردهای محققان كشور كه در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی به نتیجه رسید پنجه كربنی است. این پنجه های مصنوعی در واقع یك پروتز است كه از سه بخش تشكیل شده اند؛ یك سوكت كه پای معلول در آن قرار می گیرد، میله ای كه نیرو را انتقال می دهد و قسمت تحتانی كه از جنس كامپوزیت كربنی است.
ویژگی اصلی این پنجه های مصنوعی انعطاف پذیری و قابلیت جذب انرژی بالایی دارند آنها است كه به فرد معلول كمك می نماید بتواند به شكل راحت تر گام بردارد و حتی در مسابقات ورزشی شركت نماید. این پروتز لطمه های ناشی از ضربات در هنگام دویدن را بیشتر از پیش می كاهد و به دویدن راحت و هر چه بیشتر معلول كمك می نماید. هدف از تولید این پروتزها ارتقا سطح كیفی زندگی افراد معلول و فراهم آوردن شرایطی برای حضور فعال تر این افراد در عرصه های اجتماعی و ورزشی است.

تولید آنتی بادی های درمانی برای پیشگیری و درمان بیماری اسهال در دام
آنتی بیوتیك ها یكی از مؤثرترین سلاح های انسان در مقابل بیماری ها هستند؛ امروزه مصرف بی رویه و نادرست آن در درمان بیماری های انسان و دام منجر به یك تهدید جدی شده است و هرساله حدود ۵۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به آنتی بیوتیك ها مقاومت پیدا می كنند و تعداد آنها به سرعت در حال افزایش می باشد. بیماری اسهال در دام های تازه متولدشده یكی از عوامل مؤثر در بروز تلفات و یا از دست رفتن بازده اقتصادی می باشد.
محققان جهاددانشگاهی در پژوهشكده ابن سینا موفق شدند آنتی بادی درمانی را طراحی نمایند كه در درمان بیماری اسهال در دام به كار می رود. امكان صادرات این محصولات به كشورهای خاورمیانه (با توجه به پتانسیل های موجود در كشورهای همسایه در پرورش دام بزرگ و كوچك) وجود دارد.

راه اندازی خط تولید مته های حفاری
مته حفاری نوك پیكان صنعت حفاری است و مورد نیاز شركت های حفاری چاه های نفت و گاز است. این پروژه هم اكنون تاییدیه آزمایش میدانی و مجوز تولید انبوه را داراست و راه اندازی خط تولید انبوه مته های حفاری با دانش كاملاً بومی اتفاق افتاده است.
میزان مورد نیاز كشور برای این محصول، ۱۰۰۰ مته در سال و میزان اشتغال در صورت استفاده از تولید داخل، ۱۰۰ نفر متخصص است و این پروژه قابلیت صادرات به خارج از كشور در تمام كشورهای نفت خیز مخصوصاً عراق، آذربایجان و تركمنستان را داراست. این مته های حفاری توسط محققان جهاددانشگاهی به تولید رسیده كه در سال ۹۷ رونمایی گردید.

ربات آرش و پهپاد امدادرسان
ربات آرش یك ربات اجتماعی سیار است كه به منظور كمك رسانی به بهبود فرآیند درمان كودكان سرطانی در محیط های بیمارستانی طراحی شده است. این ربات می تواند در محیط های بیمارستانی حركت نماید و با قرار گرفتن در كنار كودك با وی ارتباط و تعامل برقرار كند. ربات های اجتماعی دسته ای از ربات ها هستند كه برای تعامل با انسان ها و با یكدیگر طراحی می شوند و در تعاملات انسانی تقریباً مشابه انسان ها عمل می كنند.
همچنین پهپادهای امدادرسان برای مناطق و موقعیت های خاص تجهیز شده اند تا بتوانند به نمایش خدمات سلامتی، ارسال دارو و بعضی تجهیزات معمولی و سبك بپردازند و خدمت رسانی كنند.

بازوهای بارگیری نفت بومی شد
بازوهای بارگیری نفت یكی از تجهیزات استراتژیك در پایانه های نفتی كشور است كه در فرآیند انتقال نفت خام و فرآورده ای نفتی از اسكله به كشتی و یا بالعكس مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده این بازوها محدود به انتقال نفت خام نیست و از آنها علاوه بر ترمینال های نفتی در انبارهای ذخیره سازی فرآورده ای نفتی باز استفاده می شود كه باتوجه به كاربرد بازوها تفاوت هایی در طراحی و ساخت آنها وجود دارد.
محققان جهاددانشگاهی در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید این بازوهای بارگیری شده اند.

تولید اینورتر های خورشیدی جهت استفاده در پنل های خورشیدی
محققان در پارك فناوری پردیس موفق شدند دانش فنی اینورتر های خورشیدی ۵ كیلوواتی را به دست آورند و آنرا بومی سازی كنند. این محصول مطابق استانداردهای بین المللی است و آنچه كه به دست آمده توسط كارشناسان پژوهشگاه نیرو مورد تأیید قرار گرفته است.
اینورترها جز اصلی یك نیروگاه خورشیدی به حساب می آیند كه توان ورودی بوجود آمده توسط پنل های خورشیدی را تبدیل به برق شهری می كنند كه این محصول ضمن سهولت مانیتورینگ، امكان نمایش سوابق تزریق انرژی، نمایش توان لحظه ای اینورتر و پنل ها را باز فراهم می آورد.


طراحی گاز نانوی ایرانی
سطح این گاز از فناوری نانو پوشیده شده است. برای تولید اجاق گاز نانو بیشتر از سه سال كار تحقیقاتی صورت گرفته است. با استفاده از این گاز كه حالا در بازار موجود است هزینه های خانم های خانه دار برای تمییز كردن اجاق گازها كاهش قابل توجهی می یابد.در این نوع اجاق گاز دیگر به آن شوینده ها نیازی نیست.

تولید دو پنبه قابل كشت در شوره زار محققان پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی در اراضی شور و با آب شور، گیاهی پرورش داده اند كه از گندم گران قیمت تر است؛ این دو محصول پنبه موتانت «پرتو» و «تابان» دارای خصوصیات متحمل به شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی است. این دو محصول با تلاش محققان مؤسسه تحقیقات پنبه كشور با همكاری پژوهشكده كشاورزی هسته ای به ثمر نشسته است. خاصیت های شاخص رقم پنبه «پرتو» شامل افزایش عملكرد ۹۷۰ كیلوگرم نسبت به میانگین راندمان كشور، متحمل به بیماری پژمردگی و ورتیسیلیومی (قابل كشت در خاك های آلوده)، متحمل به شوری خاك (شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس برمتر) و دارای كیفیت الیاف استاندارد با كیل مطلوب و مناسب برای مناطق معتدل تا گرم و خشك است.
طراحی كیتی برای تشخیص زردی كودك با تلفن هوشمند در ۱۰ دقیقه محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران توانستند با فناوری نانو سنسوری را طراحی نمایند كه در كمتر از ۱۰ دقیقه بیماری زردی كودكان را با یك قطره خون تشخیص می دهد. در تولید این محصول هیچ ماده شیمیایی به كار نرفته و كاملاً شیمی سبز است. این كیت در كمتر از ۱۰ دقیقه با استفاده از تلفن همراه قادر به تشخیص بیماری زردی نوزادان و نارسایی های كبدی است. این كیت تشخیصی مبتنی بر تلفن همراه طراحی شده و بسیار ارزان، قابل حمل و سریع بوده و در ساخت پلت فرم های میكروسیالی سنسوری آن بطور كامل از تركیبات غیر سمی و دوستدار محیط زیست استفاده شده است. داروی گلاتیرامر برای درمان ام اس داروی گلاتیرامر استات كه در جهت كند كردن روند بیماری ام اس مورد استفاده قرار می گیرد توسط شركت ایرانی تولید شد. خاصیت دارو گلتیارامر این است كه صفرتا صد آن حتی مواد اولیه هم توسط كارخانجات تولیدكننده مواد اولیه در ایران تهیه شده و صددرصد داروی بومی ایرانی به حساب می آید.

سامانه جوشكاری پرتو الكترونی این محصول در جوشكاری قطعات توربین های گازی صنایع نیروگاهی، نفت و گاز و هوایی، انواع سنسورها و قطعات مورد نیاز در صنایع پتروشیمی با فشار كاری زیاد و قطعات خودرو كاربرد دارد.
صنایع توربین های نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع هوا فضا و ساخت موتورهای هوایی، صنایع الكترونیك و صنعت خودرو همچون مشتریان سامانه جوشكاری پرتو الكترونی به شمار می روند. این محصول توسط محققان در یك شركت دانش بنیان در پارك فناوری پردیس به تولید رسیده است.
توسعه دانش فنی و ساخت ماشین بازیافت و زیست ‎ پالایی پسماندهای نفتی
این طرح به منظور بازیافت و زیست پالایی تولید پسماندهای نفتی كه یكی از اشكالات پیش روی صنایع مختلف نفتی در راه توسعه صنعت نفت می باشد، رفع ایجاد آلاینده های نفتی موجود در این پسماندها كه تهدیدی جدی را هم برای محیط زیست و هم برای سلامت پرسنل صنعت نفت، توجیه اقتصادی بازیافت این مواد نفتی، استفاده از روش های بیولوژیكی (زیست پالایی) كم هزینه و كاملاً سازگار با محیط زیست و افزایش سرعت اجرای عملیات پاك سازی در سراسر كشور انجام گرفت.
هم چنین طراحی، ساخت، مونتاژ و تست ماشین بازیافت و زیست پالایی پسماندهای نفتی با استفاده از توان داخلی در مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی انجام گرفته است. وضعیت كاربرد پروژه هم اكنون، لجن زدایی، لای روبی و بازیافت پساب و پسماند نفتی در جزیره لاوان به كارفرمایی شركت نفت فلات قاره است.


1398/01/03
15:07:55
5.0 / 5
1382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک